“Kanser, maddi manevi uzun süreli mücadele gerektiren bir rahatsızlık”

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kırşehir İl Sağlık Müdürü Ertan Değirmencioğlu, Akciğer Kanseri Farkındalık Haftası dolayısıyla yaptığı açıklamada, kanserin maddi ve manevi uzun süreli mücadele gerektiren bir hastalık olduğunu söyledi.
Değirmencioğlu, “Kanser beraberinde getirdiği sağlık sorunlarının yanı sıra, maddi ve manevi yönden uzun süreli mücadele gerektiren bir hastalıktır. Kanser; yaş, cinsiyet, dil, din, ırk ayırımı yapmaksızın tüm insanları etkilemektedir. Ne yazık ki, yapılan tahminler önümüzdeki yıllarda gelişecek olan kanser olgularının önemli bir bölümünün az gelişmiş ülkelerde ortaya çıkacağını göstermektedir” dedi.
Tütün tüketiminin azlığına bağlı olarak kanser vakalarının da azalacağına dikkat çeken Değirmencioğlu, “Tütün içiciliği kanserin yüzde 80’inin nedenidir. Tütün tüketimindeki azalmayla akciğer kanseri görülme sıklığı da azalmaktadır. Akciğer kanserinin diğer nedenleri arasında mesleki (asbest, ağır metaller) ve çevresel maruziyetler (pasif içicilik, radon) sayılabilir. Toplumsal ve bireysel farkındalık ile bu kanserin sıklığının azaltılmasının mümkün olduğu unutulmamalıdır. Bu kanser türü için etkin bir tarama yöntemi henüz mevcut olmayıp, tütün kontrolü akciğer kanserine karşı mücadelenin temel ve en etkin aracıdır” şeklinde konuştu.
İHA

“Kanser, maddi manevi uzun süreli mücadele gerektiren bir rahatsızlık”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Merhaba Yozgat Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!