DOLAR

18,8030$% -0.04

EURO

20,4111% -0.13

STERLİN

23,2533£% -0.26

GRAM ALTIN

1.162,57%-0,18

ÇEYREK ALTIN

1.913,00%-0,51

BİTCOİN

435078฿%-1.9169

a

KAZIN CÜCÜĞÜNÜ GÜZÜN SAYARLAR

Geçtiğimiz günlerde bir yerel gazetemizde Yozgat’taki göçü durduracak kaz projesi detaylı bir şekilde anlatılmıştı.

Türkiye’nin en fazla göç veren illeri arasında yer alan Yozgat’ımızın göç sorununa çözüm bulmak amacıyla B.Ü Ziraat Fakültesi bünyesinde Kaz Islah projesi geliştirilmiş.

Ne âlâ ne güzel.

Proje Yozgat’a ne kazandırıyor? “Yerköy’de geçen yıl 20 üreticiye, bu yıl 8 aileye 25 erkek, 50 dişi olmak üzere 75’er kaz dağıtımı yapıldı.” Daha sonra Şefaatli ilçesinde “66 çiftçiye 3 bin 300 kaz palazı dağıtımı yapıldı.” diyorlar ve sözleşme imzalamışlar.

Eh Yozgat’ımıza hayırlı uğurlu olsun. Tebrikler tebrikler…

İnşallah verilen 3 bin civarındaki kaz palazı büyür, Yozgat ve Türkiye ekonomisine büyük katkı sağlar.

Yapılan bu projeyle Yozgat’ta göç durur mu bilmem ama atalarımızın meşhur bir sözü var “kazın cücüğü güzün sayılır”.

Bu proje 3 dönem Yozgat milletvekilliği yapan Mehmet Çiçek’i hatırlattı bana.

Mehmet abi yılarca Saanen keçisini, kaz-culuk yetiştiriciliğini anlattı durdu. Sağır sultan duydu da Yozgat köylüsüne, çiftçisine bir türlü anlatamadı.

Yozgatlının zihninde öyle yer etti ki Mehmet Çiçek ne zaman Yozgat’la ilgili bir konuşma yapacak olsa onu dinleyenler fısıltılar halinde el kol hareketleriyle gene mi kaz-culuk, keçi anlatacak der dururlardı.

Bendeniz Fazilet Partisi il başkanıyken bir sabah erken saatlerde telefonum çaldı. Baktım ki sayın vekilimiz arıyor. “Ahmet ben öğle saatlerinde Yerköy de olurum, sende Yozgat’tan gel. İlçe başkanımız Edip’i ara, partilileri toplasın yeni bir proje anlatacağım” dedi.

Bende gereğini yaptım. Yerköy’de buluştuk. Takriben 40-50 kişi vardı. Sayın vekilimiz kürsüye çıktı. Deliksiz 1 saat kaz-culuk, Saanen keçisi projelerini anlattı. İlçe başkanımla yan yana oturuyordum. Partilimizin biri heyecanlı bir şekilde vekile bir şeyler söylemek istiyor. O da sözünün kesilmesini istemiyordu. Projeyi anlatmaya devam etti.

Adam birden ayağa kalktı. Sayın vekilim özür dilerim; “Benim bir maruzatım var. Elinizi öper gözümün kökü bir oğlum var, parmağına bir tel nişan yüzüğü taktık. Düğün edeceğim, kız tarafı oğlan işsiz diye düğünümüzü ettirmiyorlar. Ne olur size yalvarıyorum oğluma bir iş bulsan olmaz mı?”

Deyince, ilçe başkanımıza dönerek: “Edip beni dinle, ben 1 saattir burada ne anlatıyorum. Bu vatandaş hiçbir şey anlamamış bu projelerle ilgili. Beni dinle şimdi efendi”:

“Sen hangi köylüsün söyle bakayım bana? Köyde 3,5 dönüm tarlan var mı? Orayı bir tel örgü içine al. Ziraat Bankası hindi, kaz, Saanen keçisi kredisi veriyor. Ben sana sadece hindi projesini bir daha anlatıyorum. Oraya 300 tane culuk cücüğü al, 3 ay besle 1 culuk 17 kiloya ulaşıyor. Aytaç Yimpaş’ın müdürleriyle görüştüm, alım yapıyorlar. Paranı da peşince alırsın. Aha sana proje.” O günün parasıyla böldü çarptı çıkarttı vatandaşa 40-50 bin lira para kazandırdı. Herkes pür dikkat dinledi.

İlçe başkanımız Edip Yılmaz, “Sayın vekilim özür dilerim. Bizim yakın bir tanıdığımız var. Bu işi Abdallar Höyüğü köyünde yaptı. Culukları besledi, büyüttü, sattı. Sonunda hayvanların sadece b., pisliği kaldı. O da başına bela oldu” deyince, gülmekten hiç kimse kendini alamadı.

Hey gidi günler hey! Ne günlere kaldık Yarabbi. Mehmet Çiçek bugün vekil olsaydı bu projeye ne kadar sevinirdi kim bilir.

Yozgat’ı kalkındırırdı. 

Tıpkı Bozok Üniversitesinin yaptığı Kaz projesi gibi işsizliğin önüne set çeker Yozgat’tan bir Allah’ın kulu göç etmezdi, nüfusumuzda artardı, ekonomimizde gelişirdi diyorum

Vesselam… 26 MAYIS 2021 ÇARŞAMBA

ad826x90
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

KEDİ OLMAZSA FARELER CİRİT ATAR

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.