İRANLI YÖNETMEN MAJİDİ, ÖĞRENCİLERLE BULUŞTU

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bu yıl 19-21 Ekim tarihleri arasında ilki gerçekleştirilen Bozok Film Festivali kapsamında İranlı ünlü yönetmen Majid Majidi “Ustalık Sınıfı” konulu söyleşide Yozgat Bozok Üniversitesi öğrencileriyle buluştu.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Sinema Genel Müdürlüğü destekleri, Yozgat Valiliği himayesi, Yozgat Belediye Başkanlığı, Yozgat Bozok Üniversitesi Rektörlüğü paydaşlığı ve Sinema Okuryazarları Derneğinin yürütücülüğüyle gerçekleştiren Bozok Film Festivali kapsamında Oscar Adayı İranlı Yönetmen, yapımcı ve senarist Majid Majidi filmleri, sinematografisi, ve kültürel sinema anlatısı hakkında deneyimlerini paylaştı.
Erdoğan Akdağ Kongre ve Kültür Merkezi’nde, Sinema Okur Yazarlar Derneği Başkanı ve Meslek Yüksek Okulu Öğr. Gör. Batuhan Kalaycı’nın moderatörlüğünde gerçekleştirilen söyleşiye Rektör Prof. Dr. Ahmet Karadağ, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Şenol Akın ve Prof. Dr. Güngör Yılmaz, Üniversite Genel Sekreteri Prof. Dr. Uğur Kölemen, Sinema ve Dizi oyuncusu Orhan Aydın ve çok sayıda öğrenci katıldı.
Sinemaya ilk kez 1989’da “Boykot” filmiyle adım attığını söyleyen Majid Majidi bir yönetmen olarak filmlerinde asıl hedefinin toplumu ilgilendiren ortak bir cümle söylemek olduğunun altını çizerek: “Sanatçı o cümleyi arar örneğin bir ağaç gibi. Bazen dallarına işaret eder, bazen gövdesine ama kafasında olan hep ağaçtır. Ben de aslında o ortak cümleyi bulmaya çalışırken bir iz sürdüm. O da insana hürmet ve var oluşuna dair bir anlam oluşturmaktı” ifadelerini kullandı.
Majidi, yönetmen, sinema sanatında en önemli noktanın senaryo olduğuna dikkati çekerek, çok film izlemenin yanı sıra hayatın da iyi bir şekilde izlenerek, toplumla yakından ilişki kurarak senaryoların yazılması gerektiğini söyledi.
Filmlerinde çoğunlukla yeni bir şeyler denemeye çalıştığını ifade eden Majidi, genellikle popüler isimlerden öte tecrübesi olmayan daha önce filmlerde rol almamış birileriyle çalışmaktan daha çok heyecan duyduğunu sözlerine ekledi.

İRANLI YÖNETMEN MAJİDİ, ÖĞRENCİLERLE BULUŞTU
Giriş Yap

Merhaba Yozgat Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!