HAMALIN BÖYLESİ

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İçinde bulunduğumuz günlerde insan olmanın gereğini ne kadar yerine getirebiliyoruz? Yaklaşık 30 gündür evimize kapandık. Kim ne yer, ne içer, mutfağında yağı, salçası daha önemlisi unu, bulguru, bulamacı var mı bilen yok.

Komşu komşunun kapısını açamıyor, yüz yüze, karşı karşıya gelip halleşemiyorlar. Kimse evinde pişeni komşusu ile paylaşamıyor. Kısacası bu günlerde ölü bir hayat yaşıyoruz. Allah hayırlısını versin. 40 yıl önce ilk defa Almanya’ya gittiğimde orada ki komşuluk ilişkilerini merak ederek sormuştum. Şimdi biz de onlar gibi olduk, kim ne yer, ne içer, evinde aş kaynar mı, kaynamaz mı, bilinmezdi.

Ya Rabbi! Dünümüzü aratma, bugünümüzü daraltma diye dua etmekten başka çaremiz yok gibi. Biliyorsunuz şehir merkezlerinin varoşlarında terk edilmiş evlerde oturan, muhacir dediğimiz, binlerce Iraklı, Suriyeli, Afganlı insan var. Odun, kömür, gaz alacak paraları var mı yok mu, çoluğu çocuğu ne yer, ne içer bilenimiz yok.

Eti, ekmeği, yağı, şekeri bir kenara, bu insanlar da bizim gibi evlerle kapandılar, dışarı çıkamıyorlar. Yerleri dar, kapıları kar. Ola ki eş ve çocuklarının canları bir şey çekecek olsa, nasıl alır, nasıl satar, nasıl yiyebilirler?

Virüs belasından önce birçoğu çöp konteynırlarından atık topluyorlar ya da haftalık sebze pazarlarından artakalan meyveleri sebzeleri alıp evlerine götürüyorlardı.

Bugün köşemde ne yazayım derken, ajandamı karıştırdım. Güzel bir hikâye buldum. Bir yokluk durumunda hamallık eden bir kişi ne yapmış birlikte bakalım.

İstanbul’da hâlâ kaynağından akan, geçmişten günümüze kadar gelmiş  bir çeşme. Büyük bir hasene. Bir delikanlı çöplükten geçerken orada ölmüş murdar bir tavuk görür. Tavuğun boğazını ayaklarını keserek eline alır. Doğruca evinin yolunu tutar. Bu durumu gören bir hamal genci takip eder, evine girmek üzere olan gence bu tavuğu ne yapacaksın diye sorar. “Bu tavuk önceden ölmüş, yenmez” der. O genç: “Hanımım evde yatalak hasta, bugün bana tavuk almamı söyledi, param yok alamadım. Bu saate kadar döndüm dolaştım, ne yapacağımı bilemedim. Tesadüfen bunu buldum. Canıma minnet bilip çaresizlik içinde evime götürüyorum” der.

Hamal elini cebine atar, adama para verip yeni bir tavuk alıp gelmesini söyler. Padişah bu adamı rüyasında görür, gidin bu adamı bana bulun der. Adamı bulur huzuruna getirirler. Padişah adamı bütün hamalların başına patron yapar. O da kazandığı paralarla İshak Ağa Çeşmesi’ni yaptırır.

Kıtlık yokluk döneminde merhamet abidesi bir hamal. Evde hasta yatan hanımına parası olmadığı için, ölmüş tavuk götüren gence Hızır gibi yetişen bu adamın merhametini, vicdanını, ferasetini, cömertliğini bize de nasip et Yarabbi diyorum. Vesselam…

13 NİSAN 2020 PAZARTESİ

HAMALIN BÖYLESİ
Giriş Yap

Merhaba Yozgat Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!