DOLAR

19,1135$% 0.12

EURO

20,6873% 0.3

STERLİN

23,4994£% 0.06

GRAM ALTIN

1.198,76%-0,15

ÇEYREK ALTIN

1.993,00%-0,25

BİTCOİN

514645฿%-3.57238

a

İNSAN FANİ, VAKIF BAKİDİR

Dün, ilimizde vakıfların geleneksel hale gelen Vakıf Haftası kutlama etkinlikleri gerçekleştirildi. Kutlama etkinlikleri ışığında İl Kültür Müdürlüğü salonunda Sivas Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından  organize edilen panele Dr. Ali Şakir Ergin başkanlığında, Prof. Dr. Hakkı Acun, Doç. Dr. Tufan Gündüz, Doç. Dr. Taha Niyazi Karaca’nın konuşmacı olarak katıldı.

Panele Vakıflar Bölge Müdürlüğü bürokratları yanında ilimiz Valisi Amir Çiçek, Belediye Başkanı Yusuf Başer, bürokratlar, daire müdürleri ve üniversite öğrencilerimiz de katıldı.

Önceden Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan Kenan Işık’ın sunuculuğunu yaptığı, geçmişten günümüze kadar Vakıf eserlerini eski, yıkık, virane halinden restore edilerek günümüze tadilat ve tamiratları yapılarak aslına uygun bir şekilde yapılışlarını izlerken inanın gözlerim yaşardı.

Bu paneli düzenleyenler, gelenek haline getirenler ne kadar güzel iş yapıyorlar Allah onlardan razı olsun. Faydalı bir hizmete hizmet ediyorlar. Öncülük ediyorlar… Görevleri gereği olsa bile. Yüzyıllardır insanlarımıza sonsuz hizmetler sunan vakıflar; İslam ülkelerinde ve Osmanlı Devleti’nde asırlarca önemli hizmetler görmüş, ekonomik ve sosyal hayat üzerinde derin izler bırakmış, dini karakteri ve hukuki yapısı ön plana çıkan sosyal, ekonomik ve sosyo-kültürel nitelikte bir kurumdur.

Sivas’ta 700, Yozgat’ta 700 kişi olmak üzere toplam  1400 aileye günlük sıcak yemek dağıtımı yapılmaktadır. Ayrıca, Sivas iline bağlı 16 ilçe merkezinde ikametgâh etmekte olan  1075 fakir ve yoksul aileye 1075 paket kuru gıda yardımı… Yozgat iline bağlı 13 ilçe merkezinde ikametgâh etmekte olan 950 fakir ve yoksul aileye 950 paket kuru gıda yardımı yapıldığını. Her ay toplam 2025 adet kuru gıda paketi tespit edilen fakir ve yoksul ailelerin evlerine teslim edilmek şartıyla aylık olarak dağıtıldığını… Bunun dışında 184 kişiye muhtaç maaşı ve 194 öğrenciye burs verildiğini açıkladı Sivas Vakıflar Bölge Müdürü Yakup Yıldırım…

Vakıflar, sadece insanlara değil hayvanlara da yardım elini uzatmıştır. Dağda aç kalan kurtların, atların doyurulmasında, Kuş sarayları oluşturarak “Guraba-i Lak Lak” Leylek hastanesi bile kurmuşlardır. Vakıflar, sosyal dengesizliklere karşı muhtaç insanı koruyan şefkat ve merhamet yoludur. Anadolu’nun imarı vakıflar yoluyla gerçekleştirilmiştir. Vakıf eserleri, Anadolu’da ki Türk mührüdür. Vakıf insanları eğiten okul, Muhtacı doyuran aş evi, Yorgunu dinlendiren misafirhane, Yoksulu tedavi eden hastane, Yetimi barındıran yurt, Fakiri güldüren yuva, Hayır ve sosyal güvenlik kurumudur. Öldükten sonra yaşamak istersen, Sende insanlığa bir hizmet ver. Kimler geldi geçti bu dünyadan? Kimlerin adı kaldı söyler misin? Ağlayan bir ananın yarasını sarmak istersen Bir çocuğun geleceğini kurtarmak istersen, Mutlu ve huzurlu bir dünyada yaşamak istersen, Sende yardım et, çatı kur vakıflara… Diyelim. Vesselam…

6 MAYIS 2009 ÇARŞAMBA

ad826x90
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

SABIR DİLİYORUM

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.