DOLAR

18,8116$% 0.01

EURO

20,4382% -0.29

STERLİN

23,3099£% -0.23

GRAM ALTIN

1.164,52%-0,15

ÇEYREK ALTIN

1.917,00%-0,15

BİTCOİN

442869฿%2.18435

a

GÜNDEM YOZGAT

Yozgat Milletvekili Ethem Sedef Meclis de gündem dışı konuşmasında Yozgat’ın beklentilerini ve taleplerini dile getirdi. İlk olarak Yozgat’ın beklentisinin 1914 yılında Çanakkale Savaşı’nda öğrencilerini şehit veren Yozgat Lisesi’ne kahramanlık madalyası verilmesi olduğunu belirten Sedef ardından ise şehrin turizm potansiyeline dikkat çekti. “Kırsal turizm, eko turizm, doğa turizmi, sağlık turizmi, inanç turizmi yapılabilecek önemli alanlara sahibiz. İlgili bakanlıklarımıza, kurum ve kuruluşlarımıza, özel sektör yatırımcılarına ve tabi ki bizlere önemli görevler düşmektedir” dedi.
Milliyetçi Hareket Partisi Yozgat Milletvekili Ethem Sedef Meclis de yaptığı konuşmada Yozgat’ın beklentilerini ve taleplerini dile getirdi. “AIIah’a şükürler oIsun Yozgatlıyım” diyerek sözlerine başlayan Sedef Yozgat’ın kadim ve büyük bir medeniyete sahip olduğunu söyledi. Sedef “İlk özel gazete bu şehirde hayat bulmuş, Türkiye’nin ilk milli parkı olan Çamlık yine bu topraklarda yeşermiştir. Günümüzde bile hala tartışılan ilk evlilik sözleşmesi bu şehirde tarihe geçmiştir” dedi.
YOZGAT LİSESİ’NE KAHRAMANLIK MADALYASI
1907’de İstanbul’da Fenerbahçe kulübünün kurulmasından sadece 3 yıl sonra Yozgat Mektebi Sultani’nin şimdiki adıyla Yozgat Lisesi öğrencileri tarafından “Yozgat Mektebi Sultani Futbol Takımı”nın Anadolu’da kurulan ilk Futbol Takımı olarak tarihte yerini aldığını kaydeden Sedef, takımın hüzünlü bir o kadar da gurur duyulacak bir tarihi olduğunun altını çizdi. Sedef “1914 Yılında Seferberliğin ilan edilmesiyle birlikte Yozgat Lisesi’nin 207 öğrencisinin tamamı gönüllü olarak cepheye gitmiş ve sadece 15’i geri dönebilmiştir. Okulun lise kısmı öğrencisi kalmadığı için kapatılmış, Kahraman Yozgat Lisesi’nin öğrencileriyle birlikte futbol takımı da tarih sayfalarına gururla gömülmüştür. Yozgat’ımızın bu hususta beklentisi Yüce Meclisimiz tarafından Mektebi Sultani öğrencilerinin manevi şahıslarında, Yozgat Lisesine kahramanlık madalyası verilmesidir “
EN ÇOK ŞEHİT VE GÖÇ VEREN İLLERDEN
Konuşmasının devamında Yozgat’ın en çok şehit veren iller arasında olduğunu belirten Sedef, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün iki kez ziyaretle şereflendirdiği nadir illerden biri olduğunun altını çizerek “Ünlü süvarileri harp meydanlarında kahramanca dövüşen Türk yiğitlerinin harman olduğu diyar Bozok yaylasının çocukları var olun’ derken Bozoklu yiğitlerin, Yozgatlıların mücadelesindeki gayreti ve sadakatini ilan etmiştir. Bozok yaylasının yiğit evlatları o gün de bugün de yarın da kahramanlık destanları yazmaya devam edecektir” dedi ardından da dünya geneli 2 milyon 227 bin Yozgat’lının yaşadığını hatırlattı.
ÖNEMLİ POTASNİYELE SAHİBİZ
Yozgat’ın kırsal turizm, eko turizm, doğa turizmi, sağlık turizmi, inanç turizmi yapılabilecek önemli alanlara sahip olduğunu vurgulayan Sedef konuşmasına şöyle devam etti: “Yozgat’ımız tarım ve hayvancılıkla geçimini sürdüren, sanayi ve turizmin henüz istenilen seviyeye ulaştırılamadığı, kamu ve özel sektörden destek beklediğimiz, benim de âşık olduğum mütevazi bir şehirdir. Eksikliğini hissettiğimiz, devlet ya da özel sektör eliyle yatırım sağlandığında şehrimizin ufkunu açacak, gelişmesini sağlayacak kırsal turizm, eko turizm, doğa turizmi, sağlık turizmi, inanç turizmi yapılabilecek önemli alanlara sahibiz. Gelişmiş birçok ülkede ekonomik ve sosyo-kültürel kalkınma için sanayinin tek başına yeterli olmadığı turizm, eğitim ve sağlık gibi alternatif sektörlerinde kalkınmanın içerisinde yer alması gerektiği bilinen bir gerçektir.”
ALTERNATİF BİR TURİZM MERKEZİ OLABİLİRİZ
“Yozgat; uygun iklim koşulları, doğal güzellikleri, tarım ürünleri çeşitliliği, geleneksel el sanatları, folklor, yemek kültürü, dağları, ormanları, arkeolojik alanları ve diğer kırsal alanları ile birlikte uygun yatırım yapıldığı takdirde turizm sektöründe diğer illerle rekabet edecek düzeyde bir potansiyele sahiptir. Sanayi açısından fazla yatırımı olmayan Yozgat’ımızın bu dezavantajı temiz doğası ve kültürel değerleri kullanılarak avantaja çevrilebilir. İlimiz Yozgat kırsal turizm alanlarıyla alternatif bir turizm merkezi olmaya adaydır. Mevcut kırsal turizm potansiyelinin değerlendirilmesi; Yozgat ili için göçü azaltabilir, ekonomiyi canlandırabilir, istihdamı artırabilir, kadınların istihdama ve sosyal hayata katılımlarını sağlayabilir, gençlerin geleceğe umutla bakmasına ve doğdukları büyüdükleri kırsal alanlara sahip çıkma isteklerini artırabilir, bölgenin sosyal, kültürel ve ekonomik açıdan kalkınmasına ve Yozgat’ın tanıtılmasına katkı sağlayabilir.”
HERKESE ÖNEMLİ GÖREVLER DÜŞMEKTEDİR
“Bu manada ilgili bakanlıklarımıza, kurum ve kuruluşlarımıza, özel sektör yatırımcılarına ve tabi ki bizlere önemli görevler düşmektedir. Mevcut tesislerin modernize edilmesi, yeni tesislerin yapılması, özel sektörün teşvik edilmesi ve diğer kırsal turizm çeşitlerinin özendirilerek, gerekli eğitimler de verilerek geliştirilmesi gerekmektedir. Merkez de Büyük Nefes (Tavium Antik Kenti), Akdağmadeni’nde (Muşali Kalesi), Aydıncık’ta (Kazankaya Kanyonu), Boğazlıyan’da (Cavlak Doğal ve Arkeolojik Sit Alanı), Çandır’da (Beştepe Tümülüsleri), Çayıralan’da (Çerkez Bey Kümbeti), Çekerek’te (Kızlar Kayası Su Sarnıcı ve Nekropol Alanı), Kadışehri’nde (Çatal Höyük), Saraykent’te (Roma Hamamı ve Karayakup Köprüsü), Sorgun’da (Kekenez Harabeleri ve Hapisboğazı Hitit Heykel Atölyesi), Şefaatli’de (Beşiktepe Sit Alanı), Yenifakılı’da (Damlalı Kemikli Mağara), Yerköy’de (Uyuz Hamamı ve Höyüğü). Saymakla bitiremeyeceğim tarihi camii, kilise, konak, kümbet, yeraltı şehri, baraj, mesire alanı, höyük, yerleşim alanı, maşatlık, tümülüs ve kaplıca gün yüzüne çıkarılarak Turizm’e kazandırılmayı beklemektedir” diyerek sözlerini tamamladı.

ad826x90
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Keven, Yozgat’ı gündeme taşıdı

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.