DOLAR

18,8383$% 0.1

EURO

20,3282% -1.12

STERLİN

22,7007£% -1.55

GRAM ALTIN

1.128,40%-2,33

ÇEYREK ALTIN

1.881,00%-0,94

BİTCOİN

439956฿%-0.33793

a

İLLERİ VE İLÇELERİ FARKLI AMA BİRLİKTE YAŞIYORLAR

Geçtiğimiz gün Yozgat’a bağlı Yerköy ilçemizle Kırşehir’e bağlı Çiçekdağı ilçemizin birbirine bitişik iki ayrı ilçe olmasına rağmen birbirine karışmış bir ilçe görünümü veren bir haberi TRT muhabiri hemşerimiz Abdurrahman Doğan’ın haberinden izledim.

TRT’nin haberine göre ”Geçtiğimiz yıllarda Yozgat’ın Yerköy ilçesi ile arasında sadece bir yol bulunan Kırşehir’in Çiçekdağı ilçesinde yaşayan vatandaşlar, Ramazan ayında iftarda ezan sesinin hangi ilçeye ait olduğu konusunda ikilemde kalmış ve yanlışlıkla iftarlarını açmıştı” deniyor.

İki ayrı Kaymakamı,  iki ayrı Müftüsü, iki ayrı Milli Eğitim Müdürü, okulları, camileri ve bütün resmi kurum ve kuruluşları bünyesinde barındıran ender yerleşim yerlerinden biri olsak gerek. Kavgasız, gürültüsüz, huzur ve sükûn içinde birlik, beraberliğini koruyan, güzel bu iki ilçemizin birlikteliği dikkatlerden kaçmıyor. Yolun bir tarafı Kırşehir’e bir tarafı ise Yozgat’a bağlı. Varsın olsun ne mahsuru var.

Çiçekdağı’nı bilmem ama Yerköy deyince aklımıza tarım, hayvancılık daha önemlisi sanayi gelirdi.

Yozgat merkez köylerinde tarlada traktörü arızalanan çiftçiler doğru Yerköy’ün yolunu tutarlardı. Sanayi o kadar ilerlemişti ki motorların krankları taşlanıyor, revizyonları bile burada yapılıyordu.

Türkiye genelinde güney ve güneydoğu bölgelerimize ekin biçmeye gidecek biçerdöverler.  Kamyonlar üzerinde ve demir yoluyla Yerköy’de indirilir, bindirilir, tamir ve bakımları burada yapılır, tamirhanelerin önüne sığmayan iş makineleri, Yerköy – Çiçekdağı arasındaki yola sağlı sollu park yaparak revizyon sıralarını beklerlerdi.

Ayrıca her çeşit otomobil, kamyon, kamyonetlerin revizyonları da yapılırdı. Kamyon karoser ve damperlerin yapıldığı bir merkez iken onu da kaybettik.

Her nasıl olduysa son 10 yılda Dünya’da ve Türkiye’de gelişen teknolojiye Yerköy sanayisi yenik düştü. Sanki ayak uyduramayarak geri kaldı.  

Artık biçerdöverlerin eskisi kadar Yerköy sanayisinde bakım ve revizyonları yapılmıyor.

Keşke küçük sanayi yanında büyük sanayi de kurularak, geliştirilerek Yerköy bir marka ilçe olabilseydi. Olmaması için hiç bir neden yoktu. Her şey müsaitti. Olmadı, olamadı, olamıyor…

Yerköy’ün içinden geçen delice ırmağı, karanlık dere, sağlı sollu düz arazileri, verimli toprakları, Sekili ovası, Esenli barajından beslenen sulama kanalları. Üstüne üslük ilçe merkezinden geçen yüz yılık demir yolu.

Ayrıca bünyesinde bulunan sıcak su jeotermal kaynakları da değerlendirilemedi, yeni yatırımlar yapılarak turizme açılamadı.

Yerköy ilçemiz bir sanayi üssü, bir tahıl ambarı ve hayvancılık merkeziydi.

Havasıyla, suyuyla, rakımıyla tarıma elverişli mümbit arazileriyle gıpta edilecek, kalkınmaya müsait bütün zenginlik kaynaklarını bünyesinde barındıran nadide bir ilçemiz Yerköy diyorum Vesselam…

10 KASIM 2020 SALI

ad826x90
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

EKMEK ZAMLANDI

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.