KARA TREN GELMEZ MOLA

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Cumhuriyetin ilk yıllarından bugüne Yozgat hep tren bekledi durdu.

Büyüklerimiz derler ki şimdiki rektörlük binası tren garı olarak yapıldı. Tren gelecek diyen binlerce kişi Yozgat’ta doğdu, büyüdü, evlendi, çoluk çocuk sahibi oldu, yaşlandı ve tren görmeden, tren düdüğü duymadan öldü ve gitti.

Yozgat’a tren gelmedi mi? 

Sekili’den itibaren Yerköy, Şefaatli, Yenifakılı’dan direkt Kayseri’ye bağlandı. Tren direkt olarak Sekili, Yerköy, Sorgun, Akdağmadeni üzerinden Sivas’a gidecekken kuzu virajıyla kocaman bir S çizerek Kayseri üzerinden Sivas’a bağlandı.

Öksüz oğlan gibi başımıza vurdular da elimizdeki çalmalı dürümümüzü aldılar. Onlar yedi, biz baktık maalesef.

2009’lara gelindi, kara tren yerine hızlandırılmış tren projesi gündeme geldi. Yozgat’ın elinden alınan kara treni bu kez hızlandırılmış olarak almayı bekliyoruz.

Çok geç oldu dostlar. O günden bugüne çok uzun yıllar geçti.

Rahmetli Yılmaz Göksoy hocam büromuza gelir, hızlı treni sual eder, çalışmalar hakkında malumat alır, kelebekler gibi uçarcasına keyif alırdı. Aha bu yıl aha öbür yıl derken treni göremeden aramızdan ayrıldı. Allah rahmet eylesin.

Geçenlerde hızlı trende sona gelindiği, deneme sürüşlerinin başladığı, en kısa zamanda indir bindir yapılacağı haberi el altından bütün basına servis edildi. Şimdi haziran ayı diyorlar. Haydi hayırlısı.

2009 da temeli atılan bu proje üzerinden koskoca 12 yıl geçti. Temel atma ve ondan sonraki yıllarda verilen sözler yerini bulmadı.

Bülbülün çektiği dili belasıdır. Dilim senden çektiğim zulümdür. Dilin kendi küçüktür ama cürmü büyüktür.

Aha bu yıl aha gelecek yıl deyip durdular. Benim kızım Ankara Üniversitesini kazandı. Siyasilerin sözlerini itibar ederek dedim ki:

“Kızım bak hızlandırılmış tren geliyor. Yozgat-Ankara arası 1 saat olacak. Çok rahat edersin. Ev bile tutmamıza gerek yok. Hayırlıca git gel.” Dedik de olmadı olmadı. Kızımız 5 yılda okulunu bitirdi. Aradan geçen 5 yıldır görev yapıyor. Hala trene binme imkânını bulamadı. Şimdi Türkiye’nin en batısında görev yapıyor ve hâlen trenle Yozgat’a gelmeyi bekliyor.

Ey siyaset! Ey bürokrasi! Ey TCDD! Rayları açın, bırakın gelsin gitsin trenlerimiz.

Hızlı trenimizi çok seviyoruz. Gözümüz yollarda kaldı.

Kara tren gelmez mola, düdüğünü çalmaz mola demeyeceğim.

Ben görüyorum trenin kara tren olarak değil saatte 250 km hızla gelip gidecek olan hızlı trene binmeyi iple çekiyoruz.

Rabbim hayırlısını versin diyorum VESSELAM…  22 MART 2021 PAZARTESİ

KARA TREN GELMEZ MOLA
Giriş Yap

Merhaba Yozgat Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!