HEYKELLERDE DÖKÜLÜYOR

Birkaç gündür köşemde Yozgat’ta yapılanları, tamir edilenleri, yıkılıp yeniden yapılanları ve yok edilenleri yazıp duruyorum. Sabah ofisimde yerel gazeteleri okurken bir başlık dikkatimi celp etti. O haberde:
“Sürmeli Anıtı dökülüyor. Mehmet Nida Tüfekçi Sürmeli Anıtı bakımsızlıktan dolayı dökülmeye, duvarlarında çöküntüler meydana gelmeye başladı. Daha önce de küçük çaplı bir tamirden geçirilen anıtın bu hale gelmesinden dolayı duydukları üzüntüyü dile getiren duyarlı vatandaşlar, belediyenin bu anıtın bir an önce yaptırmasını istedi” diyordu.

Evimin önünde bir anıt… Bu anıtın yaklaşık sekiz dokuz yıllık bir mazisinin olduğunu biliyorum. Evde olduğum zarfında her an, her dakika anıt gözümüzün önünde. Yapanlar yaptıranlar eksik olmasınlar. Bu anıtın yapımını hemşerimiz Heykeltıraş Aslan Başpınar yapmış.

Belki heykelin nerede olduğunu bilmeyenler olabilir, heykel tam terminal kavşağının önünde, elinde sazıyla Nida Tüfekçi yanında eşi Neriman Altındağ Tüfekçiyle birlikte kaideye oturtulmuş. Tam da çamlığa bakıyorlar…

Bu da yapılıp tamire ihtiyaç duyulan yapıtlar arasında olsa gerek. Niye olmasın niye yapılmasın varsın bu anıt da tamir edilsin gökten ne yağdı da yer onu kabul etmedi. Yine hafızam beni yanıltmıyorsa o günkü Ak Partili Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç tarafından yaptırılmıştı bu heykel.

Sen ne diyorsun arkadaş AK Partili yöneticiler heykele karşı değiller mi? En azından biz öyle biliyoruz. Gerçek böyle mi bir bakalım. Mehmet Nida Tüfekçi heykelinden başka heykeller de yapıldı bu dönem de. İkincisi Meydan yerindeki Mehmet Erdemir zamanında yaptırılan Atatürk heykeli Ak Partili Belediye Başkanı Yusuf Başer zamanında tekrar bugünkü haliyle yaptırıldı.
Üçüncüsü Kent Parktaki Hüzni Baba heykeli. Dördüncüsü Türkmen Şairi Mahdum Kulu Firakî heykeli. Beşincisi Aliya İzzet Begoviç heykeli. Altıncı olarak da Nohutlu tepeye dikilen Cengiz Aytmatov heykeli.

Yapanların, yaptıranların, tamir edenlerin, tamir ettirecek olanların, ecdatlarına rahmet, ellerine sağlık. Herkes yaptığıyla yaptırdığıyla hesaba çekilecek. Günahıyla sevabıyla kimseye diyecek bir şeyimiz yok. Bir iktidar, eski Belediye Başkanı Yusuf Başer tarafından yaptırılmış bu heykeller.

Diyeceğimiz şudur; Nida Tüfekçi bildiğim kadarıyla saz üstadı Akdağmadeni doğumludur. Terminal kavşağında uygunsuz yere yapılan birçok kazaya da sebebiyet veren bu heykelin Ak Partili Akdağmadeni Belediye Başkanı Suphi Taştan tarafından üstadın doğup, büyüdüğü Akdağmadeni’ne taşınması doğru olur. Hem de heykelim dikileceği yerin ilçenin kuruluşunda merkez olarak kabul edilen askerlik şube karşısındaki köylü pazarına dikilmesi daha uygun olur kanaatindeyim.

Bakın dostlar keşke böyle kaideli maideli Nida Tüfekçi heykeli yapacağınıza bir okulun adını Mehmet Nida Tüfekçi Sürmeli Okulu desek olmaz mı? Bir yola, köprüye, fabrikaya bu ismi versek de bir değerimizi böyle yaşatsak olmaz mı? Diğer heykellere gelince eğer bugün Bosna-Hersek Cumhurbaşkanı Aliya İzzet Begoviç yaşasaydı heykelinin yapılmasını istemezdi.

Buna rağmen jest olsun diye bu heykeli yaptıran eski Belediye Başkanı Yusuf Başer e şu benim heykelimi yapmışsın eksik olma ama ben razı değilim heykelimin yapılmasına deseydi, Yusuf Başer de isminizin yaşaması için biz bunu uygun bulduk diye cevap verseydi, merhumun heykelinde ısrarcı olabilirdi.

Ben inanıyorum ki bugünkü Belediye Başkanı Kazım Arslan Yozgat da bir parkta Aliya İzzet Begoviç heykelinin dikilmesine, yapılmasına rıza göstermezdi. Bu heykeli de olduğu yerden kaldırırdı.

Âhir kelâm, 13 yıllık Ak Parti iktidarı döneminde yapılan altı ayrı heykelin bazılarının tamire muhtaç olmaları, tekrar yeniden yapılmaları bir o kadar da para harcamaları gerekebilir. Bu bugünkü yöneticilerin takdirinde olan bir şey biz buna bir şey diyemeyiz. Yaparlar, tamir ederler, yıkarlar kendi takdirleridir. Ancak mevcut Belediye Başkanı Kazım Arslan’ın yapacağı bir güzel esere, bir caddeye Bosna-Hersek Cumhurbaşkanı merhum Aliya İzzet Begoviç adını vererek onu yaşatmaktır diye düşünüyorum vesselam…

27 AĞUSTOS 2015 PERŞEMBE

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Ahmet Büyüksoy - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Merhaba Yozgat Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Merhaba Yozgat Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Merhaba Yozgat Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Merhaba Yozgat Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.