GÖNÜL DAĞI

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

TRT-1 televizyonunda dizi haline getirilen ‘Gönül Dağı’ isimli hikâyeyi reklamını duyar duymaz ekran başına geçerek izledim.
Bugünlerde de sık sık reklamı veriliyor. Yanlış hatırlamıyorsam birden fazla tekrarı da yayımlandı.

Yozgat’ta, gönlümüzde taht kuran, kendi dalında eserler bırakmış ama gün yüzüne çıkmamış daha nice Mustafa Çiftçi gibi hikâye kahramanlarımız vardır kim bilir. Diziyi izledikten sonra ilk işim Mustafa Çiftçi’yi telefonla arayarak tebrik etmek oldu.

Senaryonun çok güzel yazıldığını, yapımın çok güzel olduğunu, dizi oyuncularının rollerini iyi oynadıklarını, tebrik ve takdirlerimi ifade ettim. Sağ olsun var olsun.

Küçük bir eleştiri olarak da Yozgat’lı sevdiğimiz bir kardeşimizin oğlu Mustafa Çiftçi’nin yazdığı bu hikâyenin dizi haline getirilirken çekimlerinin de aynı güzellikte Yozgat’ta neden yapılmadığını sordum. “Söz bizim, saz bizim, hikâye kahramanı bizim olmasına rağmen çekimler maalesef Sivrihisar da yapılıyor. Sadece bize kalan arabanın 66 plaka olmasıyla kifayet ediyoruz” dedim.

Mustafa Çiftçi; ”Ağabey doğru söylüyorsun dizi çekimi yapanlar Yozgat’a geldiler, 2 katlı bir ev bulamadılar onun için Sivrihisar’ı tercih ettiler” dedi.

Üzülmemek elde değil. ”Gönül Dağı” öncesi Nail Abbas Sayar’ın TRT’de yayımlanan ”Yılkı Atı” ve ”Can şenliği” dizileri de televizyona uyarlanmış, yayımlanmış ancak ne acı ki onların da çekimleri Yozgat’ta yapılamamıştı.

Orada da yazar bizim, saz bizim, söz bizim, ”Nail Bey” bizim, ”Hüseyin Ağa” bizim, ”Gölük” bizim, hikâye bizim olmasına rağmen maalesef burada da Yozgat’lı olmanın gereğini yerine getiremedik.

Kendi kendime soruyorum, bu tür kahramanlarımızı el âlem biliyor, TRT biliyor, yönetmenler, senaristler biliyor ama biz bir türlü bilemiyoruz. Bilsek de değerlerimiz toplumda yeteri kadar yer bulmuyor.

Netice; gönlümden geçen bu tür yapımların programlanması esnasında Valimiz, Belediye Başkanımız başta olmak üzere Kültür Müdürlüğümüz ve Üniversitemiz hep birlikte bu tür yapıtların Yozgat ilimizde yapılmasının alt yapısını ayarlamalıdırlar. Bunun için gayret göstermeliler.

Sadece dizideki 66 plakalı arabanın gösterilmesinin yeterli olmayacağı kanaatini taşıyorum.

İlimizde çekilen bu tür diziler İl merkezinde yapılamıyorsa bile ilçelerimiz de pek ala yapılabilir diliyorum vesselam…

26 EKİM 2020 PAZARTESİ

GÖNÜL DAĞI
Giriş Yap

Merhaba Yozgat Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!