GÖÇÜYORUZ

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye’nin en fazla göç veren illerinden biri olan Yozgat’ın kaybı hız kesmeden devam ediyor. Göçün sebepleri sürekli araştırılıyor. Her defasında da yeni sebep öne sunuluyor. Bir taraftan ekonomik sıkıntılar, bir taraftan kültür seviyesinin düşük olması gibi çeşitli nedenlerle adlandırılıyor.

Şöyle bir düşünüldüğünde ekonomik sıkıntıların kaynağı nın da, kültür seviyesinin düşük olmasının da, eğitimsizlik gibi sebeplerin de başlıca kaynağının kendimiz olduğunu düşünüyorum.

Maalesef bugün Yozgat’ta evinize, iş yerinize herhangi bir eşya, kıyafet vs. alacak olsanız ya da bir herhangi bir işçilik yaptırmak isteseniz, ilk yapılacak iş komşu illere akın etmek oluyor.

Nedeni ne diye soracak olursak, çevre illerde alışverişimizin daha cazip olacağı ya da daha kaliteli ürünlere ulaşabileceğimiz gibi cevaplarla karşı karşıya kalmaktayız.

Yozgat bir üretim şehri olamadı, çünkü tüketim hız kesmeden devam ediyor. Tükenene kadar da devam edecek gibi görünüyor.

Üretmek nedense içimizden gelmiyor. Üç liralık malı alıp, otuz liraya satmak her zaman daha cazip geliyor. Çünkü üç beş kişi alışveriş yapmış olsa ayın sonu geliyor. Maalesef oturulup sadece ayın hesabı yapılıyor, geleceğin değil.

Günü çıkarmanın hesabıyla üretici olunmaz bunun farkına hala varmış değiliz. Fabrikalar kurulsun, üniversiteler gelişsin, öğrenci sayıları artsın vs…

Tamam, hepsi olsun. Yozgat hız kesmeden gelişsin, ama nasıl… Ya biz…

Bugün işsizlik sorunu Yozgat’ta çok büyük evet belki de ama neden yapılacak olan iş beğenilmiyor onu anlamış değilim.

O paraya çalışılmaz, masa başı iş olsun, rahat olsun…

Musabeyli de baraj yapılıyor, yüklenici diyor ki Yozgatlı aradıkları ortamı bulamadıklarını söylüyorlar. Yozgat’tan git durmuyor. Adanalı çalışıyor. Çamlıkta budama yapılıyor yapıyorlar. Adam ailesini alıp Mersin’den çıkıp geliyor. Organize sanayisine torpille adam gönderiliyor, 1 hafta sonra işten çıkıp tekrar iş aramaya devam ediliyor. Herkes bu şekilde düşünmeye devam ederse işsizlik sorunu nasıl çözülür, memleketin hali nereye varır onu da bilmiyorum.

Bugün tanışmış olduğum öğrencilerle karşılaştığımda, bu şehirde yaşanmaz gibi sesler geliyor kulaklarıma. Bugün öğrenciler ÖSS’ye tekrar girip bu şehirden gitmenin planlarını yapıyorlar maalesef. Sosyal aktivitelerden uzak olduklarını,

Aracımı sanayiye bırakıyorum paramız dışarı çıkmasın diye, arabam gelin arabası olarak kullanılıyor ne hikmetse. Sanayicilik de gelişir bu mantıkla tabi ki.

İnsanımız arabasına bakın yaptıracak olsa ya da ufak bir hasar kapattıracak olsa, hemen Çorum’a ya da Ankara’ya akın ediyorlar neden? Daha ucuz, daha kaliteli diye. İnşaat sektörüne bakıyorum aynı dert. İşçilikte zanaat kalmamış. Vur malayı duvara düzelir ne de olsa. Yapılan işlerde emek var hak yememek lazım ama kalite yok maalesef.

GÖÇÜYORUZ
Giriş Yap

Merhaba Yozgat Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!