İLİM YAYMA CEMİYETİ ÖRNEK TEŞKİL EDİYOR

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

1951 yılında 68 güzel insanın bir araya gelmesiyle İlim Yayma Cemiyeti adında bir dernek kurulur. 

O günden bugüne milli ve manevi değerler ışığında hizmetlerini sürdüren bir hayır kuruluşudur.

Adı gibi kendi de naif ve güzel bir kuruluştur. 

70 yıl önce ilim ve irfan sahibi aydın nesillerin yetişebileceği ilk İmam Hatip Okulunu açan bu nesil, daha sonraki yıllarda ülkemiz genelinde dal budak saran sırasıyla bütün illerimize daha sonra ilçe merkezlerimize şimdilerde de beldelerimizde bile İmam Hatip Okullarını yaygınlaştıran ve Milli Eğitime ve ülkemize inançlı nesiller yetiştiren bir hayırlı kuruluşunun öncüsü olmuşlardır.

Bugün itibariyle tüm illerde yer alan ve halka yönelik çalışmaların yapıldığı şubeleri sayesinde on binlerce öğrencinin barındığı öğrenci yurtlarıyla gerçekten göz kamaştırıyor İlim Yayma Cemiyeti.

Geçtiğimiz gün İlim Yayma Cemiyeti Yozgat Şube Başkanı Nurullah Nurdoğan’ın daveti üzerine kahvaltılı basın toplantısına bende iştirak ettim. Orada gördüğüm sevgi, samimiyet, güler yüz gerçekten İlim Yayma Cemiyetine yakışıyor.

Zaten” insanlara güler yüzle selam vermek sadakadır” denir.

Oradaki başkan ve yönetimi hep güler yüzlüydü. Ben bu kadronun, öğrencilerin eğitimiyle yakından ilgileneceklerini iaşe ve yemeklerini temin edeceklerini, rahat bir ortamda barınacaklarını söylenenlerden anladım.

Zaten o yıllarda İlim Yayma Cemiyeti bakanlar kurulu kararı ile kamu yararına faaliyet gösteren dernek statüsü kazanmıştı.

Kahvaltıdan sonra Nurullah Nurdoğan göreve geldiği günden bugüne pandemi dolayısıyla öğrenci alamadıklarını belirttikten sonra bu yıl 130 öğrenci aldıklarını ifade etti. 

Bir öğrenci başına KYK 800 TL destek vermekte, öğrenciler ise sadece 400 TL ödeyecektir. Toplamda 1200 lira karşılığında sabah kahvaltısı ve akşam yemeği ile yurtta barınmaları temin edilmiş olacaktır. 

Ayrıca bu seneki yapacakları faaliyetler arasında yeni açılacak Marifet okullarıyla 5-6-7’inci sınıfa giden öğrencilere cumartesi günleri tarih, edebiyat, İslam tarihi, siyer konularında özel eğitim verilecekmiş. 

Bir işin başında samimiyet olursa arkası gelir. İlim Yayma Cemiyeti kurulduğu günden bu güne ehliyet ve liyakate büyük önem vermiştir. 

Yozgat şubesinin yönetimini de ehliyet ve liyakatli gördüm. Bu tür konuların üstesinden geleceğine inanıyorum. 

İlim Yayma Cemiyeti Yozgat’ımız için inşallah sivil toplum adına örnek teşkil eder diyorum. 

Cumamız mübarek olsun diyorum. 

Vesselam… 8 EKİM 2021 CUMA

İLİM YAYMA CEMİYETİ ÖRNEK TEŞKİL EDİYOR
Giriş Yap

Merhaba Yozgat Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!