HAYALLERİMİZ HAYAT BULSUN

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yozgat Valisi Abdulkadir Yazıcı’nın göreve başladığı günden bu güne geçen 3 aylık süre zarfında basın mensuplarıyla paylaştığı konuları bugün de irdelemeye devam edeceğim. Ne diyordu Vali YAZICI? “Bizler sizler için ve bu il için varız. İline fazla gelmiş bir kamu görevlisi olmaktan, faydası olmadan çekmiş gitmiş olmaktan Allah’a sığınırım” Bu sözler ayakta alkışlanır. Tefsire, tevile gerek duymaz. Görev süresi içerisinde Yozgat’a bir şeyler yapabilmenin gayreti içinde çırpınıyor halisane olarak.

Vali YAZICI, görev süresi bittiği zaman iyi anılmak istiyor olacak ki bunları söylüyor. Onun için bu konuları önemsiyor. Bizde havasını teneffüs ettiğimiz, suyunu içtiğimiz, ekmeğini yediğimiz ilimize bu hizmetler gelirken nasıl katkı veririz, destek oluruz bunun çabası ve gayreti içindeyiz. Yozgat’a yapılması planlanan yatırımlardan çevre yolunun yapılmasına kimsenin itirazı olamaz. Tasvip eden de, karşı çıkanda olacaktır. Ama her ilin bir çevre yolu olduğu da bir vakadır. Bunun üzerinde fazla durmaya gerek yok. Yapılırsa Yozgat kazanır. Neticede bu yatırımı bugün değilse bile yarın birileri yapacaktır.

 Jeotermal sıcak su kaynaklarımızın değerlendirilmesine gelince. Sıcak su bakımından zengin olan ilimiz maalesef arzu edildiği noktada değildir. Saraykent ilçemizdeki yaklaşık 45-47 derece civarındaki sıcak suyumuz kaplıcaya yönelik hizmet veriyor. Geçtiğimiz yıllarda yapılmış tesislerin yanında küçük ölçekli seracılıkta yapıldı.

Sorguna gelince son yıllarda yapılan iyileştirmeler gözle görülüyor olsa da, çevre illeri bünyesinde toplayacak bir yatırıma henüz dönüştürülmüş değildir. Olumlu gelişmeler olmasına rağmen. Yapımı devam eden otel faaliyete geçince nasıl bir getirisi olacak bekleyip göreceğiz. Doğrusu ben Sorgun’da çıkan yaklaşık 83 derecedeki sıcak suyla her türlü termal tesisin ve devre mülklerin yapılacağına inananlardanım.

 Sarıkaya’daki yaklaşık 45 ile 47 derecede çıkan suyumuzun bir takım romatizmal hastalıklara iyi geldiği biliniyor. Mevcut haliyle birçok ihtiyaca cevap veriyor. Tarihi kalıntılarıyla kendi kaderine terk edilen yer altında gömülü vaziyetteki kültür varlığımız Kültür bakanlığımızın el atmasıyla hayata geçirilebilirse arkasından yapılacak sosyal tesislerin arzu ettiğimiz mekânlar haline dönüştürülmesi Yozgat’ımız ve Sarıkaya ilçemiz açısından yerinde ve isabetli olacaktır.

Boğazlıyan Cavlak ’ta bulunan debisi yüksek ama ısı derecesi düşük suyumuzda bir şekilde Kayseri ve Nevşehir’e yakın olması hasebiyle üzerinde bina edilecek devre mülkleriyle, otel ve motelleriyle Kozaklıdaki gibi modern tesislerin yapılmasıyla cazip hale getirilebilir. Bu sayede İlçenin zenginliklerine zenginlik katılacağına inanıyorum. Yanılmıyorsam geçtiğimiz yıllarda burası Başyazıcıoğlu firmasına verilmişti. Bugüne kadar ciddi manada yatırım yapılmadığından gelinen noktanın doğrusu ne olduğunu bilmiyoruz. İnşallah yapılacak işler ilimizin ve ilçemizin hayrına olur.

Yerköy’e geldiğimiz zaman Vali Bey, Beyazıtoğlu çiftliği adıyla anılan yerde 4000 dönüm arazimizin olduğunu ve bu arazinin 2500 dönümünün Üniversiteye (Ziraat Fakültesine) tahsis edildiğini, bunun bir şekilde geri alınması halinde bu arazi üzerinde Ankara Kızılcahamam’daki jeotermal tesisler gibi özel sektöre verilmek suretiyle otelleriyle, motelleriyle, kongre salonlarıyla, yüzme havuzlarıyla yapılacak tesislerin hayat bulması halinde ciddi manada bir yatırım söz konusu olacağını söylüyor.

Vali beyin söylediklerine itirazım var. Şöyle ki; bu tesisler Ankara’ya 80 km mesafede. Burayı yapanların kendi organizasyonları bile dünya çapında göz kamaştırıyor. Her yıl Türkçe Olimpiyatları gibi bir organizasyona ev sahipliği yapıyor. Hiç bir şey olmasa bu bile ekonomik yönden büyük bir kazanç.

Kaldı ki burada devlet erkânı da kongrelerini, toplantılarını bu tesislerde yapıyor. Önceden satılan devre mülkler yıl boyunca bu tesisleri besliyor. Yerköy de böyle bir şeyi nasıl temin ederiz. Proje doğru, niyet de halis ama Yerköy’ün bunu kaldıracağına özel sektöründe rantabl olmayacağı gerekçesiyle bu denli bir yatırım yapacağını düşünmüyorum. İnşallah ben yanılırım. Aksi olur da orada da güzellik hâkim olur. Yerköy gelişir, büyür Yozgat kazanır. Gerçi sayın valimiz burada bizim gibi düşünmüyor olsa gerek ki “İnsanlar hayalleriyle yaşar, hayal kurmasını bilmeyen, hayalinde bir faaliyetini tasarlamayan bir insan başarıya ulaşamaz” diyor. Bende diyorum ki Sayın Valim inşallah bu hayalleriniz icraata dönüşür de bizlerde görürüz, kazanan sayenizde Yozgat olur diyorum, VESSELAM…

12 ARALIK 2012 ÇARŞAMBA

HAYALLERİMİZ HAYAT BULSUN
Giriş Yap

Merhaba Yozgat Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!