HOŞGELDİN YA ŞEHRİ RAMAZAN

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bizi yaratan Rabbimiz bizi öyle bir aya kavuşturuyor ki;

Yıl içerisinde gönüllerin yumuşadığı, rahmet kapılarının açıldığı aylar, günler ve geceler vardır. İşte “evveli rahmet, ortası mağfiret ve sonu cehennemden azat olmaktır” diye haber verilen Ramazan ayı geldi.

Yeryüzünde Müslüman olan her kim varsa imsak vaktinde topyekûn sahura kalkıyorlar. Güneşin batmasıyla aynı anda iftar edebiliyorlar. Böyle bir gücü kim ne adına elde edebilir Allah aşkına!
Bu mümkün mü? Elbette hayır.
Bu ancak Allah’ın Müslümanlara bahşettiği bir haslet olsa gerekir. Kimseden emir almadan, kimsenin tesirinde kalmadan, inanan gönüller topyekûn yaratanımızın emrine uyarak birlikte sahur,  iftar ediyorlar.

 Bu mübarek ayın geceleri de gündüzleri de çok iyi değerlendirilmelidir. Bu ayda hayır ve hasenata ağırlık verilmelidir. Her açıdan çok kârlı bir aydır.

Bizi yaratan bu ay hürmetine,  yaptığımız bir güzel işten dolayı, bize bin tane güzellik veriyor. 

Ramazan ayı, bir müjdeleme, bir uyarma, bir toparlanma, daha iyiyi görme, yaşama ayıdır.
İnsanın kendini test etme, muhasebeye çekme ayıdır.

Müslümanlar üzerinde kalıcı ve derin izler bırakan Kur-an’ı Kerimi bu ayda daha çok okumak, anlamak ve gereklerini yerine getirmek için gayret sarf etmeliyiz.

Ramazan, nimetlerin kadrinin bilinmesine vesile olan bir aydır.
İnsanlarda şükran hisleri uyandırarak yoksulların, çaresizlerin halinden anlama şuuru veren bir aydır.
Maddenin esaretinden kurtularak sabır olgusunun zihinlerimize, gönlümüze yerleştirilen oruç ibadetinin yerine getirildiği bir aydır.

Bu ayda tutacağımız oruç bir aç kalış değildir.

Allah’ın nimetlerinin bir kısmından belli bir süre geri durarak, hem nimetin kadir kıymetini öğrenmeyi, hem de bu nimete ulaşamayan aç, yoksul ve ihtiyaç sahiplerini düşünmeyi öğreten bir ibadettir.

Bu ayda bol bol ibadet yapılmalı, Kur-an okunmalıdır.

Ey insanlar! Ramazan ayının gölgesi üzerimize düştü. Bu ay kendimizi bereket iklimi içinde görelim.
Ramazan geldiğinde cennet kapıları açılır, cehennem kapıları kapanır, şeytanlar da bağlanır.
Geçtiğimiz 2 yıl da virüs salgını sebebiyle cemaatle kılamadığımız teravih namazlarımızı bu yıl huzur ve huşu içerisinde kılabileceğiz. Böylelikle tüm insanlığın kendine dönerek, her şeyi yeniden sorgulamaya başladığı bir dönemde, ramazan ayı imdadımıza yetişti.

İçinde bulunduğumuz bu mağfiret ayının, bütün müminlere, İslam âlemine ve insanlığa hayırlar getirmesini niyaz ediyorum Rabbimden. Hayırlı cumalarımız olsun diyorum. Vesselam…

 31 MART 2022 PERŞEMBE

HOŞGELDİN YA ŞEHRİ RAMAZAN
Giriş Yap

Merhaba Yozgat Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!