DOLAR

18,8383$% 0.1

EURO

20,3282% -1.12

STERLİN

22,7007£% -1.55

GRAM ALTIN

1.128,40%-2,33

ÇEYREK ALTIN

1.881,00%-0,94

BİTCOİN

440604฿%-0.68417

a

İDRİS YAYIK YAYIYOR

İdris emminin hanımı vefat eder, yetim bir oğlan çocuğu kalır, ikinci evliliğini yapar.

Sonradan gelen hanım, öncekine göre daha nazlıdır.

Dediğim dedik, çaldığım düdük der.

Ne yapsın, zavallı İdris emmi bundan böyle geçim ehli olup idare edecektir.

Bu hanımdan da bir oğlan çocuğu olur.

Bizim Türk erkeği genelde tarlada, bağda, bahçede çalışır, kazanır, maişetini temin eder, ama şimdiki gibi ev işini hanımıyla beraber görmezdi.

Hanımına yardım eden erkeklere de kılıbık derlerdi.

İdris emmi ikinci evliliğini yapmış olması hasebiyle yengeye yardım eder hatta yayığını bile yayarmış. Yayık dediğimiz şey; çanaktan yapılma, tereyağı yapılmasını sağlayan, herkesin evinde olan bir araçtı. Genelde bu işi de hanımlar yapar, erkekler bu işe karışmazdı. İdris emminin hanımı yayığı doldurur, İdris emminin eline verir, o itiraz etse de karısı sen ütünün Ziya kadar yok musun, o hanımın her türlü ev işini görüyor, yayığını da yayıyor, bulaşığını yıkıyor, evini süpürüyor sen bana direniyorsun der zorlarmış kocasını.

İdris emmiyi komşusu bir gün yayık yayarken görür ve bu durumu ayıplar. O da ne yapıyım arkadaş; avrat kılıklı Ütünün Ziya başımın belası oldu. Böyle komşuluk olur mu? Bize kötü örnek oluyor, kendi yayık yayıyor bize de sebep oluyor dediği söylenirdi.

Hanımı İdris emmiye zaman zaman bağırır çağırır, galiz kelimeler sarf edermiş. Oda sesini çıkartmaz içine atarmış, geçim olsun diye.
Bir gün yine aynı olay tekrar eder. İdris emmi dayanamaz doğru abisi olan Hacı İsmail’in Mustafa’ya şikâyete gider.

Bu durum birkaç kez tekerrür eder, Mustafa dede de buna dayanamaz gelir, İdris emminin hanımını tokatlar. İdris emmi bu seferde bu duruma dayanamaz. Abisine; “sana ne benim hanımımdan, darıldıysa bana darıldı sana ne oluyor” deyince Mustafa dede hanımını bırakır İdris emmiyi döver bu kez. Doğrusu karıyla kocanın arasına kim olursan ol girilmesinin doğru olmadığıdır.

 İdris Dişli olarak bildiğimiz şahıs ömrünün büyük bir bölümünü köyündeki caminin temizliğine adamıştır. Caminin külünü alır, sobasını yakar, gaz lambalarını yakar, herkes den erken gelir, camiden en son çıkardı.

İkinci evliliğinde kendinde kalan kılıbıklık işe yaramış olmalı ki temizlikte nezakette, zarafette yeni nesillere örnek teşkil edecek bir yaklaşım sergilemiştir.

Bu dünyada kimseye zararı olamayan, gönül adamı, hayır işlerde yarışan biri olarak belleklerimizde yer tutan bir kişilik sergiledi.

Rabbim makamını âli eğlesin, cennetine koysun diyorum. Vesselam…
 16 EYLÜL 2020 ÇARŞAMBA

ad826x90
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

İDRİS ÖĞLEYİN ORUÇ AÇTIRIR

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.