DOLAR

19,0540$% 0.13

EURO

20,5095% -0.63

STERLİN

23,5029£% -0.37

GRAM ALTIN

1.211,44%-0,66

ÇEYREK ALTIN

2.004,00%-0,20

BİTCOİN

527107฿%0.41075

a

GÜNİZ SOKAK ATAKTA

9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Hüsamettin Cindoruk ve Mesut Yılmaz üçlüsünün Güniz Sokaktaki görüşmeleri geçtiğimiz günlerde ulusal basında yer aldı.

Orta sağda neler oluyor? Sorusuna orta sağın eski günlerine tekrar dönmesi yönünde atılan adımlar, öyle gözüküyor ki; Hacı Arif Bey’in karşısındaki evin dört duvarı arasında konuşulanlarla kalacağa benziyor.

 Basına yansıdığı kadarıyla kongreye hazırlanan Demokrat Parti’de sürpriz bir buluşma gerçekleşiyor. Cindoruk ve Yılmaz, Demirel’in Güniz Sokak’taki evine giderek kongre sürecini masaya yatırıyorlar. Görüşmenin ardından Cindoruk ve Yılmaz “Aday değiliz” mesajı veriyorlar. Keşke mevcut haliyle Cindoruk devam edebilse. Hadi olmuyorsa Mesut Yılmaz olabilse. Ne fark eder? Bu millet, bunları siyaset sahnesinde tanımıyor mu? Her ikisi de başında bulundukları partileri iktidarken koalisyon ortaklıklarına razı olur hale getirmediler mi?

 Partilerini daha sonraki seçimlerde baraj altında koyarak; birisi DYP’yi, diğeri de rahmetli Özal’ın kurduğu iki dönem tek başına iktidar yaptığı partinin mirasını yiyip, bitirmedi mi? Şimdilerde de merkez sağı bütünleştirmek amacıyla DYP ile ANAP’ı bir çatı altında Özal’ın yaptığı genel merkez binasındaki koltuğuna oturmadı mı Cindoruk?

Oturdu da ne oldu? Neyi değiştirdi? Birleşince ne oldu? Bütünleşen merkez sağdaki Demokrat Parti seçim mi kazandı? Seçimi dün kazanamayan kafalar aynı kafalar değil mi? Değişse ne olur, değişmese ne olur? Bu konuyla ilgili geçtiğimiz günlerde bir gazetenin sürmanşetinde şöyle deniyordu: “Demokrat Parti’yi Ergenekon’un destekçisi haline getirdikleri için eleştiri oklarına hedef olan Demirel, Cindoruk ikilisini sandık korkusu sardı. İki eski siyasetçi DP’yi seçimlere daha etkin bir isimle taşımak istiyor.”  9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, DP Genel Başkanı Cindoruk ve Mesut Yılmaz’la yaptığı görüşmede, Mesut Yılmaz’a partinin başına geçmesini teklif ettiği ancak Yılmaz’ın kabul etmediği ifade edildi.

Temennilere gelince Cindoruk parti genel başkanlığı için eski başbakanlardan Tansu Çiller için neden olmasın diyor. Gönlündeki Tansu Çiller’in Demokrat Partinin başına geçmesi… Kendi takdirleridir, diyeceğimiz bir şey olamaz. Bu millet diğerleri gibi Tansu Hanımı da tanıyor.

 Refah Yol hükümetinde köylüye, işçiye, memura, Bağ-Kurlu’ ya daha çok ücret verildiği, denk bütçenin ilk defa uygulandığı, havuz sisteminin oluşturulduğu bir dönemde, başbakanlığı grubuna hâkim olamayarak bırakıp gittiğini ne çabuk unuttu bu millet.

Tansu Hanım genel başkan, varsın olsun. Partinin başına geçsin. Merkez sağı birleştirsinler. Partileri ister ters düz, ister yan yana koysunlar. 6 ay sonra yapılacak seçimde, millet ne yapacağını gayet iyi biliyor.

 Gözüken odur ki; Cindoruk, Yılmaz hatta Güniz Sokak umduklarını bulamayacaklardır. Babamı kandırıp oyunu alan Demirel gelse ne olur? Bu millet, 60 yıldan beri onun yolunu da, dilini de, dününü de, bugününü de bilmiyor mu? Babalarımız bilemediyse bu kafaları evlatları olarak bizler yakinen tanıdık icraatlarıyla bu zevatları. Yeni bir parti kursalar, yeni bir genel başkan seçseler, her gün bir kongre yapsalar, değişecek olan nedir diyorum. VESSELAM…

17 ARALIK 2010 CUMA 

ad826x90
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

HALKIN BEKLENTİSİ…

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.