İKİ KERE İKİ DÖRT EDER

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bugün herkesin bildiği bir hikâye ile başlamak istiyorum sözlerime. Büyük bir iş adamı müessesesine yetenekli bir muhasebeci alacağını ilan eder. Sınav günü gelir. İmtihan başlamıştır. Patron, önce gelen adayların boyuna posuna bakıyor, arkasından herkese aynı soruyu soruyor. “İki kere iki kaç eder?” Adaylar, iki kere ikinin dört ettiğini söylerler. Bazıları da eline kâğıdı kalemi alır, değişik yöntemlerle yapar hesabını. Yine netice değişmez. İki kere iki dört eder. Dışarı çıkan her adaya diğerleri sorarlar, patronun ne sorduğunu? Soru aynı soru, cevaplar da aynı cevap.

Adaylardan birisi, uyanıklık yapar patrona döner. “Efendim, iki kere ikinin kaç etmesini istersiniz? Ben, istediğiniz rakama hem indirir hem de çıkartırım” deyince patronun hoşuna gider. Böylelikle imtihanı uyanık muhasebeci adayı kazanır ve işe başlar. Patron kazanır, muhasebeci kazanır. Devlet vergi kaybına, vatandaş ahlak erozyonuna uğrar, kaybeden devlet olur, millet olur.

Kendisini “Milletin efendisi” diye pohpohlayarak eğittiğini zannettiği insanının, fırsat bulunca kendisine neler yaptığını bilmeyen mi var günümüzde, Allah aşkına.

 İnsanlık tarihinde işini hile, hurda ile yürütenlerin başarılarının geçici olduğunu görüyoruz. Hz. Ömer (ra) “Hileci bir adam olmadığım için hilekârlar beni aldatamazlar” buyurmuşlardır.Bu söze bizim patronun ve uyanık muhasebecinin kriterleri uyuyor mu? Bilinen bir gerçeği yok etmiyorlar mı, bu hareketleriyle.

Günümüzde gizli kapaklı hiçbir şey kalmadı. Bilhassa son yıllarda gizli soruşturmaların içeriğini günü gününe gazetelerin manşetlerinden takip ediyoruz. Bununla da yetinmiyor görsel medyada televizyon ekranlarından izliyoruz bir bir. Yazılanlar, söylenenler, dinlenenler, iftiralar, isnatlar vs. Birileri birilerine “filanın açıklarını tespit et ve bana bildir” diye tuttuğu adam, hem onun dosyasını tutuyor hem de kendi patronunun dosyasını karşı tarafa satıyor.

Hâlbuki necip milletin asil evlatları, dünyada insanlar var oldukça, iki kere ikinin hangi zemin ve şartlarda olursa olsun dört edeceğini bilirler. Bu değişmez bir kaide ve kuraldır. Zaman içerisinde bu hassasiyetleri ve dünya gerçeklerini göz ardı ederek, nefsimize uygun bir şekilde işimize geldiği gibi, iki kere ikinin dört etmeyeceğini öğretti sistemimiz bizlere, eksik olmasın.

Devlet ve milletimiz adına ne kadar yararlı, faydalı hizmetler varsa, bir bir ya israf ya da istismar ettik. Hakkımız olmayan bir şekilde yok ettik bazılarını da maalesef. Her gün medyada olup bitenlere baktığımızda, gördüğümüz manzaralar karşısında sükûtu hayale uğruyoruz. Bu nasıl olur? Bu milletin evlatları bunu nasıl yapar? Diye oturup ciddi manada iki elimizi şakağımıza dayayarak, düşünüp tefekkür etmemiz gerekmez mi?

 Güzelliklerden kime ne zarar gelir? Kötülüklerden ise herkes nasibini alır bir bir. Milletin, devletin zararı pahasına yazık hem de çok yazık. Sözünde durmayan,  konuştuğu zaman yalan söyleyen, alırken fazla, verirken eksik veren, hile yapan bir nesil yetiştirdik. “Efendim, siz iki kere ikinin kaç olmasını istersiniz, her rakama indiririm ve çıkartırım” diyen uyanık muhasebecinin, kendi cebini doldurduktan sonra patrona şantaja başladığı, sonra elindeki  bilgi ve belgelerini başkalarına sunup, ihbar parası aldığı gibi, siyaset dalaverecileri de birbirlerini yemeye başladılar günümüzde.

Vesselam…

 17 MAYIS 2022 ÇARŞAMBA

İKİ KERE İKİ DÖRT EDER
Giriş Yap

Merhaba Yozgat Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!