Hani’deki Aynkaris şifalı su havuzu vatandaşlar tarafından yoğun ilgi görüyor

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Diyarbakır’ın Hani ilçesinde bulunan, başta sarılık ve karaciğer hastalıklarına iyi geldiği bilinen asırlık “Aynkaris” şifalı su havuzu birçok vatandaş tarafından yoğun ilgi görüyor.

100 yılı aşkın bir süredir sarılık ve karaciğer hastalıklarına iyi geldiği için Diyarbakır, Bingöl, Elazığ, Muş, Batman ve Mardin, Şanlıurfa gibi illerden her yıl binlerce kişinin ziyaret edip şifa aradığı Aynkaris havuzu, bu yıl da birçok ziyaretçisini ağırlıyor.

Buraya gelen aileler, hem şifalı sudan içiyorlar hem de havuz tarafında suya girip piknik havasında vakit geçiriyorlar. Çocukların şifalı içme suyuna gelip yüzmeleri sıcak havalarda hem serinletti hem de eğlendirdi.

Şifalı suya Haninin köyünden geldiklerini belirten Mehmet Kaya, birçok hastalığa iyi geldiğini, özellikle sarılık hastalığına iyi geldiğini bildiklerini belirterek, “Bu, yıllardır vardı. Bu su için Hani’nin köyünden geliyoruz. Soğuk su olmasından dolayı çocukları da getirdik” dedi.

Ailesiyle gelip piknik yapıp şifalı su içtiklerini söyleyen Vedat Yıldız ise, sarılık hastalığına iyi geldiği için birçok ilden geldiklerini ifade etti. Sabah erkenden gelip suya girildiğinde hastalığın geçtiğini aktaran Yıldız, “Ailece gelip burada pikniğimiz yaptık. Suyu içtik, elimizi yüzümüzü yıkadık. Burada hem bayanlar hem de erkekler gelip yüzüyorlar” şeklinde konuştu. İHA

Hani’deki Aynkaris şifalı su havuzu vatandaşlar tarafından yoğun ilgi görüyor
Giriş Yap

Merhaba Yozgat Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!