DOLAR

18,8116$% 0.01

EURO

20,4382% -0.29

STERLİN

23,3099£% -0.23

GRAM ALTIN

1.164,52%-0,15

ÇEYREK ALTIN

1.917,00%-0,15

BİTCOİN

442240฿%2.41904

a

HAYALLERİMİZ HAYAT BULSUN – 2

  Yozgat’a yapılması düşünülen yatırımların bir an önce hayata geçirilmeleri için yapılan çalışmaları irdelemeye bugünde devam edeceğiz. Yozgat’a açık ceza evi yapılması 2010 yılında zamanın Cumhuriyet Başsavcısı Ali Yeldan tarafından gündeme getirilmişti. Bugün gelinen nokta itibariyle Vali Yazıcı’nın ifadeleriyle, Kırıklı mevkiinde eski hava alanı olarak kamulaştırılması yapılan İl Özel İdaresine ait yaklaşık 350 dönümlük arazi üzerinde çalışanlarıyla beraber yaklaşık 1000-1500 kişilik açık ceza evi yapım çalışmalarının devam ettiğini ifade ettiler. Eh ne diyelim. Keşke cezaevi hiç olmasa ama hayat devam edip insanlar yaşadığı sürece suçta, suçlu da, ceza da olacak.

  Bu tür ceza evleri de günün şartlarına göre yapılacak. Doğrusu Yozgat’ta binlerce kişiyi bünyesinde barındıran ceza evleri hiç yapılmasa ama ne çare ki bunlar hayatın gerçekleridir. Allah hiç kimseye suç işleterek ceza evlerine de düşürmesin. Yıllardan beri Yozgat’ımızda E tipi kapalı ceza evi var. Mevcudu da azımsanamayacak kadar çokmuş. Hatta mahkûmların üst üste yattığı söyleniyor. Edinilen bilgilere göre cezaevi tıka basa doluymuş. Bunun yanında bir de açık ceza evi var olmasına rağmen uygulamada açık mı kapalımı olduğu pek fark edilmiyor.

 Birçok açık cezaevlerindeki uygulamaları burada göremiyoruz maalesef. Çevre illerimizdeki gibi açık ceza evleri niye Yozgat’ta olmasın. Suçu ne olursa olsun neticede oraya düşen insanlar kader mahkûmudurlar. Onlarında bizimki gibi eş ve çocukları var, anne babaları hayatta olanlar var. Allah onlara da sabırlar versin.

Tüm mahkûmları insan olarak görüp kucaklamamız gerekiyor. Cumhuriyet tarihimizden bu güne bir bira fabrikası dışında devletimiz ciddi manada ilimize bir yatırım yapmadı. O da özelleştirme kapsamında göçtü gitti. Yozgat ne bira fabrikasıyla ne de ceza eviyle ödüllendirilmemeli. Daha iyi istihdamı artırıcı yatırımları bünyesinde barındırmalı, arzumuz budur.

Yozgat yüzölçümü itibariyle 14.074,09 km2 ile 80 vilayet içerisinde 14. sıradadır. Ekilebilen, sulanabilen mümbit arazilerimiz mevcut. Otlak ve meralarımızda hayvancılığa elverişlidir. Dolayısıyla tarım ve hayvancılık ön plana alınmalıdır. Her ne hikmetse sanayi bizde olmuyor. Keşke sanayisi gelişen, kalkınan bir Yozgat’ımız olsa…

 Eski valilerimizden Amir Çiçek, Devlet Planlama Müsteşarı ve çok sayıda üst düzey bürokratlarıyla ilimize teşrif ettiler. Yatırımcı bakanlıkların bürokratları da vardı. 2 gün süreyle çamlığımızda Yozgat’ın 2023 vizyonu masaya yatırıldı. Enine boyuna yer altı, yer üstü zenginliklerimiz, jeotermal sularımız araştırıldı. Sonunda tarım ve hayvancılık %76 gibi bir oranla ilk sıraya otururken onu takiben jeotermal sıcak su kaynaklarımız ikinci sırada yer alırken sanayinin daha sonraki sıralarda yer aldığı gözüktü. Bizde kalkınmamızı gelişmemizi büyümemizi bugün ki şartlar içinde bu iki sektörde yoğunlaştırmamız gerekiyor.

Bana kalırsa zaman zaman ifade ettiğimiz gibi organize hayvancılığın bir an önce hayata geçirilmesi gerekliliğine inanıyorum. Ak parti hükümetinin tarım ve hayvancılıkla ilgili projeler kapmasında Diyarbakır’da uygulamaya koyduğu bu yatırımı takip ederek Yozgat’ımızda gerçekleştirmemiz halinde binlerce kişiye istihdam alanı açılacağını düşünüyorum. Bu gibi projelerin gündem oluşturabilmeleri için 2008 yılında Yozgat TSO tarafından öngörülen yüksek istişare kurulu adı altında gayri ihtiyari bir kurul oluşturulması benimsenmişti.

Bu kurul Yozgat’ın geleceğiyle ilgili tavsiye niteliğinde fikirler ortaya koyacaktı. Yozgat’ta yatırım yapan iş adamlarımız, yazarlarımız, sivil toplum örgütlerimiz, toplumda ombudsmanlık yapacak önde gelen akil adamlardan meydana gelen belli bir yönetimin oluşması, zaman zaman bunların bir araya gelmesi, Yozgat’ın önceliklerinin tespit edilmesi istenmiştir.

Hatta bu hususta çamlıkta bir toplantıda yapılmış, toplantıda hasbelkader bizde bulunmuştuk. O toplantıda Yozgat’ın geleceğini yakından ilgilendiren konular masaya yatırılarak müzakere edilmişti. Doğrusu herkesin beklentisi de bu kurulun ileriye dönük çalışmalar yapmasıydı. Her şeyde olduğu gibi o günden sonra bir daha bir araya gelinemedi. Keşke devam ettirilebilseydi.

Geçtiğimiz dört gündür anlatmaya çalıştığım Valimiz Abdulkadir Yazıcı’nın Yozgat’ta göreve başladığı günden itibaren 100. gününde basın mensuplarıyla bir araya geldiği toplantıda Yozgat’ın geleceğini yakinen ilgilendiren konuların, arzu edilen projelerin, birlik beraberlik içerisinde bir an önce hayata geçirilmesi yönündeki gayretli çalışmalarını sizlerle paylaşma imkânı buldum. Bu konular üzerinde valimizin samimi olduğuna yürekten inanıyorum.

  Yazıcı’nın Yozgat halkına söylediği şu sözle bu konuyu nihayetlendirmek istiyorum. “Hayal kurmasını bilmeyen, hayalinde bir faaliyetini tasarlamayan bir insan başarıya ulaşamaz” diyor Vali YAZICI

 VESSELAM…

13 ARALIK 2012 PERŞEMBE

ad826x90
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

HAYALLERİMİZ HAYAT BULSUN

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.