Hemşehrimiz Talip Bakır Yüksek Seçim Kurulu’na üye oldu.

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yargıtay 11’inci tur oylamaları neticesinde Yozgatlı hemşehrimiz Talip Bakır, Yüksek Seçim Kurulu üyeliğine seçildi.

Yargıtay Genel Kurulu’nda yapılan 11. tur oylamaları sonucunda eski Adalet Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı, Sorgun’un Gülşehri beldesinden (Hoşumlu) hemşehrimiz Talip Bakır, Yüksek Seçim Kurulu üyeliğine seçildi. Bakır ile birlikte devlet kademesinde görev alan Yozgatlılar’a bir isim daha eklendi.

YARGITAY VE DANIŞTAY SEÇİMLERİ YAPILDI

Yargıtay kontenjanından YSK üyeliğine seçilen Başkan Muharrem Akkaya, Cengiz Topaktaş ve Kürşat Hamurcu ile Danıştay kontenjanından seçilen Başkanvekili Erhan Çiftçi ve Yunus Aykın’ın görev süreleri doluyor. Bu kapsamda 5 yeni üyenin belirlenmesi için Yargıtay ve Danıştay’da seçimler yapıldı. Danıştay’daki seçimler ilk günde tamamlanırken, Ali Çopur ve İsmail Kalender Danıştay kontenjanından YSK üyeliğine seçilmişti.

YSK ÜYELİĞİNE YOZGATLI HEMŞEHRİMİZ TALİP BAKIR SEÇİLDİYargıtay’da ilk aşamada 16 üye adaylığını açıklamış, 11. Tura gelinirken 6 aday yarışa devam ediyordu. İlk olarak 11. Turda Yargıtay 8. Hukuk Dairesi üyesi Feyzi Eroğlu YSK üyeliğine seçilirken, ikinci isim ise Yargıtay 10. Ceza Dairesi üyesi Talip Bakır oldu.YENİ ÜYELER YEMİN ETTİKTEN SONRA BAŞKAN SEÇİLECEKYeni üyeler seçildikten sonra görev süresi dolan üyelerin yerine yemin edecek. Yemin töreni sonrasında, 24 Ocak’ta halen göreve devam eden üyeler Ahmet Yener, Mahmut Akgün, Ekrem Özübek, Orhan Usta, Ali Ürker ve Battal Öğüt ile yeni seçilen 5 üye arasında YSK Başkanlığı ve Başkanvekilliği için seçim yapılacak. Gizli yapılacak oylama sonrasında en çok oy alan üye, YSK Başkanı olacak ve seçimi yeni başkan yürütecek. Yargıtay ve Danıştay kontenjanından yeni seçilen üyeler de başkanlık için aday olabilecek. Toplamda 11 üyesi bulunan YSK, 7 asil ve 4 yedek üyeden oluşuyor. Bu üyelerin 6’sını Yargıtay, 5’ini de Danıştay Genel Kurulları kendi üyeleri arasından 6 yıllığına seçiyor. YSK, son dönemde yedek-asil ayrımı yapmadan 11 kişilik bir kurul gibi çalışıyor. Meclis’te grubu bulunan siyasi parti temsilcileri de YSK’nın bütün toplantı ve görüşmelerini izlemek için katılabiliyor.

Hemşehrimiz Talip Bakır Yüksek Seçim Kurulu’na üye oldu.
Giriş Yap

Merhaba Yozgat Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!