DOLAR

19,0540$% 0.13

EURO

20,5095% -0.63

STERLİN

23,5029£% -0.37

GRAM ALTIN

1.211,44%-0,66

ÇEYREK ALTIN

2.004,00%-0,20

BİTCOİN

526689฿%0.09696

a

İyilik Er Kişinin İşidir-2

Dostlukla ilgili söyleşimize bugün de devam etmek istiyorum.

Hâlid Bin Velid’ in ölüm döşeğindeyken söylediği “Dostun lisan yarası, düşmanın kılıç darbesinden daha ağır gelir” sözüyle bitirmiştik yazımızı.

Dostlarla ağlayıp, dostlarla gülmek ne güzel şeydir. Dost olacağımız insanları seçerken dikkatli olmalıyız. Zira ‘kişi sevdiği ile beraberdir.’
 Bir başka deyişle büyüklerimiz der ki “arkadaşını söyle sana kim olduğunu söyleyeyim.” Onun için dostumuzu seçerken bazı kriterlerimizin olması gerekmez mi?

En başta zeki ve dürüst olmalı. Asla yağcı, yalancı olmamalıdır. Dostun akılsızı belayı başımıza musallat eder.  Doğru sözlü, ahlâklı dost ise bizi sadece yüceltir. Sözü bozuk olanın özü de bozuk olur. Dostunun huyu güzelse hayırlı, kötüyse şerli olur.

Allah’ım! Bize seni hatırlatan insanlarla akraba, arkadaş ve dost olmayı nasip eyle.

Bizi de aynı olmaya muvaffak eyle diye dua edelim.

Büyüklerimizin tecrübeleri, nasihatleri bizim kulağımıza küpe olmalıdır. Bunların bir kısmı:

*Günahta ısrar edenle dost olma.

*Laf taşıyan insanlarla dost olma.

*Sürekli tenkit eden, yeren insanlardan uzak dur.

*Sır tutmayan insanlarla dost olma.

*İlmi ile amel etmeyen insanlarla dost olma.

*Senden yiyelim, içelim, bizde de gülüp oynayalım diye düşünen insanlarla dost olma.

*Haset edici insanlarla dost olma.

“Allah’ın kullarından en hayırlı olanları görüldükleri zaman Allah’ı hatırlatır, sözü ilminizi çoğaltır, amelide âhireti hatırlatır.”

İlim sahipleri, hikmet sahibi insanlarla buluşup görüşmemizi, Allah için dost bulup, Allah için dost olmamızı her vesile ile bize öğütlerler.

Günümüz insanının içine düştüğü veya düşürüldüğü konuların başında gelen kardeş kavgaları, sen-ben, anarşi, terör, rüşvet, irtikâp, iltimas, adam kayırma, haksızlık yapma, yalan söyleme gibi anlayışlardan uzak durun.

Bu temenniler ve güzel sözlerden sonra diyeceğimiz odur ki: Dostluk güzel şeydir, artsın ama eksilmesin, kardeşler, yarenler birbirlerini sevsinler, saysınlar, kucaklaşıp, halleşsinler. Dostluk ilişkileri hiçbir zaman kaybolmasın diyorum. Vesselam.

ad826x90
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

BİN KİŞİLİK CAMİNİN TEMELİ ATILIYOR

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.