“İsrail’in üzerinde baskı kurun”

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Filistinli esirin hanımı, yaşadıklarını Millî Gazete’ye anlattı ve gazetemiz aracılığıyla Cumhurbaşkanı Erdoğan’a çağrıda bulundu:

Filistin topraklarını işgal eden İsrail rejimi, cinsiyet ve yaş ayırt etmeksizin Filistinlilere büyük bir zulüm uyguluyor. İşgalci İsrail rejiminin zulmettiği kişilerden biri de Aman Nafa. 10 yıl boyunca İsrail zindanlarında kalan Nafa’nın eşi Nail Barghouti de halen hapiste bulunuyor. İsrail zindanlarında bulunma süresi şimdilik 43 yıl olan Barghouti’nin ve kendisinin yaşadıklarını gazetemize anlatan Aman Nafa, yürek sızlatan ifadeler kullanıyor.

“SICAK HAVALARDA KLİMAYI SICAK, SOĞUK HAVADA İSE KLİMAYI SOĞUK AÇIYORLAR”

Filistinli eski esir Aman Nafa, “Ben 10 yıl boyunca kaldım İsrail zindanlarında. 1987’de girdim hapse ve 1997’de çıktım. Annemle birlikte aynı zindanda kaldık. Annem çok hastaydı, bilincini kaybetti. Çok zor bir süreçti” ifadelerini kullanıyor. Kendisi gibi çok sayıda kadının halen İsrail zindanlarında bulunduğunu dile getiren Nafa, “Kadınlara da erkekler gibi davranılıyor. Bir eve baskın yapıyorlar, çocuklarının gözleri önünde annelerini tutukluyorlar. Baskın sırasında bir anda yatak odasına giriyorlar. Ellerinde köpekler oluyor. Esir kadınlara şiddet de uyguluyorlar. Bir odaya hapsediyorlar, pis bir oda. Sabahı akşamdan ayırt edemiyorsunuz. Kötü kokulu bir poşet geçiriyorlar kadınların kafasına. Sıcak havalarda klimayı sıcak açıyorlar, hava soğuk ise de klimayı soğuk ayarında açıyorlar. İnsanları aileleriyle tehdit ediyorlar” diyor.

“ÇOCUKLAR SÜREKLİ AĞLIYORDU”

İsrail zindanlarında çocuk esirlerin de olduğunu kaydeden Nafa, bu çocukların yaşadığı drama da değiniyor. Nafa, konuya ilişkin olarak, “Şehit olan esirler var. Ağır hastalar var İsrail zindanlarında, yine buralarda doğan çocuklar var. Benim kaldığım zindan çocukların bulunduğu zindanın yanındaydı. Sürekli ağlıyorlardı, bu sesleri duyuyordum” sözlerini sarf ediyor. Öte yandan Nafa, kadın esirlerin çocuklarını göremediğini çünkü İsrail’in ziyaretlere izin vermediğini de belirtiyor.

“BARGHOUTİ 40 YILI AŞKIN BİR SÜREDİR HAPİSTE BULUNUYOR”

Filistinli eski esir Aman Nafa, halen hapiste olan eşi Nail Barghouti için de dikkat çeken sözler sarf ediyor. Barghouti’nin 40 yılı aşkın bir süre boyunca hapiste kaldığını aktaran Nafa, “Eşim ilk kez 1978’de hapse girmişti. Esir takası anlaşmasıyla birlikte 2011’de özgür olmuştu ancak sonrasında yine tutuklandı. 2014’ten beri kendisi halen İsrail zindanlarında bulunuyor. Eşim 2011 yılında özgürlüğüne kavuşmuş ve kısa bir süre sonra benimle evlenmişti. Sadece günlerle ifade edebileceğim bir süreçte birlikte yaşadık. Eşimle birlikte 70 kişi daha tutuklanmıştı. Nail’i kısa bir süre tutuklu halde tutacaklarını söylemişlerdi ancak o gün bugündür eşim hapiste bulunuyor” diye konuşuyor.

CUMHURBAŞKANI RECEP TAYYİP ERDOĞAN’A SESLENDİ

Eşi Nail Barhouti’nin bir an evvel hapisten çıkıp evine dönmesini isteyen Aman Nafa, Türkiye hükümetine de çağrıda bulunuyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a seslenen Nafa, “Nail’in özgürleşmesini ve eve dönmesini istiyorum. Türkiye’den İsrail üzerinde bir baskı kurmasını istiyorum. İsrail’in üzerinde baskı kurulabilirse esirlerimiz özgürleşebilir” ifadelerini kullanıyor. Eşinin hâlihazırda 65 yaşında olduğunu dile getiren Nafa, sözlerini, “Nail toplamda 42 yıl boyunca hapiste bulundu. İlk hapse girdiğinde 18 yaşındaydı. Hapiste kaldığı süre boyunca ailesini bir kez görebildi. Nail hapisten çıktığındaysa anne ve babası ölmüştü. Nail şu anda 65 yaşında” ifadeleri ile tamamlıyor.

“İsrail’in üzerinde baskı kurun”
Giriş Yap

Merhaba Yozgat Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!