DOLAR

19,0540$% 0.13

EURO

20,5095% -0.63

STERLİN

23,5029£% -0.37

GRAM ALTIN

1.211,44%-0,66

ÇEYREK ALTIN

2.004,00%-0,20

BİTCOİN

527107฿%0.41075

a

GÖNLÜMDEKİ YERKÖY

Çocukluğumda severdim Yerköy ilçemizi. Rahmetli anneannem Yerköy için iskele derdi. Her yaz ortasında kaplıca için gruplar halinde 8-10 gün Bulamaçlı ya da Uyuz hamamına giderlerdi.

Yanlarında götürdükleri torunları trenin düdüğünü ilk defa orada duyarlardı. Arka arkaya dizilmiş vagonları, lokomotifi orada görürlerdi. Köylerine döndüklerinde de bir bir anlatılardı.

 Köyün delikanlıları çalışmak için ilkbaharda Yerköy’e gider, bağ bahçe ile uğraşır, çayır biçimi arkasından ekin biçer, sap saman işleri halledilir, buğday indir, bindiri yaparlardı.

 Daha sonraki yıllarda Yerköy gelişmişliği, ekonomik canlılığıyla zengin bir ilçe olarak kaldı zihinlerimizde. Biçerdöver, traktör alım satımı bu ilçemizde olurdu. Ayrıca tamir ve revizyonları da yapılırdı. Sanayide öncüydü. İlk planlı sanayi organize olarak orada kuruldu.

  Son 20 yıla kadar hep böyle idi. Zamanla tarlalar arsa olup imara açıldı. Bir yandan Çiçekdağı tarafına, bir yandan Ankara yoluna doğru gelişmesini sürdürdü. Maalesef son yıllardaki yerel yöneticiler var olan Yerköy mirasını sahiplenemediler. Zenginliklerinin üstüne zenginlik katamadılar. Kendilerini yenileyemediler. Teknolojiye yenik düştüler.

Yazın toz toprak, kışın yağmur çamur oldu.  Karı kışı zibil oldu. Zaman zaman Yerköy’e gelip gidiyorum. Artık gönlümüzdeki Yerköy günümüzde adeta yok oldu.

Geçenlerde Yerköy’de bir sivil toplum örgüt başkanı feverân ediyordu. Nedir bu çamur yığını? Nerede idareciler? Yerköy’ün Sokak ve caddeleri bataklık gibi çamur deryası.” Yerköy Belediyesi’nin görevinin ilçeyi çamurdan toz ve topraktan kurtarmak olduğunu belirtiyor. Belediye’nin aksine ilçeyi çamur deryasına dönüştürdüğünü söylüyor. Çağrı yapıyor, caddelerde yürümekte güçlük çekildiğini ifade ediyor.

Bende diyorum ki;  Belediye yapacağı işin plan ve projesini hazırlamak zorundadır. Plansız, projesiz yapılan bu işler ilçeyi bataklık haline getirmiş. Daha da önemlisi Yerköy göç veriyor. Yerköy gitti adı gibi ‘köy’ kaldı diyorum.

Velhasıl Yerköy ‘köy’ olmasın, göçte vermesin. Belediye Başkanı Mehmet Ağaoğlu, ağalığını hizmete dönüştürsün. AK Parti iktidarında böyle fırsat bir daha ele geçmez. Başkan Ağaoğlu, gece gündüz çalışmalı. Yerköy güzelleşmeli ve zenginliğine zenginlik katmalıdır. Yerköy’ün havasını, ovasını, şifalı sularını seviyoruz. Vesselam…

25 OCAK 2012 ÇARŞAMBA         

ad826x90
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

ŞEYTAN İNTİKAMINI ALIYOR

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.