İKİ BUZAĞI İLE DÜNYA TURU

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ulusal bir gazetede çıkan bir haber beni oldukça sevindirdi. 

Şırnak’ın Balveren beldesinde yaşayan Taybet ve Feyzullah Artuç çifti, hayvancılıktan sağladıkları gelirle 12 yılda 4 kıtada 35 ülke ve 85 şehri gezmişler. Bundan sonrada gezmeye devam edeceklerini ifade ediyorlar. Bu benimde hayalim ama bir türlü yapamadım. İnsanın kazandığı parayı yemesinden daha güzel ne olabilir. Böyle düşünüp, uygulayanlarda var demek ki ülkemizde. Bunların yanında; tomar tomar para kazanıp cimrilikten bir kuruşunu harcayamayan, parasını yiyemeyen, çarığını giyemeyen bir sürüde insan var.

Bu tür aileler bir tarafta üretiyorlar, kazandıkları parayla da dünya turuna çıkarak geziyorlar ve görüyorlar. Bunları ayakta alkışlamak gerekmez mi? Tebrikler, tebrikler…

Hayvancılık dinimizin de teşvik ettiği bir meslektir. Hem zahmetli hem de bereketlidir. 

Hayvanların etlerinden, sütlerinden, tüylerinden, tırnaklarından, boynuzlarından, sakatatlarından insanlar için faydalar vardır. 

Bir ayeti kerimede buyurulur ki: “Bu hayvanları onların emrine verdik. Onların bir kısmını binek olarak kullanırlar, bir kısmını da gıda olarak yerler.”

Ayrıca hayvan yetiştiriciliği o kadar güzel ki, bu işi yapanlar yaptıkları işten zevk alırlar. İyi şartlarda yapılırsa, iyi de para kazanıyorlar günümüzde.

Son yıllarda hayvancılığı teşvik babında yapılan çalışmalardan netice alınmıştır. Fiziki olarak yapılan mandıralar, modern ahırlar ve bakıcı odalarında yetiştirilen et ve süt sığırcılığı gerçekten takdire şayandır.
Örnek mi? Bir inek buzağısı doğunca 1 milyona yakın teşviki var. 2 aylık olunca da 8-10 bin TL ettiğini biliyoruz. Bunu 2 yıl beslerseniz 2-3 katına satmanız mümkün.

Hayvan besiciliğinin Türkiye’nin her yerinde aynı olduğunu düşünürüm. Yeter ki alt yapınız olsun, yem bitkilerini kendi imkânlarınızla üretin. Elinizi ve emeğinizi beslediğiniz hayvanlara hasredin. 

Keşke Şırnak’taki aile gibi daha nice köylü ve çiftçi farklı kültürleri, farklı ülkeleri görerek gezip keşfedebilseler.

Ne ala, ne güzel.

Hani derler ya; bir kere gezip görmek, bin kere duymaktan daha iyidir.

Bir yandan para kazanarak ülke ülke gezen Şırnaklı bu aile, diğer yandan yerel kıyafetlerle kültürümüzü gittiği ülkelere tanıtıyorlar.

Hem öğreniyor, hem de öğretiyorlar.

Ülke ülke gezmek övünülecek bir şey değil midir? Diyorum vesselam…

 27 EKİM 2021 ÇARŞAMBA

İKİ BUZAĞI İLE DÜNYA TURU

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Merhaba Yozgat Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!