GÜLEN YÜZÜN BİZE KALDI İSMAİL

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bugünkü yazımı geçtiğimiz gün Hakk’ın rahmetine kavuşan İsmail Kılıç için yazacağım.
İsmail yaşadığı sürece nasıl sevildiyse ölüsüyle de gördük ki Yozgat’ın gönlünde taht kurmuş.
Deli mi, veli mi bilmem ama İsmail Allah dostu bir meczuptu. Kimseye zarı zoru yoktu. Kimsenin tavuğuna kış dememişti. Karıncayı incitmeyen, yere düşen ekmeği yerden alan, kâğıt üzerine Arapça yazı görünce öpüp başına koyan, üzerine basmayan ince ruhlu bir yapıya sahipti.
Kendisini kırk yıl öncesinden sevimli ton ton İsmail olarak bilirdik. Çarşı içerisinde bilhassa Çapanoğlu Büyük Cami civarındaki esnaflar bu tür meczupları hem sever, hem de harçlık verirlerdi. Ondan da öte karnını doyurur, sırtını sıvazlarlardı.
Kayınpederim Topçu’lu Çavuş Ağa’nın dükkânına gelmediği bir Allah’ın günü olmazdı. Şen şakraktı. Etrafına neşe saçardı. Hem güler hem güldürürdü. Güldü mü de kendinden geçer, onu dinleyenler de onun bu halinden zevk alırlardı.
En çok anısı kimle derseniz önce Çavuş Ağa daha sonra ki yıllarda da bizimleydi derim. O kadar çok anısı var ki anlatmakla bitmez.
Hocalar kahvesinde İsmail’in elinden tutarlar, kime ne kesip yedireceğini sorarlardı. Sevdiği adamlara horoz, sevmediklerine kedi, hiç sevmediklerine de eşek keserim derdi. Onun kimi sevip sevmediğini bu sayede anlardık.
Kendisine Yozgat’ın büyük iş adamlarından Neşet Uğur’a ne kesersin? Diye sorduklarında ‘’Ona kedi keseceğim’’ Derdi
Peki, Topçu’lu Çavuşa ne kesersin? Dediler “Ona horoz keseceğim.” Dedi. Boyacı Mustafa’ya ne kesersin dediklerinde de ‘’ona da eşek keseceğim.’’ Derdi.
İsmail’in bu tür hareketlerinden hoşlanan komşular İsmail’e para verir, kime ne keseceğini sorarlardı. Oda paraya rağmen gene aynı şeyleri söylerdi. İsmail kime ne keseceğini bilirdi.
İsmail Cadde ve sokak ortasında sevdiği insanları kucaklar, kendini sevdirir, tavırlarıyla insanları gülümsetirdi.
Ben ona ‘Yozgat’ın gülü, sokakların bülbülü’ derdim. Kendisine atılan lafa göre cevaplar verirdi. Öveceğine över, söveceğine söverdi. Kim neyi hak ediyorsa muamelesi ona göre olurdu.
Bendeki birkaç anısından bahsetmen isterim.
Bir gün Çavuş Ağa, ofisinde öğle yemeği için kıymalı yaptırır. O sırada İsmail içeri girer. Onu da sofraya davet ederler. Kayınbiraderim rahmetli Osman arkadan İsmail’in bacağını birkaç kez çimdikler. Canı acıyan İsmail orada Osman’ın anasına söver.
Çavuş Ağa İsmail’e ‘’Anasına niye sövüyorsun? ‘’ der de o da ‘’Vallahi billahi ben sana sövmüyorum (oğlu Osman’ı kastederek) bu o. çocuğuna sövüyorum.’’ Der.
Çavuş Ağa da hem karnını doyurur, hem de ‘’Berhudar ol İsmail’’ der, sırtını sıvazlardı.
Daha sonra ki yıllarda İsmail bizim ofisimize gelip gitmeye başladı. Bizde kendisini aynı şekilde sever sayardık. Ben onun yemesinden içmesinden çok haz ederdim. Latife etmekten de geri durmazdım.
İsmail, iki elini kafama koyar, bana şaka yapardı. Bende onun başına elimi koyar şişko karnına kulağımı verir, “İsmail senin çocuğun var derdim” oda “Ahmet Abi vallahi billahi iki ekmek yedim. Karnımdaki bebek değil ekmek’’ Derdi.
Başkaları kendisine “çocuğunu al emzir” diye takıldıklarında sinirlenir, yemin ederek “Bana ne elin pçnden çocuğun babası ben değilim? Diye bağırırdı. Söylenenlere hemen inanırdı. Şakaya devam edip “çocuğu getirip sizin eve atacağız” dediklerinde “ben b*ktan işlere karışmam” derdi.
“İsmail paramı çaldılar, hırsız kim ara bul” dediğimizde elini ağzına götürerek sus işareti yapar, hırsızı aramaya koyulurdu. Herkesin kafasına birer sefer elini koyar en çokta Hamamcı Bekir’e, boyacı Mustafa’ya gelince “hırsızı buldum” der. Kafasına şakayla vururdu. Sonra da kahkaha atar kendinden geçerdi. Kimse onun bu hallerinden rahatsız olmazdı.
İsmail gibi meczuplar cenazeleri takip ederler, verilen yemekten yerler, cenaze için tahsis edilen arabaya binerek yakın köylere kadar giderlerdi. Defin işlemi bittikten sonra cenaze sahibi bu meczuplara para verirdi. Çoğu kez arabaları kaçırır gittikleri yerden yaya olarak dönerlerdi.
Ahir Kelam; her fani gibi meczup İsmail’imiz de Hakk’a yürüdü. Ben şahsen meczupları severim ama İsmail’in yeri başkaydı. O anlatmakla bitmez.
Ezana, kurana, hocaya, namaz kılana saygıda hiçbir kusur etmezdi. Kendi halinde şen şakrak altmış yıl ömür geçirdi. Rabbim makamını âli etsin. Ruhu şâd olsun. Tüm Yozgatlının başı sağ olsun diyorum Vesselam.

GÜLEN YÜZÜN BİZE KALDI İSMAİL
Giriş Yap

Merhaba Yozgat Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!