KİBİR – GURUR

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Günümüzde insanları en çok sıkıntıya sokan hasletlerden bazıları da kibir, gurur ve enâniyettir. 

Kibir, ateşin odunu yiyip bitirdiği gibi kulun bütün güzelliklerini yok eder. En büyük kibir, Allah’a karşı kibirlenmek, böbürlenmektir.

Ancak hataya düşen müminlerin kibirlenmeleri, doğrudan Allah’a karşı değilmiş gibi görünür.

Peygamberimiz (sav): “Kalbinde zerre kadar büyüklük duygusu bulunan kimse cennete giremez” buyurmuştur.

İnsanları küçük görüp, büyüklük taslamak, fazileti bitirir, kibirleneni ise zelil ve rezil hale getirip alçaklaştırır.

Dikkat edilmeli ki kibir nasihat dinlemeyi de engeller. İnsanların yaşamlarında dikkat etmesi gereken üç şey mahvedicidir;

* Boyun eğilen cimrilik.

* Emrine uyulan nefis.

* İnsanın kendini  beğenmesi, böbürlenmesi.

İnsan, nasıl ve ne ile kibirlenir?

İnsan, nefsini olgun ya da kusursuz gördüğünde kibrin kuyusuna düşer. İki durumda insan kendisini, diğer insanlardan daha kusursuz görür; dini konularda ve dünyevi konularda.

Dini boyutu; İlim ve amel çokluğu ile kibirdir.

Dünyevi boyutu ise nesep, güzellik, kuvvet ve mal çokluğu ile olan kibirdir.

İlmini, ibadetle güçlendirmeyen âlim bir kişi, durmadan ilminin izzetiyle büyüklük taslar. Nefsini büyütür, halkı küçültür, onları cehaletle niteler.

Hz. Peygamber (sav) şöyle buyurmuştur: “Bir kavim gelecektir. Kuran’ı okuyacaklar fakat Kuran onların boğazlarından aşağı inmeyecektir. Onlar ‘Biz Kuran’ı okuduk! Bizden daha iyi okuyan ve bizden daha fazla bilen var mıdır?’ diyeceklerdir!”

Amel, ibadet ve eylemde kibir;

Yaptığı ibadetlerin çokluğuna güvenip insanın şeytanın pençesine yakalanmasıdır. Kim kesinlikle Allah’ın kullarından herhangi birinden, herhangi bir vesileyle üstün olduğuna inanırsa bu kimse, cehaletinden dolayı bütün amelini yakmış olur.

Hz. Peygamber’in huzurunda İki kişi birbirlerine karşı böbürlenerek tartıştılar.

Onlardan biri diğerine şöyle dedi: ‘Ben filancanın oğlu filanım! Ey annesiz kişi! Sen kimsin?

Bunun üzerine Hz. Peygamber (sav) şöyle buyurdu: ‘İki kişi Musa’nın yanında birbirine karşı böbürlendiler. Onların biri şöyle dedi: ‘Ben filancanın oğlu filanım!’ Böylece dokuz atasını saydı.

Bunun üzerine Allah(cc) Hz. Musa’ya vahiy göndererek şöyle buyurdu: “Böbürlenene söyle! Senin o dokuz ecdadın ateş ehlindendir ve sen de onların onuncususun.”

Allah’ın yarattığı insanların biri güzel, diğeri çirkin değildir. Herkes kendi güzelliği ile övünmelidir. Bunu böbürlenerek, gururlanarak, enaniyetine yenik düşerek, kerâmeti kendinde görmemelidir.

İnsan bilmelidir ki; güzellik, makam, mevki, saltanat geçicidir.

Güzellik insana belirli bir süre için ödünç verilmiştir.

Günü ve zamanı geldiğinde o güzelliği veren ödüncünü geri alacaktır. O da Rabbimizdir ,Cumanız mübarek olsun diyorum Vesselam…

KİBİR – GURUR
Giriş Yap

Merhaba Yozgat Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!