DOLAR

18,8154$% 0.11

EURO

20,3559% -0.16

STERLİN

23,1809£% -0.17

GRAM ALTIN

1.152,85%-0,68

ÇEYREK ALTIN

1.899,00%-0,83

BİTCOİN

431138฿%-1.72437

a

“Gidersek, varırsak biz oluruz, bir oluruz, millet oluruz!”

Yozgat Bozok Üniversitesi (YOBÜ) Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Böyükata, gönüllülük faaliyeti olarak yürüttüğü ve yurtseverlik olarak değerlendirdiği “Köyde Okuma Etkinliği” programlarının 48’ncisi ve 49’uncusu için 16 Aralık 2022 Cuma günü gittiği Yozgat’ın Çekerek ilçesine bağlı Beyyurdu ve Yukarı Karahacılı Köylerinde sevgiyle karşılandı. Programın bir kısmına Çekerek İlçe Milli Eğitim Müdürü Zeki Akkan ve Şube Müdürü Ahmet Erdem de katıldı.

 Programda, “Beyyurdu’ndan da Ali Kuşçu çıkabilir”, “Yukarı Karahacılı’dan da İbn-i Sina çıkabilir” başlıkları ile öncü şahsiyetlere gönderme yapan, “Ben de yaparım” başlığı ile hedeflerini ve hayallerini belirginleştirerek çocuklarda özgüven ve heyecan uyandıran Prof. Dr. Mustafa Böyükata, “Okulda ve Çevrede Proje Çalışmaları” konulu sohbetleriyle de öğretmenlerin işbirliği içerisinde öğrenciler ve yörede ne gibi etkiler doğurabilecekleri konuları üzerinde düşünmelerini sağlamaya çalıştı.

 Beyyurdu Şehit Ferhat Değerli İlkokulu  Ortaokulu Müdürü Aytekin Kılıç ve Karahacılı İlkokulu  Ortaokulu Müdürü Murat Gün’ün daveti üzerine gitti okullarda Prof. Dr. Mustafa Böyükata, her düzeyde eğitim gören ilkokul öğrencileriyle ve ortaokuldaki öğrenciler ile ayrı ayrı bir araya gelerek onlarla sohbet etti, sorular sordu ve çocukların sorularına cevap verdi. 

Öğrenciler arasında meraklarının peşine düşüp yaptığı çalışmalardan bahsedenler oldu. Mesela bir çocuk, kaykayına motor taktığını söylüyor, bir diğeri tornetine motor taktığını, bir başka arkadaşının bisikletine el hızarı motoru bağlamayı denediğini anlatıyordu. Yine ilgi ve meraklarını paylaşan çocuklardan uzay aracı, uçan araba, hem robot hem de araba olan bir şey yapma isteklerini duymak bu çocukların ilerde öncü işler yapabilecek potansiyelde oldukları gösteriyordu. Bir başka çocuğun Neil Armstrong’a Ay’ın nasıl bir yer olduğunu sormak istediğini ifade edişi, bilim fazla yokken oralara nasıl gittikleri sormak istediğini ifade edişi karşısında Prof. Dr. Mustafa Böyükata’nın yorumlarının söyleşiyi derinleştirdiği gözlendi.

Prof. Dr. Mustafa Böyükata’ya eşlik eden, kendisi de aslen o yöreden olan ve Yozgat Ayşe Ilıcaklı Kız İmam Hatip Lisesi Müdürü İdris Çetin ve Lisenin Beden Eğitimi Öğretmeni Ali Yıldırım da çocuklara lise hayatına ilişkin bilgiler verip sorularını cevaplandırdılar.

 Okul öğretmenlerinin ve yöneticilerinin kendileri için ve öğrencileri için farklı bir gün ve faydalı bir program olduğunu ifade ettikleri etkinlikle ilgili yapılan değerlendirmelerde, köy çocukları için Prof. Dr. Mustafa Böyükata’nın yapmış olduğu çalışmalarla köy çocuklarını düşünen akademisyenlerin olduğunu gördüklerini ve çok sevindiklerini belirterek, yalnız olmadıklarını hissettiklerini vurguladılar ve kendisine teşekkür ettiler. Ayrıca bilim ve teknolojiyle ilgili, araştırmayla ilgili materyaller verip sonrada çocukların ufuklarını açmaya çaba gösterilmesinin güzel bir yaklaşım olduğuna atıf yaptılar. Bununla beraber etkinliğin kısa zamana sıkıştığının da altını çizdiler.

Programda, öğrencilere dağıtılmak ve okulda değerlendirilmek üzere, eğitim öğretim faaliyetlerini destekleyici yönde eğitim materyalleri ve kitaplardan oluşan hediyeler de teslim edildi. Katkılarından dolayı, Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kâzım Uysal, Yıldız Teknik Üniversitesi’nden Prof. Dr. İsmail Kocaçalışkan, Türkiye Enerji, Nükleer ve Maden Araştırma Kurumu Başkan Yardımcısı Kadim Budak, YOBÜ Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nezahat Güçlü, YOBÜ Tıpa Fakültesi’nden Prof. Dr. Hülya Şimşek, Kâşif Çocuk Yayınları İmtiyaz Sahibi Emrullah Köker, Almanya’nın Augsburg şehrinden işinsanı Hüseyin Gözlügöl ve ailesine, Türkiye Gönüllü Eğitimciler Derneği Başkanı Dr. İbrahim Erdoğan, emekli öğretmen Selami Tanoğlu, Yozgat Şairler ve Yazarlar Derneği Başkanı Eğitimci-Yazar Ahmet Sargın, Tekirdağ Otizm ve Özel Bireyleri Destekleme Derneği Başkanı Aysel Ergüney, Tarım Bakanlığından Ahmet Taşan, Orman Genel Müdürlüğünden Başmüfettiş Ali Şimşek ve eğitime destek veren bütün gönüllülere gıyabında teşekkür edildi.

Öteden beri eğitime yönelik yürütülen çalışmalardan yörenin faydasına olacak katkıların doğacağına dönük değerlendirmelerde bulunan Çekerek İlçe Milli Eğitim Müdürü Zeki Akkan, memleketimiz için çaba gösteren Prof. Dr. Mustafa Böyükata için “atom karınca” benzetmesi yaparak teşekkür etti ve kendisine çabalarında kolaylıklar diledi.

 Proje tabanlı çalışmaların yaygınlaştırılmasının önemine her fırsatta değinen Prof. Dr. Mustafa Böyükata yaptığı değerlendirmede, “Öğretmenler öğrencileri için her fırsatı değerlendirmelidir. Dünya küçüldükçe ülkeler daha da küçülüyor ve insanlar bir birlerini daha yakındaymış gibi hissediyor. Öğretmen profilleri değişiyor. Onlar farklı çevrelerde yetişiyor ve farklı eğitim ortamlarından geliyorlar. Yaşadıkları hatıra ve deneyimlerini öğrencileriyle ustaca paylaşabilmeliler. Derslerini zenginleştirmeleri bakımından önemlidir. Bir öğretmen Üniversite yıllarını yerli yerinde aktardığında, öğrenciler o yönde hevesleneceklerdir. Köy okulları birebir eğitim verme imkânına sahip. Öğrencilerin her birisiyle ayrı ayrı ilgilenmek mümkün. Öğretmenler köy okullarında bütün öğrencileri çok iyi yetiştirebilirler. Bu okulları ‘butik okullar’ okullar ve bu okulları ‘köy koleji’ olarak adlandırıyoruz. Öğrencileri ilgi alanlarına, yeteneklerine göre rahatlıkla yetiştirebiliriz. Deney yapmaya istekli öğrenciler var. Çekerek’te bilim merkezi var. İyi değerlendirilmeli. Aktif tutulmalı. Hafta sonları orada çocuklar vakit geçirmeli. Verimli anlar yaşamalılar. Öğrencileri proje yarışmalarına katmak lazım. Yarışmalarda ödül almak şart değil. TÜBİTAK programları çok iyi fırsatlar sunuyor. Değerlendirmek lazım.” dedi.

 Böyükata, akademisyenlerin daha fazla sahada olmasının önemine de değinerek, her bir köy ve kasabayı kast edip, “Gidersek, varırsak biz oluruz! Bir oluruz! Millet oluruz! Kardeş oluruz!” hatırlatması yaparak; davet edilen, istenilen yere gitmeye çalışacaklarını ve “Köyde Okuma Etkinliği” programlarıyla ülkenin ve insanlığın geleceğine dair çabalamaya devam edeceklerini belirtti.

Haber merkezi

ad826x90
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Kardeş Okulundan Ziyaret

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.