HER GÜNÜMÜZ BÖYLE OLSA

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Geçtiğimiz yıllarda büyük sıkıntılar içine giren besicilerimiz, hayvancılıkla geçim temin eden köylü, çiftçi ve hayvan alıp satan celeplerin bu sene yüzleri güldü, cepleri para gördü… Bilhassa geçtiğimiz senelerde kâr edemedik diye dert yanan bu kesim, bu sene sessiz sedasız malı götürdü maşallah… Keşke daha çok üretebilse, daha çok satabilse, daha çok para kazanabilse ve ekonomimize büyük katkılar sağlayabilseler.

360 gündür kapıdan girecek müşteriyi bekleyen soluk benizli, malı hacizli esnafın kasasına para, yüzüne kan geldi. Milyonlarca koyun ve sığır nakliyesi için kamyoncular, mazotçular, bıçakçılar, bıçak bileyicileri, samancılar, arpacılar, brandacılar, kebapçılar, şekerciler arasında ciddi manada para hareketlenmesi meydana geldi. Bu orandaki para her ay birkaç tuzu kurunun kasasına akarken, bayram nedeniyle milyonlarca insanımız arasında dolaştı.

Evlerinin camı sahiplerinin gönlü gibi pırıl pırıl oldu. Elbiseleri bayram şekerleri gibi rengârenk oldu. Sokaklar tertemiz, meydanlar cıvıl cıvıl. Küsler barışır, yâdlar tanışır. Dostlar bir birine karışır.

Bayram, dedeler, nineler günüdür.  Babalar, anneler, çocuklar, damatlar, gelinler günüdür. Ayıran değil kavuşturan gündür. İzinli askerlerin, memurların, işçilerin, gurbette garip olanların sevdiklerine kavuştuğu gündür. Zenginle fakirin tenceresinde etin kaynadığı gündür. Yokluğun üç günlüğüne yok olduğu gündür bu bayram günleri. Köpekler kemik yağdığı, kedilerin böbreğe doyduğu gündür. Kuşların bile nasibini aldığı gündür bayram günleri.

İşte İslam’ın bir tek vacip/sünnet emrinin toplum tarafından yaşanması üç günlüğüne böyle tatlı bir değişim meydana getiriyor. Bayramı istemeyen bir tek kişi yok. Bayram İslam’ın emridir. Öyle ise İslam’ı istemeyen yoktur. Bir emrin yaşanmasıyla üç günümüz, bayram havası estiriyor. Tüm ülkemizde ve İslam âleminde…

  İslam’ın bütün emirlerine ve yasaklarına uyulursa neler olur onu siz hayal edin. İşte böyle bir günde büyüklerimize saygılarımızı, küçüklerimize sevgilerimizi sunarak gelmeyenlere gidildi, gülmeyenlere gülünürdü, konuşmayanlarla konuşuldu. Parti pırtı görüş ayrılığı bir kenara bırakılarak düzenlenen bayramlaşmalarla insanlar birbirlerini kucaklar, el sıkışırlar. Birbirlerine sağlık, afiyet dilerler.

 Büyüklerin elleri öpüldü. Küçüklere cep harçlıkları verilip sevindirildi. Yetim yavruların, kimsesizlerin barındığı yuvalara, bakım evlerine ve huzur evlerine bayramlaşmaya gidildi. Yetimlerin başları okşandı, yaşlıların gönülleri alındı. Hal ve hatırları soruldu. Keşke senenin her günü böyle güzel olsa diyorum. VESSELAM…

21 Eylül 2009 PERŞEMBE

HER GÜNÜMÜZ BÖYLE OLSA

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Merhaba Yozgat Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!