HAYATI PAYLAŞMAK İÇİN ENGEL YOK!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yozgat Aile, ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü kapsamında  Bakım, Rehabilitasyon ve Aile Danışma Merkezi Müdürlüğü 3Aralık Dünya Engelliler günü programı düzenledi.

 Programa Yozgat Valisi Ziya Polat, Yozgat Belediye Başkanı Celal Köse, Ak Parti İl Başkanı Yusuf Başer ve Kurum Müdürleri katıldı.

3 Aralık Dünya Engelliler günü engelli vatandaşların ve ailelerinin sorunlarına dikkat çekilmesi, Konusunda açıklama yapan Yozgat Aile, ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Abdullah Neşeli; “Engelli bireyler için yapılması gerekenlerin gündeme getirilmesi ve çözüm yolları bulunması açısından önemli bir günü olarak değerlendirilmektedir.

Şüphesiz engelli insanlarımız sadece özel gün ve haftalarda değil her gün hatırlanmalı, kamu ve toplumsal imkânlar her zaman için seferber edilmelidir. Önemli olan, engelli vatandaşlarımızı sosyal ve kültürel anlamda toplumla kaynaştırmak, onları unutmamaktır.

İlimiz nüfusunun %10,79’u engelli olarak temel aktivitelerde sürekli zorluk yaşamaktadır. 2022 yılı içerisinde 3650 kişi engelli sağlık kurul raporu için başvuruda bulunmuştur. İl Müdürlüğü olarak toplumun dezavantajlı bireyleri için gerçekleştirdiği tüm çalışmalarda, toplumun bütününü kucaklayan; engelli vatandaşlarımızın toplumsal hayata tam katılımlarını sağlamak, ayrımcılığa maruz kalmayan, fırsat eşitliğinden yararlanan, haklarını kullanabilen kişiler olmalarına imkân tanımak için yoğun çaba sarf etmektedir.

İl Müdürlüğümüz doğuştan veya sonradan herhangi bir nedenle oluşan engeli ortadan kaldırmak veya engelliliğin etkilerini mümkün olan en az düzeye indirmek, engelliye yeniden fiziksel, zihinsel, psikolojik, ruhsal, sosyal, mesleki ve ekonomik yararlılık alanlarında başarabileceği en üst düzeyde yetenekler kazandırarak; evinde, işinde ve sosyal yaşamında kendine ve topluma yeterli olabilmesi ve engellinin toplum ile bütünleşmesi, ayrımcılığa karşı tüm tedbirlerin alınması amacıyla rehabilitasyon hizmeti vererek zor anlarında yanlarında olmaya devam edecektir.

Bu kapsamda kuruluş bakımına ihtiyaç duyan engellilerimize18 yaş üstü 3 kuruluşumuzla 594 kapasite 280 personel ile ruhsal, bedensel ve zihinsel engelliye bakım ve rehabilitasyon hizmeti verilmektedir.” Şeklinde Konuştu. Haber Merkezi

HAYATI PAYLAŞMAK İÇİN ENGEL YOK!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Merhaba Yozgat Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!