HAVALİMANIMIZ GÜN SAYIYOR

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yeni kabinenin teşekkülünden sonra önceden yapımına başlanmış havalimanı projemiz bu günlerde hız kesmeden devam ediyor. Yetkililerin verdiği bilgiye göre %95 seviyelerine gelmiş. Açılacağı günü bekliyor. Haydi hayırlısı!

Havalimanı deyince 1990’lı yılların ortasında Yozgat’tan ticaret adına büyük yeniliklere imza atmış, binlerce insanı bünyesinde barındırmayı bilmiş Yimpaş Holding’in yüzlerce müdür, genel müdür, idari personel olarak Türkiye’nin her tarafında şubeler açmış Anadolu’nun ortasında bulunan Yozgat; Bir tarafta ticaret, bir tarafta siyaset, bir tarafta da sportif faaliyetlerle de Yozgat Yimpaş Spor’un 1. Ligi Türkiye’de göz doldurmaya başladığı bir sırada havalimanı ihtiyacı gündeme getirildi.

Eski adıyla Kırıklı mevkiinde ,Tayyip köyü yakınlarında 340 dönüm arazinin istimlakı İl Özel İdaresi tarafından yapılarak havalimanı yapılmak maksadıyla tahsis edilmişti.

O gün Yozgat’ta yayım yapan 2 ayrı yerel televizyonumuz gündem oluşturmuş, olmazsa olmaz projelerimizden birisi haline getirilmişti Yozgat havalimanı.

Hatta geçtiğimiz ay rahmeti rahmana kavuşan RTV66 televizyonunun muhabiri meslektaşımız olan Erhan Özel sık sık bu konuyu gündeme taşır, açık oturumlar yapardı. Bununla da yetinmez o kadar heyecanlı olurdu ki bir an önce havalimanının yapılmasını isterdi.

Günler ayları, aylar yılları kovalar. Bir türlü havalimanı projemiz de bir çalışma olmaz. Bu kez, rahmetli Erhan havalimanına gider, oradaki levhanın fotoğrafını çeker. Kendi kendine: ‘’Bugünde havamızı aldık’’ derdi.

Aradan geçen 23 yıl içerisinde havalimanı projesi rafa kaldırıldı, adından bahsedilmez oldu. Hatta istimlak edilen bu arazi üzerinde arpa buğday ekildi.

Daha sonraki yıllarda da havalimanı arsası ihaleyle satıldı.

2018 yılına gelindiğinde yine havalimanı gündeme getirildi. Bu kez temel atıldı. Yapım çalışmaları da hız kesmeden devam ediyor.

Anadolu’nun göbeğinde kalan Yozgat iliyle Çorum/Alaca ilçemizin ortasında, Deremumlu-Fakıbeyli mevkiinde inşa edilmekte olan projenin sonuna gelindi.

Pist uzunluğu 2600×45 m,  Taksi Yolu 6.360 m²,

Apron: 300x120m, Taksiyolu: 265×24 m ölçütlerinde bir havalimanı. Yozgat ve bölgemize hayırlı olsun.

Sadece Yozgat’a değil, tüm bölge halkına hizmet sunacak bu projenin temeli 2018 yılında Tokat Havalimanıyla birlikte atılmıştı.

Tokat Havalimanı 2 yıl önce hizmete açılmasına rağmen Yozgat’ta 2 yıllık gecikme söz konusu olduysa da nihayet yüze yüze kuyruğuna geldik. Açılacağı günü dört gözle bekliyoruz!

Hani derler ya, ‘’Mühendisin çaktığı kazıkla, doktorun verdiği rapor değişmezmiş’’

Üzerinden neredeyse 30 yıl geçen havalimanı serüvenimiz nihayet gerçek oluyor, Erhan Özel göremese de.

Bu projede emeği geçen tüm siyasilerimize Yozgatlılar olarak teşekkürü borç biliriz. Başta bu hizmetin yapılmasında imzası olan Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan ile birlikte eski Cumhurbaşkanı yardımcısı Fuat Oktay ve eski Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ında bu konuda harcadıkları çaba da göz ardı edilemez.

Ahir kelâm; Ülkemiz başta olmak üzere Yozgat ilimize bir çivi çakan her kim olursa, ondan Allah razı olsun diyorum.

İhtiyaçlara göre Yozgat’ta yeni hizmetlerinde zamana yayılarak yapılmasını diliyorum, Vesselam.

HAVALİMANIMIZ GÜN SAYIYOR
Giriş Yap

Merhaba Yozgat Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!