HEDEFLER TUTMADI

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

29 Mart yerel seçimlerden çıkan sonuçlar eşliğinde hem ülke genelinde, hem de bölgelerde görünen o ki, hiçbir parti istenilen hedefe ulaşamadı. Ak parti Yozgat’ta ülke genelinde yeniden ilk on içerisine girmiş olsa dahi, belirlemiş olduğu yüzde yetmişlik bir hedef içerisinde oldukça geride bir sonuçla zafere ulaştı.

Yine Ak parti Yozgat’ta olduğu gibi, ülke genelinde de gözle görülür bir düşüş içerisinde istediği hedefleri tutturamamıştır. Ak partide yapılan hesaplar sadece hedeflerin tutturulamamasıyla da kalmayarak, kabine bakanlarının temsil ettiği birçok ilde ve yine birçok Büyükşehir belediyesinde seçimi kaybederek, koltukları muhalif partiye kaptırmıştır.

Bu durum eşliğinde parti lideri Recep Tayyip Erdoğan’ın da memnuniyetsizliğini dile getirdiği bir seçim sonucu eşliğinde, ülke genelinde yüzde kırkın altına inilmesinin etkileri gün gün tartışılmaya devam etmektedir. Görüldüğü üzere Ak Parti Yozgat Beldelerinde de oy potansiyelini büyük ölçüde düşürmüştür. Milliyetçi Hareket partisi çatısı altında da, ülke genelinde büyük bir oy patlaması bekleniyordu.

Seçimi kaybetme ihtimali düşünüldüğünde ise bakan gözlerin gerçekleri görmediği, ya da göremediği şeklinde yorumlar yapılıyordu. Bu etkiler en çok eski kale olarak bilinen Yozgat içinde geçerliydi. Fakat netice olarak Milliyetçi Hareket partisi de çok çalışıp, çok didinmesine rağmen istenilen oy potansiyelini yakalamayarak, merkezde seçimi kaybetti. Milliyetçi Hareket Partisinde verilen kayıplara rağmen şunu da rahatlıkla söyleyebilirim ki, 29 Mart yerel seçimlerinde ülke genelinde en kazançlı parti konumunda yer almıştır.

Cumhuriyet Halk partisinin ülke genelinde bir takım çıkışlar ve iktidara yönelik başlatılan bir takım kampanyalar eşliğinde yerel seçimlerden galip çıkma hedeflerinin tutmadığı söylenebilir. Ak partinin elinden almış olduğu üç-beş önemli belediyeye rağmen, genel oy oranlamalarına göre Cumhuriyet Halk partisine de halkın bir sarı kart gösterdiği ortaya çıkmıştır.

Genel Başkan değişikliğiyle birlikte seçimlere daha heyecanlı ve daha etkin bir biçimde girmeyi hedefleyen Saadet partisinde de belirlenen hedefler en az oy potansiyelini ikiye katlamak olmuştu. Fakat göründüğü üzere Saadet partisi de, içerisinde bir revizyona uğramadığı takdirde istediği hedeflere ulaşmakta güçlük çekecek gibi görünüyor, Diğer partilerde de aşağı yukarı hedefler istenilen düzeylere ulaşamamıştır.

Seçimlerde gözlemlenen bu etkilerin farklı durumlarda izahı yapılabilir. Gerek Türkiye’nin içerisinde bulunduğu kriz ortamı olsun, gerek yaşanan bir takım sıkıntılı politikaların etkileri olsun. Muhaliflerin izlemiş olduğu yöntemler olsun. Daha onlarca etkenin bir bir üzerine koyarak doğurduğu sonuçların eseridir. Netice olarak bir seçim süreci daha geride kaldı.

Bundan sonraki süreç içerisinde parti liderleri, milletvekilleri, parti mensupları, oturup nerede doğru, nerede yanlış adım attıklarının hesaplarını yapmak zorunluluğu içerisindedir. Bunların yanı sıra partiler içerisinde bir takım revizyonların yapılması gerekliliği de bir kez daha kendisini göstermiştir. Bir takım düzenlemeler ve yeni yüzler eşliğinde seçim çalışmalarını yürütmenin, yapılan hizmetler kadar büyük bir önem taşıdığı bu yaşanan seçim süreci içerisinde gözlemlenmiş olmuştur…

HEDEFLER TUTMADI
Giriş Yap

Merhaba Yozgat Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!