JET OSMAN

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yozgat’tan Jet Osman lakaplı bir yiğit insan geldi geçti. Yozgat’ın gülü, camisinin bülbülü idi.

Jet Osman lakaplı Osman Demirtaş, aslen Köse Yusuflu Köyünde doğup büyümüş.

Yozgat’ın değişik köylerinde, ilçelerinde imamlık yapmıştı. Sık sık yerini değiştirdiler gezmediği camii kalmadı.

En sonun da ise Merkezde Hamamcı Oğlu Camii İmam Hatibi iken genç diyebileceğimiz bir yaşta, rahmeti rahmana kavuştu.

Kısa ömrü içinde hep yeniliklere kucak açtı, kanat gerdi. Her zaman hayat ile mücadele etti. Maaşı ile geçinemeyip kendine göre ticarette yapardı.

Âni karar verir, kafasına koyduğunu da gerçekleştirirdi.

Yozgat’ta bisiklete ilk binen imam desem, yanılmış olmam. Şefaatli ilçemizde görevli iken bisikleti ile 40 km yolu kat ettiğini biliyorum.

Otobüs firmalarını bilir, en yeni otobüslere merak salardı. Sırf bunun için Ankara-Yozgat arası gidip geldiğini biliriz.

Ankara’dan radyo, teyp, daha sonra televizyon bunları satın alır, Yozgat’ta getirir omuzun da çarşı pazar satardı.

Onu tanıyanlar bilir. Jet Osman’ın bu işten kar ettiği yoktur. Çok kez borcunu sıfırlarlar o tekrar bu işe devam ederdi, belli ki bundan zevk alırdı.

Bizde bir güzel söz var ‘bazı insanlar atın kaçmasına heveslidirler’ hocada bunlardan biri idi.

Lokantalar bundan yemek parası pek almaz, hayırsever iş adamları ona ikramdan zevk alırlardı.

Asıl işi imamlık olmasına rağmen futbolu iyi bilir, amatör, profesyonel ligleri takip eder, dünya futbolunu da yakinen bilir, futbolcuların isimlerinin yanı sıra sırt numaralarına kadar her şeyi bilirdi. Maç spikeri gibi maç anlattığı da olurdu.

Önce ölümüne Fenerbahçeli daha sonrada, Yozgatsporlu idi, takımlar sahaya çıkmadan önce kurban kestirir bizzat kendisi dua ederdi.

Bir seferinde Yozgatspor/Gençlerbirliği dostluk maçı öncesi ettiği dua vardır ki binlerce taraftarın hislerine tercüman olmuştur.

Statta alır mikrofonu havaya kaldırır ellerini,” Bu iki kıymetli futbol takımı, adına hakem denilen kara donlu şeytanların zulüm ve kötülüğünden bizi koru Allah’ım” dediği hafızalardadır.

Fenerbahçe’nin yenilgisine hiç tahammül edemezdi. Farz edelim ki Fenerbahçe 2-0 yenildi caddeye çıkamazdı, peşinde onu tanıyanlar el, kol hareketi yaparlar, hocayı çileden çıkartırlardı.

O da hiç lafını çekmez kimseden, dümdüz bir adamdı.

Böyle bir ramazan ayında Hamamcıoğlu Camii’nde görev yaparken dünya kupası maçları oynanıyordu. Bazen namaz saatleri ile çakışır.

Hoca cemaatini bir şekilde maça yetiştirirdi. Camiye müdavin teravih namazlarını da seri kıldırırdı, namaz kılan ne kadar genç varsa, jet imamın arkasında kılmak için erken saatlerde camiyi tıklım tıklım doldururlardı.

Mahalleli memnun, Cemaat memnun, imam memnundu.

Bir gün müftü jet imamı kontrol için camiye gelir, sütunun arkasına gizlenir, hocanın gözünden kaçar mı? Görmüştür müftüyü görmemezlikten gelir. Teravih başlar normal bir şekilde kıldırır namazı, müftü şikâyetlere bakar, jet imamın kıldırdığı namaza bakar her şey normal, ellini sıkar teşekkür eder hocaya.

Ertesi gün, çevirirler gençler jet imamı;

“Dün ne oldu da bizi maça yetiştirmedin? “Derler ‘de cevap;

“Arkadaşlar dün gece radara yakalandık” dediği meşhurdur.

O tarihte ulusal gazetelere bile konu olmuştu bu olay.

Allah Osman Demirtaş Hocamıza (Jet Osman)’a rahmet etsin, onu cennetine koysun diyorum.

Vesselam…

28 MAYIS 2022 CUMARTESİ

JET OSMAN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Merhaba Yozgat Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!