HACI OZAN İLE ALİ ÇAVUŞ

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yozgatlılar tarafından Hacı Ozan olarak bilinen eğrisiyle doğrusuyla bir yiğit geldi geçti.
70’li yıllardan önce CHP İl Başkanlığı yaparak ün salmış, yüksek sesle konuşan, ince ruhlu, herkesi dinlemesini bilen, sorunlara çözüm üreten özellikle tandır kebabıyla meşhur birisi olarak bilinirdi.

Kendisini 65’li yıllardan sonra tanıma imkânı buldum. Öğrencilik yıllarımda anamın bana harçlık olarak vereceği parayı kazanmak için köyümüzde yetişen maydanoz, has nane ve yeşil soğanı ne zaman lokantasına getirirsem değerinde alır, paramı da peşince verirdi.
Kendi lokantasında da tandır kebabı yiyemesek de yarım ekmeği mercimek çorbasıyla yiyerek aç karnımızı doyururduk.
Daha sonra ki yıllarda Adil Hoca’nın oğlu olmam hasebiyle, beni yakinen tanıma imkânı buldu. Beni hem sever hem de bana nasihat ederdi.

Bana Hocazâde diyerek gönlümü alırdı. Anılarını da anlatırdı. Adeta bir canlı tarihti.
Yozgat’ta yerel bir televizyon kanalında 3 saat nefes almadan Yozgat’ın meselelerini dile getirdiğine şahit olmuştum.

 Çevre köy, il ve ilçelerden Yozgat’a gelenler, onun lokantasında tandır kebabını, kaymaklı ekmek kadayıfıyla beraber yemeden gitmezlerdi. Kendine göre bir marka idi. Yapan memnun, satan memnun, yiyen memnundu. Mesela yemek yerken biri bacak bacak üstüne atacak olsa bundan hiç hoşlanmaz, bu davranışı yenilen nimete saygısızlık olarak görürdü. Temizliğe de azami derecede dikkat ederdi.

Bir gün yakın köylerin birinden Ali Çavuş isminde bir dostu sabah erkenden lokantaya gelir.

“Selamın Aleyküm” der içeri girer.
Ali Çavuşu gören Hacı Ozan, “hoş geldin” deyip hal hatır sorar. Hacı Ozan; “Hayır ola Ali Çavuş, bugün erkencisin. Ne yer ne içersin?” diye sorar.

Ali Çavuş; “Mercimek çorbası içerim” diye cevap verir.

Hacı Ozan’ın yanına yaklaşan Ali çavuş; “Hacı efendi kulağım ağrıyor gece yatamadım, bildiğin bir kulak doktoru var mı, muayene olacağım” der.

Hacı Ozan; “Yozgat’ta bildiğim kadarıyla kulak doktoru yok.”

Ali Çavuş; “Var diyorlar Hacı Efendi.”

Hacı Ozan; “Ali Çavuş, devlet hastanesinde Feridun Kulakoğlu ve Yaşar Akyollu var. Başka benim bildiğim doktor da yok” der.

Ali Çavuş; “Öyle mi” der ve çorbasını içmeye başlar. Bir kaşık alır, sonra tekrar sorar; ” Hacı Efendi kulak doktoru var mı? Birinden sorsan ne olur”

Hacı Ozan sesini yükselterek “Kulak doktoru yok” der.

Lokanta da oldukça kalabalık… Çorbaların dolusu geliyor boşu gidiyor, garsonlar ortalarda dört dönüyor. Sabah olmasına rağmen müşteri ile ilgilenmekten kan ter içinde kalmışlar.

Tam o sırada bir telefon çalar, Hacı Efendi telefona laf yetiştirirken Ali Çavuş çorbayı bırakıp Hacı Efendi’nin yanına gelir.

Hacı Ozan’ın telefon konuşması biter. Ali Çavuş tekrar sorar; “Hacı Efendi ne olur, hastaneye benim için de telefon etsen, bir sorsan kulak doktoru var mı yok mu?”

Hacı Efendi daha da sinirlenerek çalışanına döner; “Çevir oğlum hastaneyi. Santralden sordur. Yozgat Devlet Hastanesinde kulak doktoru var mı yok mu?” der.

Telefon görüşmesinin sonrasında kulak doktorunun olmadığı ortaya çıkar.

Ali Çavuş;  “Hacı Efendi ben köyden boşuna mı geldim. Köyde kulak doktoru var dediler. Sense şimdi yok diyorsun” der.

Hacı Ozan küplere biner. Kulağı az duyan Ali Çavuşun kulağına eğilir; “Ali Çavuş bana bak Yozgat’ta kulak doktoru yooook! Bunu iyi bil” der.

Fakat Ali Çavuş tatmin olmadığı için Hacı Ozan’ın her söylediğine itiraz ederek; “Var diyorlar” der.

Hacı Ozan ayağa kalkarak yüksek sesle “Ali Çavuş! Namussuzum yok, şerefsizim yok, adiyim yok, Allah beni kahretsin ki yok yok yok” diye bağırarak söyler.

Lokantada ki herkes ikiliye dikkat kesilmiştir.
Ali Çavuş;  ” Niye yemin ediyorsun benim için? Havasıma gelmedim ya, Kulak doktoru var dediler ona göre geldim. Var diyorlar işte” der.

Hacı Ozan bu yeminden sonra yeminin şiddetini artırır; “Ali Çavuş 3’den 9’a şart olsun, avradım benden boş olsun kulak doktoru varsa” der.

O sırada lokantada bulunan biri araya girer ve Ali Çavuş’u dışarı çıkartır.

Ali Çavuş tanımadığı o adama; “Ben buna avrat boşatacak kadar ne yaptım. Kulak doktoru var diyorlar. Ben de onun için köyden geldim. Ben napayım!” der.

Vesselam…

HACI OZAN İLE ALİ ÇAVUŞ
Giriş Yap

Merhaba Yozgat Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!