JEOTERMALLE KALKINIYORUZ

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Geçtiğimiz günlerde sorgun ilçemizde bulunan, jeotermal kaynakların, turizme yönelik hazırlanan bir takım faaliyetlerinden, enerji kaynaklarını, ısıtma ve turizm amaçlı kullanarak, yeni kaplıcalar ve tesislerin kurulması aşamasındaki büyük öneminden bahsetmiştik.

Jeotermal Türkiye ve ilimiz açısından öz kaynak teşkil etmektedir. Temiz ve çevre dostu olması, konutlarda, tarımda, endüstride, sera ısıtmaları gibi çok amaçlı ısıtma faaliyetleri açısından büyük avantajlar sağlamaktadır. Jeotermal kaynaklar; Yağmur, kar ve yer altı sularının çatlaklı kayaç kütlelerini besleyerek oluşturduğu rezervler, yer altı kaynaklarının devam ettiği süre içerisinde yenilenebilir ve sürdürülebilir nitelikte olması, jeotermal kaynakların zenginliği açısından önemini göstermektedir.

Diğer enerji kaynaklarına göre daha ucuz olması ve sürekli yenilenebilir durumda olması, Turizme yönelik çalışmaların artması anlamını taşımaktadır. Doğal kaynaklarımız, özellikle Yozgat gelişimi için büyük önem taşımaktadır.

Geçtiğimiz günlerde gündemde olan, Boğazlıyan Cavlak Mevkiinde yapımına başlanılan, içerisinde 5 yıldızlı otel, hastane, apart otel, termal hamam, kapalı ve açık yüzme havuzları, aquapark, spor, sağlık ve eğlence merkezleri, 200 oda ve 400 yatak kapasitesi, 1000 kişilik toplantı salonu bulunacak olan, Termal Tesislerinin temel atma töreni yapılması. Turizme yönelik gelişimin hız kazanması açısından beni oldukça sevindirdi.

Ülkemize ve İlimize yapılan bir takım yatırımlar mutlaka puan kazandırıyor, gelişim ve kalkınma adına çok büyük değerler katıyor. Yeni istihdam alanları açılıyor, bir parçada olsa işsizlik önleniyor.

Bilindiği üzere Türkiye, kaynak zenginliği itibarıyla Avrupa’da birinci, dünyada ise ilk yedi ülke arasında bulunuyor. Fakat kullanım aşamasında ise maalesef sonuncu durumda görünüyor.

Devlet Planlama Teşkilatının hazırlamış olduğu raporlar bu gerçeği gözler önüne sermekte. Türkiye’nin jeotermal elektrik üretimi, termal turizm, konut ve sera ısıtma ve kurutma alanlarında 3,25 milyar dolar yatırması durumunda bunun 5 katı yani 16 milyar dolar gelir sağlaması mümkün görünüyor.

İlimiz sınırları içerisinde jeotermale yapılan yatırımların, ilimize büyük bir istihdam alanı açacak olması ve turizm adına gelişim fırsatını doğuracağı büyük bir gerçektir. Aynı zamanda yatırımcıların, yapmış oldukları yatırım miktarını yaklaşık 5 kat gibi bir değerle elde etmeleri de mümkün görünüyor.

Hal böyle iken, jeotermal kaynaklardan ötürü önümüz açık görünüyor. Bu kaynakların yeterli tanıtımının yapılması, yatırımcılara yönelik bir takım teşviklerin uygulanması, tıpkı Sorgun, Boğazlıyan cavlak mevkiinde yapılan yatırımlar gibi, ilimize yeni yatırımların gelmesi açısından büyük önem taşımaktadır.

JEOTERMALLE KALKINIYORUZ
Giriş Yap

Merhaba Yozgat Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!