KENEVİR ÇEŞİTLERİNİN HASADINA BAŞLANDI

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Son zamanlarda stratejik bir tarım ürünü olarak ülke gündeminde yer alan kenevirin üretiminin yaygınlaştırılması için bilimsel çalışmalara yönelen ve “Endüstriyel Kenevir” alanında ihtisas üniversitesi olan Yozgat Bozok Üniversitesi tarafından kenevirin bütün biyokütlesinin ekonomiye kazandırılması adına bilimsel çalışmaları devam ediyor.

“Endüstriyel Kenevir” alanında ihtisas üniversitesi olan Yozgat Bozok Üniversitesi’nde 200’ün üzerinde akademisyen 70 proje ile bilimsel çalışmalarını sürdürüyor. Tekstilden otomobil sektörüne, inşaat malzemelerinden kozmetik ürünlere, biyokütle yoluyla enerji sektöründen gıda sanayine kadar bir çok kullanım alanı bulunan endüstriyel kenevirin ekonomiye kazandırılması amacıyla Üniversite tarafından ekimi yapılan kenevir çeşitlerinin hasadına başlandı.
‘Endüstriyel kenevir’ alanında ihtisaslaşan Bozok Üniversitesi, sektöre yetişmiş eleman kazandırmak amacıyla eğitimlere başladı. Üniversitenin Yozgat merkez ve Boğazlıyan ilçesinde ektiği kenevirlerin hasadına, bu alanda eğitim alan üniversite öğrencileri de katıldı. Öğrencilere ekim alanında uygulamalı kenevir eğitimi verilmeye başlandı.
Üniversite bünyesinde, kenevir yağı katkılı antibakteriyel köpük ve sıvı el sabunu ile protein ve besin değeri yüksek unlu mamullerin üretimi gibi çok sayıda prototip ürünler yapıldı.
Kenevirin kökünden, sapından, yapraklarından, tohumlarından faydalanılarak 2 binin üzerinde ürün elde ediliyor. İlde kurulacak kenevir tesisleri ile ülke ve Yozgat ekonomisine katma değer sağlanarak istihdama katkı sağlanacak.
Kenevir Araştırmaları Koordinatörü Prof. Dr. Güngör Yılmaz, Yozgat Bozok Üniversitesi’nin endüstriyel kenevir alanında ihtisas üniversitesi olması nedeniyle hem insan kaynağı yetiştirme, hem bilgi üretme, hem ürün geliştirme ayrıca tarımsal üretim yapmak için çiftçileri hazırlama eğitme, hem de sanayinin kurulması ve o sanayiye öncülük ederek sanayinin işleyeceği, çoğaltacağı ürünleri geliştirme konusunda ön ve temel araştırmalar yapma gibi sorumlulukları olduğunu söyledi. Prof. Dr. Yılmaz açıklamasının devamında: “Biz bu sorumluluklarımız çerçevesinde 3 yıl içerisinde araştırma ekiplerimizi oluşturduk. Çok sayıda proje ürettik ve 70 ’e yakın proje ile biz alana katkı vermeye çalışıyoruz. 70 projede 200 araştırıcı görev yapmaktadır. Gıdadan, turizme, tıbbi olarak ilaç sektöründeki araştırmalardan kozmetik malzeme ürünler geliştirmeye kadar bir çok alanda arkadaşlarımız çalışmalarını sürdürüyor. Lisans ve lisansüstü öğrencileri de yetiştiriyoruz. Kenevir tarımı ve endüstriyel “Kenevir ve Çevre” diye derslerimiz var. Bu kapsamda öğrencilerimizi fiili olarak sahada yetiştiriyoruz. Kenevir tarımı dersini arazide yapıyoruz. Biz 3 yıldan beri tarımsal araştırmaları ve bu araştırmalardan elde edilen tohumunu, yaprağını, lifini , sapını, kökünü bu alanda araştırma yapan arkadaşlara veriyoruz. Onlarda kendi alanlarında ürünler geliştiriyorlar. Günden güne çalışmalarımız çeşitleniyor ve artıyor. 3 trilyonun üzerinde bütçe kullanarak 70 farklı alanda çalışmayı yürütüyoruz. Kenevirin kökünden tohumuna, yaprağından çiçeğine, lifinden tüm kısımlarına, en ufak tozu kuruyup yere düşen yaprakları bile değerlendiriyor ve kullanıyoruz.” dedi.

KENEVİR ÇEŞİTLERİNİN HASADINA BAŞLANDI
Giriş Yap

Merhaba Yozgat Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!