“İş Kazalarında Zihniyet Sorunu Yaşıyoruz”

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

HAK-İŞ  Yozgat İl Başkanı Ferman Zararsız, basın açıklaması yaptı. Zararsız açıklamasında;

İş kazalarındaki ölümlerin durdurulamadığını ve ne yazık ki gelinen noktada dünyada önemli bir yerde durduğumuzu belirterek burada önemli bir sorun olduğunu, bu sorunun sadece bir mevzuat sorunu olmadığını bir zihniyet sorunu olduğunu bir kez daha vurgulamak istediğini ifade etti.

Zararsız konuşmasının devamında; ‘’Amasra başta olmak üzere iş kazalarında hayatlarını kaybeden emekçilerimizi buradan bir kez daha rahmetle anmak istiyorum. İş sağlığı ve güvenliği konusunda ülkemiz 2012 ve 2014 yılında önemli düzenlemeler yaptı. Bununla birlikte müstakil bir yasayı da elde etmiş olduk. Eksiklikleri düzeltmek için bir kısım yeni düzenlemeler yapıldı. ‘’ dedi.

“İlk Önce Tespit Kriterlerini Tartışmamız Gerekiyor”

Zararsız, özellikle son günlerde büyük tartışmalara neden olan asgari ücret tutarının açıklanması konusunda farklı kesimlerden taraflara sürekli baskı yapıldığını ifade ederek, rakamların tespitinden önce asgari ücret tespit kriterlerinin tartışılmasının daha önemli olduğuna dikkat çekmek istediğini söyledi.

“1999 Öncesi Çalışanlara Hakları Verilmeli”

Emeklilikte Yaşa Takılanlar için düzenlemenin ilk getirildiği 1999 yılında “Mezarlıkta Emekliliğe Hayır” mitingleri düzenledik.“Emek örgütleri olarak Kızılay’da tarihin en büyük mitingini yapmıştık. O gün IMF dayatmalarına karşı mücadele verdik. HAK-İŞ olarak EYT sorununun çözümü için en büyük kriter şu olmalı: 1999 yılından önce işe giren bütün emekçilerin hakları iade edilmeli ve yaş sınırı kaldırılmalı. Bu konuda yeni bir şart ve düzenleme asla ve asla getirilmemeli.

“Emekçilerimiz Kadro Bekliyor”

696 sayılı KHK ile Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en büyük reformunun gerçekleştirildi. Burada büyük bir başarı hikayesi var. Kamuda çalışan, taşeron şirket çalışanlarımız var. Bunların da kadrolarının verilmesi gerekiyor. Geçici ve mevsimlik işçilere kadro verilmesi, kadro verilen emekçilerinin haklarının iyileştirilmesi konusunda, kamu çerçeve protokolünde üç tane temel düzenlemeye imza attık. Bu yılın başından itibaren uygulamaya geçilmesi gerekiyor. Ayrıca yerel yönetimlerde çalışan işçilerin 6772 sayılı kanundaki ilave tediyenin şirket çalışanlarına verilmemesi konusu da son derece yanlış bir yaklaşımdır. 6772 sayılı kanundaki ilave tediye ile birlikte yerel yönetimlerde çalışan şirket işçilerine de kadro verilmelidir. ‘’ diye konuştu.

“İş Kazalarında Zihniyet Sorunu Yaşıyoruz”
Giriş Yap

Merhaba Yozgat Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!