DOLAR

18,8116$% 0.01

EURO

20,4382% -0.29

STERLİN

23,3099£% -0.23

GRAM ALTIN

1.164,52%-0,15

ÇEYREK ALTIN

1.917,00%-0,15

BİTCOİN

442588฿%2.17003

a

KARINA DA KIŞINA DA EYVALLAH

Geçtiğimiz cuma günü ülke genelinde yağmur duası yapıldı. 

Bende köyümde bu duaya katıldım. 

Herkes gibi bende el kaldırıp âmin dedim.

Eskiden yağmur duası genelde ilkbaharda Nisan-Mayıs aylarında olurdu. 

Şimdi kara kışın ortasında yapıyoruz.

Hayırlısı olsun. 

Yağışların olmadığını iklim değişikliklerine bağlayanlar olduğu gibi barajlar göletlerde biriken sular iklimi yumuşattığı için karın yağmadığını söyleyenlerde var. 

Gerek küresel ısınma gerek başka bir sebep, her ne olursa olsun bir gerçek var ki o da yağmurlar eskisi gibi yağmıyor. Hele hele kar hiç yağmıyor.

Yanılmıyorsam 2012 yılının bu aylarında Divanlı köylüleri yağmur duası yerine kar duasına çıkmışlardı da ne pilav pişirmişler ne de başka bir ikram sadece kar duası yapmışlardı.

Ellerini havaya kaldırarak “yağ yağ yağmur tekne de hamur ver Allah’ım ver selli sulu bir yağmur” diyecekleri yerde “kar yağdır kar Allah’ım” diye dua etmişlerdi. 

Allah kabul buyursun ameller niyetlere göredir. Ha yağmur ha kar ne fark eder her ikisi de bereket.

Eskiden büyük kalabalıklar bir yerlerde toplanırlar kurbanlar kesilir pilavlar pişer öğle namazıyla birlikte genç, ihtiyar, oğlan kız, delisiyle velisiyle birlikte aynı safta dizilirlerdi. 

Koyunlar kuzularına, sığır buzağısına bırakılır buzağılar köpürür, kuzular meler sadece insanlar değil hayvanlarda aynı yerde bulunurlardı.  Dua zamanı gelince imam cübbesini, halk da ceketini pardösüsünü ters giyerlerdi. Dargınlıklar ortadan kaldırılır küsler birbirleriyle barıştırılır kucaklaştırılırdı. Böylece ihlaslı bir şekilde çocuklar ağlaşır koyun kuzu meleşir insanlar samimi bir şekilde Allah’a yaklaşırlardı.

Ben Çekerek’te böyle bir yağmur duasında bulunmuştum. Orada bir meczup hem ağladı hem de bağırdı. Allah’a öyle bir yakarışta bulundu ki orada bulunan kalabalığı etkiledi. Hava açıktı tek bir bulut bile yoktu 20 dakika sonra yağmur yağmaya başladı. Ameller samimiyet ve ihlasla yapılırsa Allah’ın ihsanı boldur. Yeter ki biz ne istediğimizi bilelim. 

Onun nimetlerine şükredelim karına da kışına da ayazına da buzuna da şükredelim. Rabbim büyük inşallah beklediğimiz rahmet yağarda topraklarımız doya doya suya kanar.

Duayı kim yaparsa yapsın Allah kabul buyursun. İnşallah millet olarak muradımıza ereriz. Bol sulu eski karlardan lapa lapa yağarda tüm ülke olarak seviniriz. 

Açılan eller, zikreden diller hürmetine biz inanırız ki yer gök dua iledir. En iyisini rabbimiz bilir her türlü nimete şükrederiz. Karına da, kışına da, yağmuruna da, bir damla suyuna ihtiyacımız var. 

Her türlü nimetinde yeter ki verdiği nimetlerin kadrini bilelim. Asi olmayalım diyorum. Vesselam…

14 ARALIK 2020 PAZARTESİ

ad826x90
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

HÜSNÜ ŞAHİN

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.