MECLİS TOPLANDI ACI REÇETE ORTAYA ÇIKTI

Yozgat Belediye Meclisi yerel seçimler sonrası Dr. Kazım Arslan başkanlığında ilk toplantısını gerçekleştirdi. Yozgat Belediye Başkanı Dr. Kazım Arsla...

Bülent Kalabalık
Bülent Kalabalık Tüm Haberleri
MECLİS TOPLANDI ACI REÇETE ORTAYA ÇIKTI
Haber albümü için resme tıklayın

Yozgat Belediye Meclisi yerel seçimler sonrası Dr. Kazım Arslan başkanlığında ilk toplantısını gerçekleştirdi.

Yozgat Belediye Başkanı Dr. Kazım Arslan, gündem maddelerine geçmeden önce yaptığı değerlendirme konuşması ile çarpıcı açıklamalarda bulundu.

GELİR VE GİDER ARASINDA UÇURUM VAR

Belediye Başkanı Dr. Kazım Arslan, göreve gelmesiyle birlikte bu 18 günlük süreç içerisinde belediyenin mali tablosunu incelediklerini ve büyük bir sıkıntı içerisinde olduklarını ifade etti.
Başkan Arslan, şu anda Yozgat Belediyesinin 38 Milyon TL’si personel maaşı olmak üzere aylık 60 Milyon TL’ye yakın gideri olduğunu söyledi. Gelir ise yalnızca 24 Milyon TL.

Arslan, ”Yozgat belediyemizin mali tablosunda önemli ölçüde sıkıntılar gözümüze çarptı. İller Bankası belediyemizin maddi olarak en büyük kaynağıdır. Ancak belediye getirilen şu noktada iller bankasından gelen gelirleriyle giderlere yetişemez durumda.
2019 öncesi belediye başkanlığı yaptığım dönemde örnek olarak iller bankasından gelen 100 lira ödeneğin 70 lirası personel giderlerini karşılıyordu. Geri kalan para elektrik başta olmak üzere diğer başlıca giderlere gidiyordu. Diğer belediye gelirleri ve vergilerle hizmet yapıyorduk. Şimdi İller Bankasından gelen paranın bir o kadarını da koyarak ancak personel giderlerini ödeyebilecek durumdayız” diyerek açıklamalarına başladı.

CELAL KÖSE DÖNEMİNDE İKİ KATI PERSONEL SAYISI

Dr. Kazım Arslan 2019 öncesi geçmiş dönem belediye başkanları Mehmet Erdemir, Ali Açıkgöz, Yusuf Başer ve kendi dönemi olmak üzere toplam 400 personele ulaşan bir belediye çalışan sayısı olduğunu ancak son 5 yıl içinde Celal Köse ile birlikte bu sayının iki katına ulaşarak 795’e çıkmış olduğunu açıkladı.

Arslan, ”Aşırı bir personel külfetimiz var. Bu yük karşılanamaz hale gelmiş durumda. Ek protokollerle çalışanlara ayrıca hiçbir kurumda görülmemiş bonkör gelirler yaratılmış ve bu büyük külfet git gide artmış. Şu anda altından kalkılamaz bir durum söz konusu. Başkanlık koltuğunda bende otursam başkası da otursa bu büyük borç yükünü karşılamamız mümkün değil. İşçilerimize söz verdik işten çıkarmayacağız dedik ama almamız gereken bazı aksiyonlar tabi ki var. Bir sonraki toplantıda bazı adımlar atmamız gerekiyor.

YOZGAT BELEDİYESİ KREDİ BATAĞINA SAPLANMIŞ

Yozgat Belediye Başkanı Dr. Kazım Arslan, Celal Köse başkanlığında Yozgat Belediyesinin personel maaşlarını ödemek üzere 2023 Temmuz ayından bu tarafa vakıflar ve iller bankasından 130 milyon kredi çekmiş olduğunu açıkladı.

Başkan Arslan, ”Bu çekilen kredilerin taksit ödemeleri var 6 Milyon TL. Geçtiğimiz gün taksit günüydü maalesef ödeyemedik. Yozgat’a yapılan her yatırım Yozgat Belediyesine büyük borçlar getirerek, kredi çekme yoluyla yapılmış. Ciddi manada krediler kullanılmış fakat bu yatırımlar kısa zamanda tamamlanması mümkün bile olmayan yatırımlar.

YOZGAT’IN ELEKTRİKLERİ KESİLECEKTİ VALİ ÖZKAN ARAYA GİRDİ

Dr. Kazım Arslan’ın bir diğer çarpıcı açıklaması ise 31 Mart seçiminden birkaç gün önce ÇEDAŞ’a olan elektrik borcunun ödeneceği sözünün kuruma verildiği ama o paranın Yozgat Belediyesi Bozokspor’a 18 Milyon TL olarak aktarıldığı oldu. Asıl çarpıcı olan ise ÇEDAŞ elektrikleri kesmek üzereyken Yozgat Valisi Mehmet Ali Özkan’ın araya girerek ancak engel olduğu.

Arslan, ”Bu söylediklerim ümitsizlik olarak algılanmasın kısa sürede düzeltmek için elimizden geleni yapacağız. Hepimiz devleti biliyoruz. Neyin ne şekilde olması gerektiği biliyoruz. Muhasebe müdürünün imzası olmadan yapılan bu usulsüz işlem belediyemizi ciddi bir sıkıntıya soktu.
Çedaş’a söz verilmesine rağmen gerekli ödemenin yapılmamasıyla elektrikleri kesmek istediler Vali Bey ve biz araya girerek yeni ödeme sözleri vererek önüne geçtik. Bozokspor’a aktarılan 18 Milyon TL’nin geri iade edilmesi için her adımı attık.

YBK’YI 5 İŞÇİ İLE BIRAKTIM 105 İŞÇİYE ULAŞMIŞ

Başkan Arslan belediyeye bağlı YBK şirketinin kendi döneminde bünyesinde 5 çalışan bulundurduğunu ama Celal Köse dönemiyle bu sayının 105’e ulaşmış durumda olduğunu söyledi.

Arslan, YBK benim dönemimde de olmak üzere hep zarar eden bir şirketti.
Sürekli sermaye artımı yoluyla şirkete para gönderiliyor. Ancak bu şekilde çalışmalarını sürdürebiliyor. Benim zamanımda personel sayısı 5 kişiydi şimdi 105 kişiye ulaşmış.

İkinci bir husus ana sözleşmesinde olmamasına rağmen ortaklar kurulunda bir karar alıp Yozgat Belediyesi Bozokspor’a sponsor yapılmış ve 16 Milyon TL para aktarılmış. Bunu da araştıracağız.

Geldiğimiz nokta budur. Biz bu durumu düzeltmek için kendi tecrübemiz ve meclis üyelerimizin tecrübesiyle çözüm yolları arayacağız.
YBK’nın denetlenmesi için gerekli çalışmaları başlattık.
Burada bir usulsüzlük varsa ortaya çıksın istiyoruz bu böyle yürümez.

BELEDİYE YARDIM ÇEKLERİ İHTİYAÇ SAHİPLERİNE VERİLMEMİŞ

Arslan, son olarak belediyeden yardım alan ihtiyaç sahibi 600 kişinin kayıtlı olduğunu ancak son dönemde yalnızca 200’üne yardım çeki verildiğini geri kalan çeklerin 50’şer 100’er çek şeklinde bazı kişilere dağıtıldığını söyledi.

“İLKELERİMİZDEN VAZGEÇMEYECEĞİZ”

Belediye Meclisi’nde partiler adına grup sözcüleri konuşma yaptı. Milliyetçi Hareket Partisi’nden Ebubekir Uçar, partisi adına söz alarak yeni dönemin hayırlı olmasını diledi. Uçar konuşmasında şunları söyledi: “En başından beri söylediğimiz gibi; Memleketimize hizmet yolunda, belediyemizin alacağı her hayırlı kararda ve her hayırlı işte yanında olacağız ve destek vereceğiz. Milliyetçi Hareket Partisi olarak bunu yaparken hukukun dışına çıkmadan, hakkı da gözeterek, şeffaf, denetlenebilir, hesap verebilen ve aynı zamanda Yozgat’a hizmet eden bir belediyecilik anlayışıyla hareket edeceğiz. MHP Grubu’nun tüm temsilcileri adalet, ahlak, akıl ve adap ilkesinden asla vazgeçmeyecektir. Alınacak her kararda bu usule uygun olarak hareket edilecektir. Yapacağımız işlerden ve memleketimize olan sevgimizden hiç kimsenin şüphesi olmasın.”

“BİRLİK VE BERABERLİK DİLİYORUM”

Adalet ve Kalkınma Partisi adına söz alan Grup Sözcüsü Nuri Tinel ise, “Kazanan tüm arkadaşlarıma hayırlı uğurlu olsun demek istiyorum ve başarılar diliyorum. Biz de aynı duygularla memleketimize hizmet etmek yolunda alınan hiçbir hayırlı kararın karşısında olmayacağız. Birlik ve beraberlik içerisinde çalışmayı diliyorum” dedi.

“YOZGAT BİZDEN ÇALIŞMAYI BEKLEMEKTEDİR”

Son olarak Yeniden Refah Partisi adına söz alan Grup Sözcüsü Muhammed Emin Erbek, “Öncelikle 31 Mart yerel seçimlerimizin Yozgat’a ve tüm ülkemize hayırlar getirmesini diliyorum. Bu vesileyle partimize destek veren tüm hemşehrilerimize teşekkür ediyorum. Bu salonda bulunan herkesin Yozgat’a gönül verdiğine ve memleketini çok sevdiğine inanıyorum. Sevmek, fedakârlık yapmayı gerektirir ve bugün Yozgat bizden fedakârlık beklemektedir. Sevmek, azim ve kararlılıkla çalışmayı; sevdiğinin menfaatlerini kendi şahsi hırs ve ihtiraslarının önüne koymayı gerektirir. Bugün Yozgat bizden bu karalılığı beklemektedir. İnanıyorum ki bu salondaki her meclis üyesi, Yozgat tarihinin en uyumlu ve en gayretli dönemine imza atacak. Yozgat artık ne israfa ne de zaman kaybına tahammül edemez. Biz Yeniden Refah Partisi olarak, rozetimizi kapının dışında bırakarak, sadece Yozgat’a olan aidiyet duygusuyla çalışmalarımızı yürüteceğiz. İnşallah, memleketimiz adına hayırlı olan her kararı destekleyecek ve uyum sağlayacağız. AK Parti ve MHP’nin Yozgat’ın gelişimine katkı sunacak her adımı için kapımız hep açık olacaktır. Önümüzdeki beş yılın, şahısların değil, Yozgat’ın ve Yozgatlıların kazandığı yıllar olmasını Yüce Allah’tan niyaz ediyorum” şeklinde konuştu.

Haber: Bülent Kalabalık

18 Nis 2024 - 17:28 Yozgat- Siyaset

Mahreç  Bülent Kalabalık


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Merhaba Yozgat Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Merhaba Yozgat Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Merhaba Yozgat Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Merhaba Yozgat Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.