İLAHİYAT FAKÜLTEMİZ

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

1970’li yılların sonunda Yozgatlılar el birliği yaparak İslam Enstitüsü’nün kurulmasını sağlamışlardı. Şimdiki Anadolu lisesinin bulunduğu binada öğretime başlanmıştı. Dr. Ali Şakir ERGİN hocamız enstitümüzün müdürüydü.

Üniversitemiz 3.sınıfa geldiği zaman 80 ihtilalinin hışmına uğradı. Sözde irticai faaliyetler bahane edilerek dişimizle tırnağımızla açtırdığımız eğitim yuvamızı Yozgat’ımıza çok gördüler ve kapattırdılar. O gün ki ihtilalin kudretli komutanları? Allaha şükürler olsun ki; 30 yıl önce kapatılan İslam enstitümüzün, İlahiyat Fakültesi olarak yeniden açılması Yozgatlıları ziyadesiyle memnun etmiştir.

 Yitik bulununca emek zayi olmazmış? İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Bedir, Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ’a okul hakkında brifing verirken Bozdağ’ın bir cümlesi dikkatimi çekti. “İlahiyat fakültesini bitiren bir öğrenci Arapçayı iyi öğrenmelidir. Kuranı Kerimi eline aldığı zaman yaratıcımızın ne söylediğini mealden okumadan, tefsire bakmadan anlayabilmelidir.”

 O gün bugündür bu konuyu irdelemeyi düşünüyordum. Yerinde bir tespit, güzel bir temenni, ağzınıza sağlık Sayın Bozdağ. Geçtiğimiz günlerde Rektör Prof.Dr.Tamer Uçar, İlahiyat Fakültesinde lisans ve yüksek lisans programı öğrencileri ile bir araya geldi. Uçar yaptığı konuşmada: “İlahiyat fakültemizin yüksek lisans eğitimi gören ilk öğrencileri ile birlikteyiz. Fakültemiz bünyesinde açmayı planladığımız doktora programına ilişkin yapılan çalışmayı YÖK’e göndereceğiz. İlahiyat Fakültemiz lisans, yüksek lisans ve doktora ile birlikte önümüzdeki yıllarda sadece eğitim vermekle kalmayıp kendi öğretim üyesini de yetiştirir bir düzeye gelmiş olacak’ ‘dedi ve sözlerine şöyle devam etti: “ Üniversitelerde evrensel bilim yapıldığında insanlığa hizmet edilir, buradaki öğrencilerimizde lisansüstü eğitimleri ile birlikte evrensel bilime katkı sağlayacaklardır.”

 Bunları yetkili ağızlardan duymak insanları duygulandırıyor. Bende merak ederek hayırsever iş adamı Bilal Şahin’in yaptırdığı, İlahiyat Fakültesinin bulunduğu binayı gezdim. 12 derslik, 2 büyük amfi ve bir konferans salonu yapılmış. Ayrıca öğretim üyelerinin odaları ve uygulama camisinden meydana gelen bina gerçekten çok güzel olmuş.

Açılış günü o camide de Cuma namazı kılmak nasip oldu. Yapanlarında yaptıranlarında ellerine kollarına sağlık? Bu sene İlahiyat fakültemize 62 öğrencinin alındığını biliyoruz. İnşallah önümüzdeki yıllarda bu sayı artarak devam edecektir. Dolayısıyla Fakültemiz gelişecek, güzelleşecek ve büyüyecektir? Yozgat Bozok Üniversitemizin, bünyesinde bulunan fakültelerimizden; iyi donanımlı doktorlar, mühendisler, mimarlar, iktisatçılar ve ilahiyatçılar yetiştirilmesini temenni ediyorum

VESSELAM…

 10 EKİM 2012 ÇARŞAMBA

İLAHİYAT FAKÜLTEMİZ
Giriş Yap

Merhaba Yozgat Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!