Geçmiş Dönem Valilerimizden Vali Abdurrahman Lami Gözen Kimdir?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Abdurrahman Lami Gözen 1924 yılında Kilis’te doğdu. Babası “Kibritçi” lakabıyla anılan Kilis’in tanınmış ailelerinden Tahsildar Selahattin Kemal Gözen, annesi Esma Hanımdır. 1936 yılında Kilis Kemaliye ilkokulunda ilköğretimini başarıyla bitirdikten sonra, 1939 yılında da Kilis Ortaokulunda orta öğretimini tamamlayan A. Lami Gözen, o tarihlerde Kilis’te lise olmadığı için, lise öğrenimini Gaziantep’te okudu. 1943 yılında Gaziantep Lisesinden mezun oldu. Ankara Siyasal Bilgiler Fakültesi’nin parasız yatılı sınavını kazanarak, Siyasal Bilgiler Fakültesinde parasız yatılı okuyan Lami Gözen 1947 yılında mezun oldu. Aynı tarihte Gaziantep’e Maiyet memuru olarak tayin edildi. Sora Kilis’te Kaymakam vekilliği görevini yürüttü. Sırasıyla; Maraş Andırın’da, Oğuzeli’nde (1950), Gördes’te (1951-1953), Midyat’ta, Konya/Karaman’da (1961) kaymakamlık yaptıktan sonra, İstanbul/Bakırköy Kaymakamlığına atandı. İstanbul/Bakırköy Kaymakamlığı ve Bakırköy Belediye Başkan vekilliğini başarıyla birlikte yürüttü. 1966 yılında Ankara vali yardımcılığına atanan Gözen, Ankara Emniyet Müdürlüğü de yaptı. 1975 yılında Yozgat Valiliğine atandı. 3 yıl sonra, 1978 yılında Merkez Valiliğine getirildi. 1980 yılında emekli olan Vali Abdurrahman Lami Gözen İzmir’e yerleşti. 10 Mart 2006 yılında geçirdiği rahatsızlık sonucu vefat eden Gözen İzmir’de toprağa verildi.

VALİ HAKKINDA BİR ANEKTOT: Yozgat Valiliği döneminde zamanın Milli Selamet Partisi Genel Başkanı Prof. Dr. Necmettin Erbakan Yozgat’ta ağır sanayi hamlesi olarak Vali Gözen döneminde Yerköy de TEMSAN (Türkiye Elektromekanik Sanayi) şimdiki üniversitenin konuşlandığı yerde TAKSAN (Takım Tezgahları Fabrikası), Sorgunda şimdiki Şeker Fabrikasının yerinde Azot Sanayi Gübre Fabrikası Akdağmadeni’nde Demir Döküm Fabrikalarının temel atma törenlerinde 3-4 gün süre ile bulundum, takip ettim, birçok konuşmalara şahit oldum. Bir seferinde Erbakan hocamız Cami-i kebirde ilkindi namazını kılıp Ankara’ya dönecekti. Vali o kadar yorulmuştu ki dışarıda bekledi namaz bitene kadar. Bende dar telaş abdest alıp namaza yetişmek istedim. Koruması ile birlikte Vali yanında ki bir yetkiliye: “Öldüm, bittim, tükendim, takatim kalmadı. Bu adamı takip etmekten yoruldum.” Dediğini camiye girerken duymuştum. Hey gidi günler hey. Her ikisine de Allah rahmet eylesin diyorum.

Kaynak: Haber Merkezi

Geçmiş Dönem Valilerimizden Vali Abdurrahman Lami Gözen Kimdir?
Giriş Yap

Merhaba Yozgat Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!