DOLAR

19,1834$% 0.07

EURO

20,9156% -0.16

STERLİN

23,7708£% -0.25

GRAM ALTIN

1.220,37%-0,01

ÇEYREK ALTIN

2.016,00%-0,10

BİTCOİN

533903฿%-2.65645

a

İSTEMEZÜK DE İSTEMEZÜK

Son yıllarda istemezük, yapmayın, etmeyin sözcükleri literatürümüze girdi de alışkanlık haline geldi.
Bir yerde altın madeni tespit ediliyor, o yerin ahalisini birileri topluyor, kameralar açılıyor, flaşlar patlıyor, sloganlar atılıyor. Emniyet güçleri ile vatandaşlar karşı karşıya getiriliyor. ‘Biz altın çıkarmayı istemezük’ diyorlar.

Bir başka yerde deniz kenarında Hidroelektrik santrali kurulmak istendiğinde birileri gene karşı çıkıyor. “Yapamazsınız, edemezsiniz, istemezük” diyorlar.

HES’lere, nükleer santrale, havaalanına, baraja, TOKİ’ye, imara aykırı yapılan yapıların yıkımına karşı çıkılıyor ve gene devlet ile milleti karşı karşıya getiriyorlar. Bu hareketler birlik ve beraberliğimizi zedelemiyor mu?

Elbette zedeliyor. İnsanların faydasına, ülkemizin menfaati olan her şeye karşı çıkılmaz ki. İnsan sağlığını zedeliyorsa, toplumda büyük infiallere sebep olacak işler yapılıyorsa, el gibi bizde karşı çıkalım ama siyasî mülahazalarla değil.

Greenpeace kuruluşu bizim gibi gelişmekte olan ülkelerde nükleer santral yapılacağı zaman ayaklanmalar çıkarır, tepki verir, halkı arkasına almaya çalışarak ayak direr. Lakin bu çevreci kuruluşun gelişmiş ülkelerin santrallerine karıştığını görmemiz pekte mümkün olmuyor. Amsterdam’da ve Fransa da ki nükleer santrallere ses çıkarmıyorlar.

Gelişmiş ülkeler bunları yıllar önce yapmışlar, üretmişler, ekonomilerine katkı sunmuşlar, zenginliklerine zenginlik katmışlar bugün hala yenilerini yapmakla meşguller. Biz ise istemezük der dururuz.

Geçtiğimiz gün ulusal bir TV kanalında sabah haberlerini izlerken Yozgat’ın Çekerek ilçesinin Kamışçık köyünde yine birilerinin tahriki ile köylüler toplanmış, kameralar kayda alınmış, flaşlar patlatılmış ve “biz istemezük” diye sloganlar atılıyor.

Olay ne peki? Köye yakın 920 dönümlük  bir yerde maden sahası olarak düzenlenmiş bir yerde mermer çıkartılacak. Çek raporu alınmış, ihalesi yapılmış  Adı geçen yerde yüklenici firma imalata başlamış.

Vay efendim, siz bunu nasıl yaparsınız? İş makinalarını koymayız, karot aldırmayız vs.

Büyük rezerv ile büyük mermer yatakları var ise o bölgede gün yüzüne çıkartılıp inşaat sektöründe kullanılmasının başta o yöre halkına daha sonra devletimize ve milletimize zararı ne olacak Allah aşkına?

Kamışcık köyü muhtarı Rıza beyi arayıp belli bir süre sohbet etme imkânı buldum. Konu ile ilgili bilgiler verdi eksik olmasın. Kendi deyimi ile biz Oğuzların Beybili boyundan Sıraç Türkmenleriyiz. Kazılacak bu yerin yakınında 200 yıllık anıt ağacımız var. Biz çocukken ağacın içine 13 kişi girerdik, yakın köy komşularımızla birlikte buradaki yapılacak maden işletmesine o yöre halkı olarak karşı koyuyoruz. Mahkemeye de müracaat ettik yürütmeyi durdurmak için.

Eh ne diyelim, Kamışcık köyü muhtarı ve halkı senin halınıza ne diyelim, memleketin yüzüne ne diyelim?

Ülkemizin gelişip, kalkınması için yer altı ve yer üstü kaynaklarımız ortaya çıkarılsın, işlensin ekonomimize katkı sunsun. Her yapılana karşı koymayalım diyorum.

Vesselam… 18 MAYIS 2022 ÇARŞAMBA

ad826x90
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

BEŞ ÇAYI

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.