DOLAR

18,8217$% 0.02

EURO

20,4332% -0.16

STERLİN

23,1734£% -0.17

GRAM ALTIN

1.164,54%-0,12

ÇEYREK ALTIN

1.915,00%-0,15

BİTCOİN

434688฿%1.00581

a

HİBRİD YOZGAT’TA

Geçtiğimiz günlerde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın test sürüşü yaptığı hibrid otoların üretimi için düğmeye basıldı. Hükümet, Marmara Bölgesi, İzmir, Konya veya Ankara’da bir adet hibrid otomobil fabrikası kurmayı planlıyor.

 Hibrid isminin nereden geldiğine baktığımızda, iki ayrı anlam ifade ediyor. Birincisi, Melez. İkincisi, iki farklı güç kaynağının bir arada bulunması. Küresel ısınmaya karşı çevreci hareketlerin ön plana çıktığı dünyada, çevreci hibrid otomobil pazarı genişlerken Kyoto Sözleşmesi’ne imza atan Türkiye’de modaya uydu.

Hem elektrikli motor hem içten yanmalı motor ile desteklenen bir sisteme sahip olan araçlardır. Özellikle düşük hızlarda ve kalkışlarda elektrik motoru ve buna bağlı olan bir pil sistemi ile çalışan, yüksek performans istenildiği ve pilin şarjının belli bir seviyeye düştüğü zamanlarda ise içten yanmalı motor devreye girerek ek güç sağlıyor.

Bu tip araçlarda en büyük avantaj, yakıt tüketiminin ve emisyon değerlerinin çok düşük olmasıdır. Daha hafif ve aerodinamiktir. Lastikler çekişi kaldırmak için daha serttir ve daha fazla şişirilmişlerdir. Adı geçen Hibrid marka güneş enerjisiyle çalışan  otomobilin Türkiye’de fabrikasının kurulacağı iller arasında İzmir, Ankara ve Konya gibi iller işaret ediliyor yetkilerce. Hâlbuki bu iller doyum noktasına gelmiş, nefes alacak yer kalmamıştır.

İşte teklifimiz. Hibrid niye Yozgat’ta olmasın? Niye Yozgat’a kurulmasın bu fabrika? Yozgat, Ankara’ya 220 km. değil mi? Yozgat, Konya’ya 420 km. değil mi? Konya ile Ankara’nın arasında bir yerde kurulamaz mı bu fabrika? En uygun yer, Yerköy ve Sekili güzergâhı olabilir. Bu yerde hem E-88 hem de yeni kurulacak hızlı tren hattı geçecektir. Delice Irmağı kenarında bir yerde niye yapılmasın?

 Yozgat OSB yetkilileri, bilhassa TSO Başkanı Metin Özışık otomotiv sektörü temsilcileriyle görüşerek Hibrid fabrikasının Yozgat’a kurulması yönünde girişimde bulunması gerekir. Ayrıca Milletvekillerimizde, Sivil toplum örgütlerimiz de bu yönde lütfedip, birazcık mesai sarf etseler olmaz mı? Kaybedecekleri ne var? İsteyenin bir yüzü, vermeyenin iki yüzü kara.

Yozgat’ın ihmal edilmesi nedeniyle geçtiğimiz günlerde teşvik yasası ile ilgili serzenişimizi, öfkemizi, tepkimizi dile getirdik. Yozgat,  3. bölgede ilan edilmişti. Oysaki Yozgat’ın kalkınmada öncelikli iller arasında bulunması nedeniyle, yeri 4. bölgeden başkası değildi. Yozgat, Kayseri ile aynı terazinin kefesine konmuştu. Bu büyük bir yanlıştı. Kayseri gerek imalat sanayi, gerekse milli gelir bakımından Yozgat’la hangi yönde bağdaşır Allah aşkına. Tartışmaya bile gerek var mı ki, siz aynı kefede değerlendiriyorsunuz.

Geçtiğimiz iktidarlar döneminde bile Yozgat halkı hep iktidarların yanında yer almış, en büyük desteği de AK Parti iktidarına vermiştir. Yozgat, 29 Mart yerel seçimlerinde AK Parti’ye en fazla oy veren iller arasında 6. sırada yer almadı mı? O halde, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın bir güzellik yaparak; ekonomik yönden doğu, batı güney ve kuzeyin kıskacında bırakılan, bir türlü gelişemeyen, kalkınamayan, sürekli göç veren ilimize Hibrid otomotiv fabrikasının kurulması için bir irade ortaya koyarak Yozgat’ın makûs talihini yenemez mi? Böyle bir kararı Yozgatlılar olarak ayakta alkışlarız.

Devletimize olan bağlılığımız, nezaketimiz, zarafetimiz, kurulmasını istediğimiz Hibrid otomotiv fabrikasıyla  taçlandırılsın isteriz vesselam…

 1 OCAK 2009 PERŞEMBE 

ad826x90
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

YOZGAT SİYASETİ NEREYE?

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.