Başkan Arslan, Geçmişin Yükünü Bölüştürüyor

Yozgat Belediye Başkanı Dr. Kazım Arslan ve Hizmet İş Sendikası Yozgat Şube Başkanı Ferman Zararsız belediye isçileri ile bir araya gelerek maaş güncellemesi hakkında görüşlerini bildirdi.

Hayrunnisa Karabulut
Hayrunnisa Karabulut Tüm Haberleri
Başkan Arslan, Geçmişin Yükünü Bölüştürüyor
Başkan Arslan, Geçmişin Yükünü Bölüştürüyor
+1
Haber albümü için resme tıklayın

Hizmet-İş Sendikası Başkanı Ferman Zararsız’ın konuşmasıyla başlayan toplantı da işçi maaşlarına yapılan geçmiş şubat ayı ek zammı görüşüldü. 

“Ben Başkandan Parayı İstemişim O da Vermiş”

Sendikanın maaşların düşürülmesi konusunda bir suçu olmadığını vurgulayan Sendika Başkanı Zararsın, “Daha önce hep maaşlara yapılan zam ve güzel haberleri konuşmak için bir araya geldik. Ancak bu kez her ilde ve ilçede yaşanan bütçe sorunu bizim belediyemiz içinde geçerli. O sebeple de başkanımızla oturduk konuştuk. Sorunun çözümleri hakkında görüştük. 320 işçi bütçe bakımından fazla. Başkanıma dedik bu işçileri işten mi çıkaracaksınız diye o da belediyeden işçi çıkarmak yerine feragatname ile yükü paylaşma konusu üstünde durdu” dedi.
Ortada aslı olmayan konuşmalar dolandığına ve bunların asılsız olduğunu söyleyen Zararsız, “Olan biten burada konuşulacak. Yozgat’ta yetkili sendika oldukça çalışmaya devam edeceğiz. Sizlerden ricam dedikoduya yer vermeyin, bizimle paylaşın. Asılsız dedikodular arasında yok başkan sendikayla çalışmayacak, yok sendikayı siliyormuş gibi dönen haberlere aldırış etmeyin. Biz buradayız başkanım burada oturup konuşulacak her şey. Eski başkanla da çalıştık. Ben sendika başkanı olarak isçiler adına para istemişim, o da bütçe hesabı yapmadan bana parayı vermiş. Bu noktada suçlu yok” ifadelerine yer verdi.
Belediye Başkanı Kazım Arslan’ın feragatname isteğini dile getiren Zararsız, “Ben de başkanım da bu konuda gerekli açıklamayı size yapacağız. Belediye ile aramızda bir sorun yok biz bir aileyiz kimse aramıza nifak sokmasın. Feragatnameyi imzalayıp imzalamamak size kalmış bu konuda ben dahil kimse bir şey diyemez” ifadelerine yer vererek sözü Başkan Arslan’a devretti.

“Denizin Biteceği Hiç Düşünülmemiş”

Belediye Başkanı Dr. Kazım Arslan işçileri selamlayarak sözlerine başladı. Göreve geldiği gün itibari ile belediyenin içinde olduğu durumu çeşitli mecralarla vatandaşa duyurduğunu dile getiren Başkan Arslan, “Yozgat Belediyesi ne yazık ki zengin çiftlik sahibinin hovarda oğlu mantığıyla yönetilmiş. Ancak denizin biteceği, bu memleketin bu insanların geleceği hiç düşünülmemiş. Bu konu ile ilgili sizlerle defalarca konuştuk. Belediyenin bütçe sorununu ve içinde olduğu durumu sizlere izah etmiştik. Bu konu bildiğiniz üzere yeni gündeme gelen bir konu değil” dedi.

Bu durumun sadece Yozgat’ın değil Türkiye’nin sorunu olduğu söyleyerek hükümetin açıkladığı tasarruf tedbirlerini dile getirdi.

Sendikasız işçiler dahil son birkaç yıl içerisinde 400’e yakın gereksiz işçi alındığını vurgulayan Başkan Arslan, “Ben olsaydım bu işçileri almazdım. Ama artık alınmış yapacak bir şey yok. Ben daha ömce yaptığım açıklamada dile getirdim. İşçi çıkarmayacağımı söyledim. Alınmış hatta yanlış insanlar alınmış, çalışmak istemeyen insanlar işe alınmış, belediyeye gelmeden maaş alan insanlar var bunların örneklerini sizde çok iyi biliyorsunuz. Ama işe gelmeden aldığımız her kuruş haramdır, zehirdir, zıkkmdır.  Devletin 8-9 saatinden çaldığımız her kuruş zehirdir zıkkımdır, kul hakkıdır” diyerek bu konudaki düşüncelerini ifade etti.
Başkan Arslan, belediye işçilerinin birimler arasında yerlerinin değiştirilmesi konusuna değinerek, “Adamın yerini değiştiriyorum. Aslında yer değiştirmede değil yattığı yerden kaldırıp git şurada biraz çalış diyorum gidip rapor alıyor. Bu zehir zıkkımdır hiç kimse kusura bakmasın. Benim hiçbir içiyle ayrı bir meselem yok. 5 sene bu belediyeyi yönettim hiç böyle bir toplantı yaptım mı? Hep vermek üzerine toplantı yaptık. Hiçbir işçinin ekmeğiyle oynamadık mümkün oldukça fazla fazla vermeye çalıştık” dedi.

“Oturduğumuz Koltuk Babamızın Mirası Değil Milletin Emanetidir”

Başkan olmak devletin milletin malını çarçur etmek değil, düzgün yönetebilmektir diyen Başkan Arslan, koltuğa geçen kişilerin hakkı olmayan şeyleri de kendine hak gördüğünü dile getirdi. İl Müdürlerinin ve şube müdürlerinin hiçbir çalışana gereksiz yere tolerans göstermemesi, idare etmemesi gerektiğini söyledi.

Yeri değişen işçiler için birçok telefon aldığını söyleyen Arslan, bu gibi durumların memuriyette yaşanabilecek şeyler olduğunu ve önemli olanın aldığımız parayı hak etmek olduğunu vurguladı.

Yozgat Belediyesinin İller Bankasından her ay ödenen gelirinin 24-25 Milyon TL olduğunu söyleyen Başkan Arslan, “Memurların sigortası vergisi ödenmemiş haliyle maaşı 42 Milyon TL. Belediyenin İller Bankasından aylık geliri 24 Milyon TL, aylık gideri sadece memurlar üzerinden 42 Milyon TL. Bu belediye bu zamana kadar bu parayı nasıl ödemiş derseniz Vakıflar Bankasından, Halk Bankasından kredi çekmiş maaş ödemişler. Ancak Yozgat Belediyesi 5 yıldır bir kuruş SGK primi, bir kuruş vergi ödememiş. SGK 130 milyon TL, Vergi Dairesine 100 küsür Milyon TL borcumuz var. Ödemeyi hiç düşünmemişler sadece günü kurtarmaya çalışmışlar. E şimdi de deniz bitti. Bunları birilerinin konuşması gerekiyor” dedi.
Birlikte olup belediyeyi kurumsallaştırmayı, itilen kakılan bir belediye halinden kurtulmayı hedeflediğini söyleyen Başkan Arslan, “Daha bu sabah asfalt şantiyesinin elektriği ve doğalgazı kesildi. Yaklaşık 8-9 Milyon TL borcu olduğu için. Peki bu borcu ben mi yaptım? Kış boyu asfalt atarken -8,-10 derecede niye bunları hiç düşünmediniz. Hani hizmet hizmet tamam da elinde varsa verirsin. TEDAŞ her gün elektriği keseceğini söylüyor. 40 Milyon TL borç var bunu ben mi yaptım? Bankalardan temmuz ayından bu tarafa 130 Milyon TL kredi çekilmiş maaşları ödeyebilmek için. Bir işin altına imza atarken nasıl ödeneceği düşünülmelidir” sözleriyle toplantının yapılma sebebini açıkladı.

“Ben Sendika Başkanına Kızmıyorum”

Şubat ayında yapılan ek zam protokolü ile ilgili olarak konuşan Başkan Arslan, “Ben sendika başkanına kızmıyorum. Sendika ister ancak biz verirken bir süzgeçten geçirmek zorundayız. 24 Milyon TL gelir 42 Milyon TL gider var. Kıyaslayın diye söylüyorum” şeklinde konuştu.

Belediyede çalışan herkesi kendi yakını gibi gördüğünü ancak çalışmayan kimseyi istemediğini sözlerine ekleyen Başkan Arslan, işçilerden alkış aldı.

“Ortada Enkaz Bile Denemeyecek Bir Belediye Var” 

Ocak 2024’te devletin verdiği zammın haricinde Şubat ayında seçim vaadi için verilen ek zammın belediyeye artı külfet olduğunu vurgulayan Arslan, bir sene içinde bu tabloyu düzelteceklerini ifade etti.

Bu toplantıyı dertlenmek için değil bozuk düzeni birlikte toparlamak için yaptığını dile getiren Başkan, “Benim arkadaşlardan beklentim işimizi zorlaştırmasınlar raporla izinle uğraştırmasınlar. Alınan her kuruşta bu milletin emeği var, bu para devletin parası. Devlete ihanet sadece silah çekmekle savaşmakla olmaz onlar zaten hain. Ama aynı zamanda devletin malını korumuyorsak, milletin malına sahip çıkmıyorsak yine devlete ihanet etmiş olursun. Biz bu devlete bu millete sahip çıkmak zorundayız. Biz elimizden geleni yapacağız ancak az önce anlattığım sebeplerden dolayı bu kez sizlerden de feragat bekliyoruz. Başka türlü düzlüğe çıkmak mümkün değil” diyerek feragatname konusunu dile getirdi.

Başkan Arslan, feragatnamenin ölçüsü olarak şubat ayında yapılan ek sözleşme ile ilgili bir geriye gidiş ve ocak ayına dönüşün söz konusu olduğunu dile getirerek bu konuda bütün çalışanların destek vermesini istedi.

Memurlarla ilgili hiçbir konuya belediyenin karar vermediğini hatırlatan Başkan Arslan, memurlar ve işçiler arasındaki sosyal denge noktasında da düzenlemeler yapılacağını söyledi.

Toplantının özellikle basına açık yapıldığını ve canlı yayın yapılmasına izin verdiğini söyleyen Arslan, “Kimseden gizleyecek bir şeyimiz yok. Canlı yayına izin verdim çünkü buradan çıkan arkadaşlar olayı farklı yansıtabilirdi. Ancak yine de bu konunun dışarıda dedikodusunu yapmayın. Sadece bu noktada değil çeşitli şekillerde tasarruflara gidiyoruz. Her şekilde bu yükü göğüsleyeceğiz birlikte hareket edeceğiz” diyerek toplantıyı sonlandırdı.

Haber: Hayrunnisa Karabulut

16 May 2024 - 13:45 Yozgat/ Yozgat- Gündem

Mahreç  Hayrunnisa Karabulut


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Merhaba Yozgat Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Merhaba Yozgat Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Merhaba Yozgat Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Merhaba Yozgat Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.