KARADAĞ “KIRMIZI KALEM” PROGRAMINA KONUK OLDU

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yozgat Bozok Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Karadağ, BNN Türk ekranlarından canlı olarak yayınlanan eğitimin her kademesinden öğrencilerin ilgiyle takip ettiği tercihler öncesi öğrenciler ve ailelerin nelere dikkat etmeleri konusunda aydınlatıldığı “Kırmızı Kalem” programına konuk oldu. 

Moderatörlüğünü Eğitim Uzmanı İsmail Yolcu  ve Türkiye’nin Bonus Hocası Eğitimci-Yazar Süleyman Beledioğlu’nun yaptığı programda Karadağ son zamanlarda ihtisas üniversitemize ilişkin  endüstriyel kenevirin bütün biyokütlesinin ekonomiye kazandırılması yönelik yürütülen çalışmalar ve bu amaçla akademik anlamda meyvesini veren “Sağlık Bilimleri Açısından Kenevir” kitabının önemi, geçtiğimiz günlerde ilki gerçekleştirilen ve ulusal anlamda ses getiren Bozok Film Festivaline yönelik soruları cevaplandırdı.

Karadağ, İhtisas Üniversitesi olmanın sorumluluğunun Üniversitemizi Girişim Odaklı Üniversite stratejisine sevk ettiğini belirterek bilginin teknolojiye dönüşmesi ve teknolojinin de sanayici ile buluşması süreçlerinin sağlam adımlarla atıldığını vurguladı.

Endüstriyel kenevirin ekonomiye kazandırılması adına yürütülen tüm bilimsel çalışmaların titizlikle devam ettiğini belirten Karadağ klinik tıp başta olmak üzere insan sağlığına yönelik kenevirle ilgili bilinenlerin geniş bir literatür taraması ve literatür bilgileri dahilinde yeni görüş ve önerileri de içeren kapsamlı bir çalışmadan oluşan “Sağlık Bilimleri Açısından Kenevir” kitabı hakkında bilgiler aktardı.

Kitapta kenevirin medikal anlamda tedavi süreçlerinde alternatif olarak tercih edildiğine dikkat çeken Karadağ, kitapta  kannabinoidlerden kannabidiol (CBD) maddesinin etkili bir ilaç olarak keşfinin birçok tıbbi durumlara ve yaşam tarzlarına olumlu yönde müdahale ettiğine tanık olunacağını söyledi.

Geçtiğimiz ay Bozok Üniversitesi ev sahipliğinde ilki gerçekleştirilen Bozok Film Festivali hakkında konuşan Karadağ, festivalin Yozgat’ın tarihi ve kültürel değerlerini Anadolu kültürü üzerinden tanıtmak amacıyla önemli bir misyonu üstlendiğine dikkat çekti.

Karadağ konuşmasının devamında : “Yozgat Bozok Üniversitesi sosyal ve kültürel faaliyetleri ile ülkemizin değerlerini ve şehrimizin kıymetlerini ön plana çıkartmaya çalışan ve bu konuda projeler hazırlayan bir üniversite. Anadolu coğrafyasında bizim değerlerimizi festival özelinde geleceğe aktarmak, ilimizi ve kültürümüzü tanıtmak çok anlamlı ve önemli. Bu yıl ilki düzenlenen Bozok Film Festivalinin  geleneksel bir hale getirerek  uluslararası formata dönüştürmeyi hedefliyoruz dedi.

KARADAĞ “KIRMIZI KALEM” PROGRAMINA KONUK OLDU

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Merhaba Yozgat Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!