DOLAR

18,8130$% 0

EURO

20,4254% -0.17

STERLİN

23,1787£% -0.16

GRAM ALTIN

1.164,29%-0,15

ÇEYREK ALTIN

1.914,00%-0,21

BİTCOİN

434939฿%1.0889

a

HALKIN BEKLENTİSİ…

Yaklaşık 13 günden bu tarafa gazetemiz web sitesinde 11 ayrı kategoride anket yapılıyor. Ankete ciddi manada rağbetin olduğunu görüyoruz. Buda gösteriyor ki Yozgat’ta yaşayan, havasını soluyan, suyunu içen, sıcağını, soğuğunu hisseden hemen hemen herkes, kendini bir arayış içinde hissediyor.

Her bir anketin Yozgat’ı ilgilendirdiği muhakkak.  Belediye hizmetlerinden, ligdeki takımına, üniversitedeki rektöründen, hastanesine kadar birileri, birilerinden günü geldiğinde hesap soruyor. Tabi milletvekillerinden daha çok hesap soruluyor. Kendilerinden beklenti içinde olduğunu bir vesile ile yüzlerine karşı söyleyemeseler de değişik ortamlarda yüksek sesle söyleyebiliyorlar. Meşhur Köroğlu hikâyesinde olduğu gibi…

Köroğlu su içmek isteyerek bir çeşmenin başında atından iner. İhtiyar bir kadın o anda çeşmeden su doldurmaktadır. Kadının o esnada ayağı kayar, Köroğlu imdadına yetişerek düşmekte olan kadının elinden tutar. Düşmekten kurtulan kadın: “Gözün kör olsun, Köroğlu” der.
“Anacığım, tanır mısın sen Köroğlu’nu? Sana ne zararı dokundu? ”
“Yok, tanımam oğlum.  Hiç bir zararı da dokunmadı”
 “O halde niye öyle diyorsun?”
“Valla el diyor, bende diyom yavrum.”

 Merhaba Yozgat web sitemize gelen mesajlarda da ‘Köroğlu evin yıkılsın! babında yersiz, mesnetsiz eleştiriler olduğu gibi gerçeği yansıtan mesajlarda yok değil. Adap dışı bir takım kem sözleri aday adaylarımıza layık görmediğimizi de belirtmek isterim.

Mevlana’nın dediği gibi; “İnsanları iyi tanıyın, her insanı fena bilip kötülemeyin, her insanı da iyi bilip övmeyin.” Çarşıda pazarda gezip tozup bir takım insanları yerli yersiz sözlerle tartmak ne kadar yanlış bir şey.

Bakıyorsunuz bunu yapan insanlar bir şeye talip olduğunda halkta onları kendi terazisinde tartıyor. Önemli olan sizin başkasını tartmanız değil aslolan başkaları tarafından sizin tartılmanızdır.

 Sitemize gelen yazılı mesajlar okunduğunda, telefonlarla kulağımıza fısıldananları değerlendirdiğimizde ortaya şöyle bir gerçek çıkıyor. “Yeni yüzler görülmek isteniyor. Peki, eski yüzlere ne oldu? Bir dönem onlarda yeniydi.” dediğimizde, “Umduğumuzu bulamadık” diyorlar.

Halkın gözünden kaçmayan bir başka şeyde; seçtiği insanların Yozgat’a geldiğinde kafasını sokacak bir evi, apartmanı, villası, bağı bahçesi, bir yazlığı olsun. Seçildikleri yerlerde yatırımlarını, ticaretlerini de yapsın istiyorlar. İstedikleri Yozgat’ta olmasa da Yozgat dışındaki illerde tatil beldelerinde büyük şehirlerde olmuyor mu? Bu insanlar hiç yatırım yapmıyorlar mı? Elbette yapıyorlar.

 Bu zamana kadar gönderdiğimiz vekiller görevleri bittiğinde kendileri gelmedikleri gibi yakınlarının da önce nüfus kayıtlarını sonra ileri giderek -Allah geçinden-  versin mezar yerlerini bile başka yerlere aldırıp defnetmiyorlar mı?

Seçecekleri kişilerin halkın içinden biri olmasını istiyorlar. Seçildikten sonra değişmesin, alsın, satsın, ticaretini yapsın, siyaset yapsın ama kişiliğini ve kimliğini kaybetmesin istiyorlar.

 Seçtiğimiz insanların hepsi de siyasetin dışında iyi insanlardır. Birçoğu iyi bir ağabey İyi bir dost, iyi bir arkadaş olmalarına rağmen siyasi hırsa kapılınca bazı insani zaafları söz konusu oluyor.

Bazılarında ise aşırı ihtiras hatta doyumsuzluk görmek mümkündür. Seçimlere altı ay kala gönlünden siyaseti geçiren herkesin, bunu düşünmesinde yarar olduğunu düşünüyorum. Âlemi kör, arkadaşlarını sağır, dostlarını dilsiz sanmasınlar diyorum. Vesselam…

14 ARALIK 2010 SALI

ad826x90
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

YUMURTALI EYLEM

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.