İNŞAAT SEKTÖRÜ ÇIKMAZDA

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Son yıllarda yaşanan ekonomik sorunlar her sektörde olduğu gibi inşaat sektörünü de büyük ölçüde etkilemiştir. Yaşadığımız sıkıntıların en büyük payı, İnşaat Sektöründen kaynaklanmaktadır.

İnşaat sektörü 2006-2007 yıllarında % 30 civarında büyüme ile faaliyet göstermekte iken, 2008 yılında % 5’lere kadar gerilemiş durumdadır. Artışa geçen malzeme fiyatları, özellikle demir fiyatlarının artışı, sektörü çıkmaza sürüklemektedir.

2007 yılsonunda, 850 YTL civarında olan demir fiyatları, 2008 yılında, 2.000 YTL ye kadar yükselmiş durumdadır. Bu sebeple yatırımlar azalmış, sektör durgunluğa girmiş ve dahası sektörel büyüme yavaşlamıştır.

Ülkemizde yaşanan kaos nedeniyle, tırmanışa geçen döviz fiyatları, inşaat malzemelerine ve bazı günlük tüketim ürünlerine zam olarak yansıdı. Yaşanan fiyat belirsizlikleri, inşaatların yapımını ve satışını durdurdu.

Firmaların, ihale şartları sebebiyle çok riskli fiyatlara işler alması da büyük dert. Yükleniciler tarafından verilen sözlerin askıda kalması sebebiyle, başlamış ama bitirilememiş inşaatlar var.

Önlem alınmadığı takdirde, sektörün çok sıkıntılı bir dönemden geçmesi ve nakit sıkıntısı yaşanması sebebiyle önümüzdeki yıllar içerisinde sıkıntı daha da büyüyecektir.

İstihdam alanı en geniş sektörlerden biri olan inşaat sektörünün, ekonomik açıdan lokomotif oluşu büyük bir gerçektir. Hal böyle iken, birçok sektör de sıkıntı içerisine girecek ve etkisi altından kalkamayacaktır. Hem Yozgat’ımıza, hem Türkiye’ye ciddi zararlar verecektir.

Spekülatif gelişmelerden gelecekte etkilenmemek için, konunun bir an önce masaya yatırılması, sektörün gerilemesini engelleyecek kararlar alınması, gerek yüklenici kimliğinin, gerekse ihale yasalarının gözden geçirilmesi ve sorunların çözümü için yetkililere büyük görevler düşmektedir.

Durum böyle devam ederse bir iki sene içerisinde sosyal patlama yaşanacak. Başlanan işler yarım kalmaya devam edecek, yatırımlar azalacak, esnafın, tüccarın sıkıntısı bitmeyecek, kepenkler kapanmaya devam edecek ve birçok sektör çalışanları da bu sebepten dolayı işsiz kalacaktır.

İNŞAAT SEKTÖRÜ ÇIKMAZDA
Giriş Yap

Merhaba Yozgat Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!