İFTARLAR BULUŞTURUYOR

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ramazan ayının bugün 16.günü. Artık geriye sayım başladı. Mübarek Ramazan ayı ile yani oruçla vedalaşma zamanı yaklaşıyor belki. Yarıyı geçti, bayram uzaktan görünmeye başladı. Kimi memnun, kimi üzgün, kimi yoksun…
İftar davetleri sıklaşıyor. Her gün bir yerlerde iftar davetleri veriliyor. İnsanlar bir şekilde buluşturuluyor.
Tanışmak, barışmak gibi birçok olumlu etkene sebep oluyor. Memleket eskisi gibi değil, herkes oruç tutuyor ama tutanı da tutmayanı da iftar sofralarına davetlere gidiyor.
İnsanlar buluşuyor, konuşuyor.
Yemeğini yiyor, tatlısını götürüyor. Bir bardak ta çay içti mi değmeyin keyfine… Ramazan ayının faziletlerinden getirdiklerinden ve güzelliklerinden daha önceki yazılarımda bahsetmiştim. Ramazanın fazileti o kadar büyük ki, her gün bahsedecek olsak anlatmakla bitiremeyiz. Davetlerle, ufak tefek de olsa çeşitli etkinliklerle ramazan ayı en iyi şekilde yaşanmaya devam ediyor.
Hiç kuşkusuz orucunu tutan herkes ramazan ayında farklı duyguları bir arada yaşayabiliyor…
Yimpaş Mağazalar Zinciri, Yozgat Belediyesi, Valilik ve daha Siyasi Partiler, bazı kurum ve kuruluşlar gün gün iftar davetlerini vermeye devam ediyorlar.

Davetlerin sadece ramazan aylarında ki iftarlarda olmasına rağmen, güzel ve özel bir gelenek haline gelmesi sevindirici bir etken.

İnsanların her zaman bu şekilde bir araya gelmeleri gerekirken maalesef bu günlerde buluşturulduğuna şükreder olduk. Günümüzde insanlar arasında bağlantılarda büyük anlamda yıpranma var. Hatta kimin dost kimin düşman olduğunu dahi kestirmenin mümkün olmadığı bir ortamda yaşıyoruz. Yaşantımızda, diyalog çok zayıfladı, küslükler arttı, çekememezlik aldı başını gidiyor. Bu günler de küsler barıştırılırdı. Bir araya getirilirdi.

Şu an kimsenin umurunda bile olmuyor. Ramazan ayı, bayramlar da olmasa hiçbir şekilde bir araya gelinemeyecek sanki. Ramazana has, iftar yemekleriyle de olsa bu gelenekler sürdürülüyor. En azından bu haber sevindirici geliyor. Bu birliktelikleri sağlayan herkese teşekkür ediyoruz… İyi niyet gerekli diyorum… Bu mübarek anlarda sahip olduğumuz iyi niyetimizi yaşadığımız her an içerisinde korumamız gerekli diye düşünüyorum…

İFTARLAR BULUŞTURUYOR
Giriş Yap

Merhaba Yozgat Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!