KAZIM ARSLAN ADAYLIĞINI DUYURDU

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Geçmiş Dönem Yozgat Belediye Başkanı Dr. Kazım Arslan, 31 Mart 2024 Pazar günü yapılacak olan yerel seçimlerde aday olacağını ilk kez Merhaba Yozgat Gazetesine açıkladı.

Arslan, halk ile siyaset yapmanın önemli olduğunu söyleyerek anketler ve siyasi partilerle görüşme sonucunda ilerleyen günlerde net olarak sahaya ineceğini ve çalışmaları sonucunda kazanacağına dair emin olduğunu söyledi.

Yazı İşleri Müdürümüz Bülent Kalabalık’a samimi açıklamalarda bulunan Arslan, adaylık süreci hakkındaki tüm soruları eksiksiz yanıtladı.

“KAZANDIĞIMIZ SEÇİMİ KAYBETTİK”

Kalabalık, Kazım Arslan’a adaylık sürecinde bağımsız aday olarak mı yoksa herhangi bir partinin adayı olarak mı devam edeceğini sordu. Arslan: “Yerel seçimlere sayılı günler kaldı. İnşallah Mart ayında hem Türkiye hem de Yozgat bir tercih yapacak. Bu noktada bizim düşüncemizden önemli olan halkın düşüncesidir. Çünkü siyaset halkla yapılır. Halka rağmen siyaset yapmak da mümkün değildir.
Geçmiş beş yıla baktığımız zaman 2019’dan bu tarafa Yozgat’ta şahsıma karşı küçümsenmeyecek bir beklenti var. Çünkü çok şükür beş yıllık görev süremiz içerisinde halkın gönüllerine girmeyi başarmışız. Halkın gönüllerinde yer etmeyi başarmışız. Ve bu noktada halkımız o yarım kalan hizmetlerin devamı noktasında bir irade belirtiyor. 2019’da yapılan yerel seçimlerde halk bu iradesini gösterdi. Ben bağımsız olarak aday oldum. Ve halk bize ciddi manada destek oldu. Ama teferruatına şuan için girmeye gerek olmayan sebeplerle kazandığımız seçimi kaybettik. Sandık başlarında temsilcimiz olmadığı için kazandığımız seçimi elimizle verdik. Bugüne geldiğimizde de halkın bu teveccühünün, artarak devam ettiğini görüyoruz. Dolayısıyla ben de bundan tabii ki kaçmayacağım. Eğer halk bizi istiyorsa, halkın bu noktada bir beklentisi varsa biz de Yozgatlı hemşehrilerimize tekrar hizmet etmenin gayreti içerisinde, arayışı içerisinde olacağız. İşin özeti inşallah önümüzdeki mart ayında yapılacak yerel seçimlerde aday olacağım” dedi.

HANGİ PARTİDEN ADAY OLACAK?

Arslan, iki ay içerisinde anketler sonucunda yol haritasını çizeceğini söyleyerek: “Ama ne şekilde aday olacağım? Samimi olarak söylemeliyim ki şu an ben de bilmiyorum. Yani hiçbir partiyle görüşmem henüz olmadı. Hiçbir partiden teklif gelmedi. Ben de hiçbir partiye gitmedim ama bir takım konuşmalar, görüşmeler olduğunu biliyorum gıyabımızda. Çünkü neticede siyaset de sevilen adamlarla yapılır. İstenen insanlarla yapılır. Allah’a şükür biz de Yozgat’ta sevilen bir konumdayız. Zannediyorum ki önümüzdeki iki ay içerisinde yapılacak anketlerin de yol göstermesiyle ki bu arada ben de bir takım anketler yaptıracağım, halk bizi belediye başkanı olarak görmek istiyor ama nerede görmek istiyor? Ne şekilde görmek istiyor? Bunu da iyice anlamamız lazım. Ama net olan bir şey var. Ben adayım aday olacağım ve inşallah Yozgat halkının da bizi seçeceğine inanıyorum” dedi.

ARSLAN’DAN AK PARTİYE YEŞİL IŞIK

AK Parti’den bir teklif gelirse kırgınlıkları bir kenara bırakıp aday olur musunuz yoksa başka partilere de kapınız açık mı sorusuna karşılık, halkın beklentisine göre hareket edeceğini söyleyen Arslan: “Benim siyasete girdiğimden beri bir siyasi çizgim var bugüne kadar da o siyasi çizgimi bozmadım. Hatta AK Parti’den biraz da zorla dışarı atıldıktan sonra yine siyasi çizgimizi bozmadan bağımsız olarak aday oldum. Bugüne kadar ilkeli davrandığımı düşünüyorum. Bugünden sonra da ilkeli davranmak isterim. Ama şayet yapılan anketler sonucunda bir parti tercihi gerekirse ya da bir partinin bizi tercihi gerekirse o da olabilir. Yani partiler de anket yapacak. Biz de anket yapacağız. Anket sonuçlarına göre mutlaka partilerin de bizimle görüşmek isteyeceğini düşünüyorum. Davet edeceğini düşünüyorum. Biz de mutlaka anket neticelerine göre bir karar vermek durumunda kalacağız. Yani burada söylemek istediğim şey şu, halkın beklentisi ve talebi neyse o doğrultuda hareket edeceğiz. Yozgat halkının beklentisi neyse biz de o doğrultuda hareket ederiz. Halka rağmen siyaset yapmam. Yani burada parti ismi vererek kimseyi rencide etmek istemem. Şu olur, bu olmaz şeklinde. Çünkü her partide iyiler ve kötüler vardır dolayısıyla da bu memleket için hizmet etmek isteyen hiç kimseyi de rencide etmek istemem ama dediğim gibi siyaset halkla yapılıyor. Ha bu arada ben bağımsız aday olmaktan da korkmuyorum. Yani bağımsız aday olmaktan da memnunum. Onu söyleyeyim” dedi.

“MEVCUT YÖNETİM HALKIN GÖNLÜNE GİREMEDİ”

Mevcut yönetimde olan Belediye Başkanı Celal Köseyi ve yaptığı hizmetleri nasıl değerlendirirsiniz şeklinde soruya ise Arslan, mevcut yönetimin halkın gönlüne giremediğini söyleyerek: “Yani tabii ki siyasi olarak söyleyebileceğim çok şey var. Rakip olduğumuz için söyleyebileceğim çok şey var ama bu noktada şimdilik çok fazla bir şey söylemek istemem. Sadece bir cümleyle söyleyecek olursam mevcut yönetim halkın gönlüne girmeyi beceremedi. Halk da bunu konuşuyor sokakta. Ben de söyleyebilirim ama şimdilik daha işin başında bir polemiğe yol açmamak için sadece bir cümleyle bunu söyleyebilirim. Mevcut belediye yönetimi halkın gönlüne giremedi” dedi.

“MUTLAKA YENİLENECEĞİZ”

Seçimi kazandığı takdirde belediye başkanı olduğu dönemde kurduğu kadroyla mı devam edeceğini yoksa yeni bir yapılanma ile mi yoluna devam edeceğini sorduğumuzda ise Arslan: “Şimdi seçimler zaten yeni bir şeyler yapmak için, yeni şeyler düşünmek için yapılır. Yani bir seçim yapılırken her şey aynı olacaksa niye seçim yapılıyor? Mutlaka yeni dönemde gerek insan kaynakları noktasında gerekse hizmet politikaları noktasında geçmişte yaşanan tecrübelerin de ışığında değişikliklere gideceğiz. Yine son beş yıldır başkan olmadığım dönemdeki izlenimlerim ışığında mutlaka bir takım yenilikler de olacak. Başka türlüsü olmaz. O zaman yönetemezsiniz, idare edemezsiniz” diye cevap verdi.

“DAHA FAZLA TEVECCÜH GÖRÜYORUZ”

Halkla her zaman iç içe olmaya çalışan Arslan’a hala aynı teveccühü görüp görmediğini sorduk. Arslan, sevildiğimiz doğrudur diyerek: “Allah’a şükür çok daha fazlasını görüyorum. Ben bugün 5 yıldır Yozgat’ta üzerinde hiçbir sıfatı olmayan bir insanım. Eski milletvekili ve eski belediye başkanıyım başka bir sıfat yok. Ama başkan olduğum ve milletvekili olduğum dönemden daha itibarlı çok daha fazla el üstünde tutulan bir kişilik olarak Yozgat’ta başımız dik gezebiliyoruz. Bunun için de Cenab-ı Allah’a ne kadar şükretsek azdır. Çünkü gösterilen bu itibar her türlü makamın üzerindedir.
Yozgat’ta doktorluk yaptık, başhekimlik yaptık, sağlık müdürlüğü yaptık, milletvekilliği yaptık ama bilhassa başkanlık dönemi insanların daha yakın dönemi olduğu için kafalarında daha çok iz bıraktı. Demek ki insanların gönüllerine girmişiz, gönüllerine dokunacak icraatlar yapmışız. Öyle olmasaydı başımız dik gezemezdik. Çünkü her gün vatandaşlarla beraberiz vatandaşların içindeyiz. Bunun için de Cenab-ı Hakka ne kadar şükretsek azdır” dedi.

“YOZGATSPOR HAK ETTİĞİNİ ALACAK”

Kalabalık, Yozgatlı taraftarların beklediği en can alıcı soruyu sordu.  Arslan, Yozgatspor için planını açıkladı.

Soru: “Celal Köse’nin Yozgatspor ile çok bir bağlantısı olmadı kendisi Bozok Spor üzerinden devam etti. Yozgatspor da biraz üvey evlat gibi kaldı. Siz yeniden başkan olursanız Yozgatspor’a başkanlık yaptığınız dönemdeki gibi destek vererek beklenen seviyelere gelmesini sağlayacak mısınız?

Arslan, şehir için sporun önemli olduğunu söyleyerek: “Tabi bunu zaman zaman söylediğim için burada söyleyebilirim. Yozgat’ın Yozgat’a maal olmuş bir takımı varken bunun karşısına rakip olarak bir takım çıkarılmış olması belediye tarafından yapılmış bir yanlıştır.

Devlet kaynakları kullanılarak, hiçbir şekilde tasvir edilmesi mümkün olmayan metotlarla, çok büyük meblağda imkânların bu kulübe aktarılması doğru değil. Ahlaki de değil bana göre. Çünkü şehir için spor önemli olsa da her şey değildir. Yani bir belediyenin bütün kaynaklarını hizmet bekleyen başka alanlar varken biraz da israf derecesinde, hesapsız ve savurganca spora aktarılmasını ben doğru bulmuyorum. Yozgatspor düşmanlığı ile yapılan bu uygulamayı yanlış buluyorum. Yozgatspor’un durumuna gelince de tabi ki futbol takımlarında inişler olur çıkışlar olur. Yozgatspor’umuz bir takım siyasi şartların tesiri ile bugün istemediğimiz bir şekilde BAL liginden düştü. Ama inşallah 3 yıllık bir planlama ile 2.LİG de oynayacak bir Yozgatspor kuracağız” dedi.

HABER: BÜLENT KALABALIK

KAZIM ARSLAN ADAYLIĞINI DUYURDU
Giriş Yap

Merhaba Yozgat Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!