DOLAR

18,8116$% 0.01

EURO

20,4382% -0.29

STERLİN

23,3099£% -0.23

GRAM ALTIN

1.164,52%-0,15

ÇEYREK ALTIN

1.917,00%-0,15

BİTCOİN

442749฿%2.10288

a

KAYBETTİĞİMİZ HAYVANCILIK…

Bundan takriben bir kaç yıl öncesiydi. Devlet Planlama Teşkilatı Müsteşarı ve Yardımcısı hemşerimiz Muhammed Emin Zararsız, yanında birçok bürokrat ve uzmanlarıyla Yozgat’a teşrif etmişlerdi. Konu, Yozgat’ın 2023  gelişim vizyonuydu. 3 gün süreyle Yozgat masaya yatırıldı.

İşadamı ve bir girişimci olarak, çocuklarımızı da alarak bir talebe gibi toplantıları takip ettik enine boyuna. Konuşulanları dinledik. Değişik kalkınma modellerinin konuşulduğu gruplar oluşturuldu. Kulakları çınlasın, Tarım Bakanlığı Baş müşaviri Prof. Dr. Fikret  Akınerdem ile tesadüfen aynı gruba düşmüşüz.

Belli ki konu tanım ve hayvancılıktı. 1965-70’li yıllarda ayrı okullarda  okuyor olmamıza rağmen, birbirimizle tanıştığımız ortaya çıkmışt o gün… Ben Topçu’lu Ahmet Büyüksoy. O da, Boğazlıyan Fehimli’li Fikret Akınerdem. Biz Yozgat’ta kalmışız, o da Konya Selçuk Üniversitesi’ne öğretim görevlisi aynı zamanda Tarım Bakanlığı müşaviri olmuş. Tarım Bakanı’na danışmanlık yapıyor bir profesör olarak. Helal olsun. Emek vermiş, gayret etmiş, hoca olmuş.

3 gün boyunca Yozgat nasıl kalkınır? Nasıl gelişir? Nasıl zengin olur? Hangi sektörde daha iyi işler yaparız? Tartıştık durduk. Muhterem büyüğümüz, aile dostumuz Ömer hocamızın oğlu Muhammed Emin Zararsız’da grubumuzun geldiği noktanın bildirge olarak sunumunu yaptı.

Gelinen nokta şu olmuştu: Yozgat  yüzde 76 hayvancılıkla kalkınır. Ne yaparsanız yapın, hayvancılık başta geliyordu. Geçmişte her zaman söylediğimiz gibi, hayvan varlığımız bugünkünden daha fazlaydı. Bir köyde 3-4 sürü varken, bugün bir tane bile koyun bulunmuyor maalesef. Büyükbaş hayvanda gelinen nokta, gene hüsranla sonuçlandı.

Bana göre Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Metin Özışık’ın da canı gönülden desteklediği, önerdiği, savunduğu 25 bin büyükbaş hayvanın bulunacağı, Hayvancılık İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nin bir an önce kurularak hayata geçirilmesidir.

Nedir bu proje? Belli bir yerde 155 ayrı ahır yapımı gerçekleşecek. Hayvanın eti, sütü, derisi, bağırsağı, işkembesi, tırnağı, boynuzu, kanı, dışkısı, sakatatı ile birlikte topyekûn ekonomiye katkı sağlamasıdır. Bu proje bildiğimiz kadarıyla Diyarbakır’da uygulanıyor. Niye Yozgat’ta olmasın?

Bakın, buradan haykırıyorum. Sözü sohbeti belli, eşraf insanımız maalesef tükendi günümüzde…  Birilerinin Yozgat’a abilik, büyüklük yapması gerekiyor. Bu bürokrat olacağı gibi pekâlâ siyasetçi de olabilir. Ekonomisi s.o.s veren, göç veren,  gelir kaynakları azalan Yozgat’ın daha fazla hırpalanmasına sebep olunmaması adına, bu projenin hayata geçirilmesi yönünde bir an önce, hemen şimdi adım atması, irade ortaya koyması gerekmektedir.

Yozgat’ın bütün köylerinin meralarında, çayır çimen, yem bitkileri yeşeriyor, kuruyor ve insafsızca maalesef ateş atılmak suretiyle, yakılıyor, heba ediliyor. İstifade edemiyoruz bir türlü. İhtisas Hayvancılık Organize Sanayi Bölgesi’nin, Diyarbakır’da uygulanır olması eğer iyi netice alınırsa, diğer illerde de uygulanacağı öngörülüyor olsa gerek ki,  Yozgat göz ardı edildi. Milletvekili Mehmet Çiçek’ten bu öncülüğü yaparak, Yozgat’a bu projenin kazandırılmasını istiyoruz vesselam…                     

   23 MART 2010 SALI

ad826x90
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

SP’DE OLANLAR…

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.