Sakal-ı Şerif Yozgat’ta Ziyarete Açıldı

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yozgat Çapanoğlu Camii’nde öğle namazı sonrası Yozgat İl Müftüsü Ali Gülden eşliğinde salavatlarla korunduğu sandukadan çıkarılan Sakal-ı Şerif, Yozgat halkının ziyaretine açıldı.

Yozgat Çapanoğlu Camii’nde muhafaza edilen Sakal-ı Şerif, salavatlar eşliğinde öğle namazı sonrası Yozgat İl Müftüsü Ali Gülden ve Çapanoğlu Camii İmam Hatibi Cemal Şahiner tarafından korunduğu sandukadan çıkarıldı. Muhafaza edildiği sandukadan çıkarılan Sakal-ı Şerif, İl müftüsü Ali Gülden ve cemaat tarafından ziyaret alanına götürüldü. Sakal-ı Şerif teravih namazı sonrasına kadar halkın ziyaretine açık olacak.

Halkın ziyaretine açılan Sakal-ı Şerif ilk andan itibaren yoğun ilgi gördü.  Gelen ilgilerin her yıl aynı duygularla anıldığını belirten İl Müftüsü Ali Gülden, açılış ile ilgili olarak;

‘‘Ramazan-ı Şerif’in sonuna doğru geldik. Bugün hep beraber Kadir Gecesi’ni idrak edeceğiz. Kadir Geceleri genellikle ülkemizde Peygamber efendimizin Sakal-ı Şerif’lerinin bulunduğu camilerde ziyarete açılır. Bizde bugün Çapanoğlu Merkez Camii’mizde Peygamber efendimizden intikal edip, bu camiinin yapıldığı günden bugüne Yozgat’lı kardeşlerimizin ziyaretlerine sunulan Sakal-ı Şerif’i ziyarete açmak üzere burada bir araya geldik ve Sakal-ı Şerif-i sandukasından Salat-ü Selamlarla birlikte çıkardık. Vatandaşımızın ziyaret edebileceği, camiimizin kıble bölümündeki mihraba bıraktık. Tabii ki Sakal-ı Şerif’ler bizim kültürümüzde peygamberimizden bize intikal eden önemli miraslardan birisidir. Şunu hepimiz biliyoruz ki bizim ceddimiz kutsal beldelerin hadimi olduğu andan itibaren peygamberimize ait olup bize intikal eden, o dönemden kalan peygamberimizin abasıdır, giydiği nailidir. Ona ait diğer eserleri ülkemize nakletmek suretiyle şu anda Topkapı Sarayı’nda bulunuyor. Peygamberimizin tabii ki kendi sözlerinde de bize beyan ettiği üzere, iki ana mirası bulunmaktadır. Bunlardan ilki Allah’ın kitabı olan Kuran-ı Kerim, ikincisi ise kendi sünnetleridir. Bizim ana miraslarımız bunlardır. Allah’ın kitabına sahip çıkacağız ve onun sünnetini de kitabımızı yaşamak suretiyle ortaya koyacağız, koyuyoruz. Birde Hz. Peygamber’i hatırlatan ona ait kıyafetler, Sakal-ı Şerif’ler de bu anlamda bizim için peygamberimizi hatırlamak, peygamberimizin sünnetini ve onun şemailini, ona ait iz ve eserleri takip etmek açısından da önemlidir’’ ifadelerini ekledi.

‘‘İlimizde 150’nin Üzerinde Sakal-ı Şerif Var!’’

Sakal-ı Şerif’in önemini ve ana mirasları dile getiren İl Müftüsü Günden, konuşmasına şu sözlerle son verdi;  ‘‘Ülkemizin, şehrimizin her bir köşesinde biraz önce izah ettiğim gibi Sakal-ı Şerif’ler bulunmaktadır. İki yıl önce ben buraya geldiğimde ilimizde bir araştırma yapmıştım. İlimizde farklı mahalle ve camilerimizde 150’nin üzerinde Sakal-ı Şerif muhafaza edilmektedir. Özellikle Ramazan ayının bu son 10 günü içerisinde ziyarete açılmakta ve bu ziyaretlerle halkımız Hz. Peygamber’in kendisini, sevgini hatırlamakta ve ona ait bir iz veya eseri görerek Salat-ü Selam getirmektedir. Ayrıca bunun mutluluk ve huzurunu yaşamaktadırlar. Ben ziyarete açtığımız Sakal-ı Şerif’in ilimizde Hz. Peygamberimizin bize bıraktığı başta Kuran-ı Kerimi anlamaya ve yaşamaya, daha sonra bizlere bıraktığı sünnetinin anlaşılması ve yaşanmasına, Hz. Peygamber’e ait iz ve eserlerin muhafazasına, uyanışına vesile olmasını temenni ediyorum.’’

Haber: Hüseyin Buğdaycı

Kamera: Zehra Aksümer

Sakal-ı Şerif Yozgat’ta Ziyarete Açıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Merhaba Yozgat Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!